Express Pyrzycki
PyrzyceRegion

Żłobek to nie działalność zarobkowa? (WIDEO)

Na środę, 14 czerwca zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Pyrzycach. W jej trakcie zgodnie z programem obrad radni mają podjąć uchwałę o odmowie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Małgorzaty Piotrowskiej. Pod wnioskiem o zwołanie sesji podpisali się Paweł Chyt, Edward Gola, Jan Wojtasik i Waldemar Lemiesz. 

Przypomnijmy, że pod koniec maja wojewoda zachodniopomorski zwrócił się do rady o ocenę stanu faktycznego sytuacji radnej Małgorzaty Piotrowskiej, która kieruje żłobkiem prowadzonym w lokalu wynajmowanym od miasta. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem lub pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

W liczącym 11 stron uzasadnieniu czytamy między innymi, że „Żłobek Bajeczka w Pyrzycach prowadzony jest w celu umożliwienia powrotu na rynek pracy 30 osobom bezrobotnym lub biernym zawodowo z terenu miejsko-wiejskiej Gminy Pyrzyce poprzez objęcie dzieci opieką żłobkową w okresie styczeń – grudzień 2017 r. Jak wynika z tego, celem prowadzenia żłobka, a tym samym celem prowadzonej w niej działalności, nie jest zarobek lecz cel społeczny w postaci aktywizacji osób nieaktywnych zawodowo. Rada zwraca uwagę, iż Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 22 stycznia 2013 r. sygn. akt: II OSK 2864/12 stwierdził, iż działalność gospodarcza z wykorzystaniem mienia gminnego musi być nastawiona na osiąganie zysku, w tym przede wszystkim zysku osiąganego  z powodu bieżącego wykorzystania do celów gospodarczych składników mienia i praw majątkowych.

W ocenie radnych jest więc brak podstaw do stwierdzenia, że fundacja „Talent promocja postęp” (prowadząca żłobek) prowadzi działalność gospodarczą w formie żłobka. To zdaje się być głównym orężem w obronie radnej. Jeżeli uchwała zostanie przyjęta przez radę, wówczas ruch będzie należał do wojewody.

Related posts

Przyszedł Zbawiciel! (dużo zdjęć)

Admin

Tragedia na Będgoszczy

Admin

„Dług gminy będą spłacać nasze dzieci i wnuki”

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.