Express Pyrzycki
OpiniePyrzyce

Zapomniane miejsce

Publikujemy tekst nadesłany przez naszego Czytelnika

W tym artykule chciałbym poruszyć klika kwestii o parku z czołgiem koło cmentarza w Pyrzycach, który można zaliczyć do jednego z wielu zapomnianych miejsc w Gminie Pyrzyce. Zdaję sobie sprawę, że jest wiele ważnych spraw do zrobienia w Gminie Pyrzyce, ale uważam, że ten temat zasługuje na chwilę uwagi i refleksji czytających ten artykuł. Jak by nie było jest to szczególne miejsce, jest to miejsce pamięci narodowej.

Czołg ma w prawdzie pochodzenie radzieckie, ale to jest nasza historia. W związku z tym ten park jest ważnym miejscem, któremu należy się właściwa dbałość o wygląd i zachowanie zabytków w możliwie najlepszym stanie i wyglądzie dla potomności. Ten czołg stanowi również swego rodzaju atrakcję dla dzieci, zwłaszcza chłopców, którzy lubią zabytki wojenne i inne pomniki naszej narodowej pamięci historycznej. Dlatego nie powinno na nie brakować środków publicznych, aby zagwarantować ich należyte utrzymanie i ochronę przed zapomnieniem oraz zapuszczeniem.   

   

Jak widać na zdjęciu zabytkowy czołg popadł w niechlubną niepamięć. Przykro to stwierdzić, ale władze lokalne nie są w stanie zapewnić wymaganej bieżącej troski o czystość tego zabytku. Ten czołg obrosły mchem powinien zostać już dawno należycie umyty i oczyszczony. Od mojego ostatniego artykułu w tej kwestii minęły już trzy lata.

Również zabytkowe powojenne armaty robią fatalne wrażenie. Na dobre obrosły już mchem. Mieszkańcy i również turyści, którzy zwiedzają to miejsce, muszą być na pewno zniesmaczeni tym widokiem. Przecież jest to miejsce, które powinno wyrabiać w odwiedzających właściwe wrażenia estetyczne. Czyżby dla władz lokalnych nie ma to znaczenia? Przecież te zaniedbania sięgają wielu lat. Należy stwierdzić, że władze lokale obecnej kadencji nie zrobiły w tej kwestii niczego, aby to zmienić.

Ścieżki w tym parku są również bardzo zaniedbane. Jak widać na zdjęciu trawa już na dobre obrosła znaczną część ścieżek na dłuższych wielometrowych odcinkach, a powinna ona być usunięta do wysokości krawężnika ścieżki.

Ścieżki w całym parku robią nienajlepsze wrażenie. Na dobre zarosły na dużych odcinkach, widać to wyraźnie przy czołgu, to nie jest jakiś tam skrawek, lecz cała szerokość ścieżki przy czołgu. Pozostałe ścieżki w tym parku wymagają również usunięcia zachwaszczenia na znacznej połaci.

Również znaczna część chodnika jak się wchodzi do parku od frontu od ulicy Mickiewicza powinna zostać uprzątnięta, mech w najlepsze osiadł na znacznym wielometrowym fragmencie tego chodnika.  

Nie może być żadnej wątpliwości, że ten park zasługuje na poprawienie jego wizerunku. Władze lokalne podnoszą często jako kontrargument na wszelkie uwagi mieszkańców odnośnie zaniedbań w estetyce gminy, że brakuje środków finansowych na poprawę stanu zaniedbanych terenów miasta i gminy Pyrzyce. Nie sądzę, żeby przywrócenie należytego wyglądu tego parku wiązało się z gigantycznymi sumami pieniędzy na ten cel. Inną kwestią jest rewitalizacja parku, a inną bieżące wymagane utrzymanie w należytym stanie zabytkowych armat i czołgu oraz odchwaszczenie ścieżek. Moje zdanie w tej kwestii pozostaje niezmienne – władze lokalne nie wykazują należytej inicjatywy, aby realizować statutowe zadania o charakterze bieżącym, należyte utrzymanie terenów zielonych i parków. Pozostaje mieć nadzieję, że władze lokalne, mam tu na myśli Panią Burmistrz Marzenę Podzińską, ale również radnych Rady Gminy, pochylą się nad tym tematem, który zasługuje na uwagę ze względu na poruszone powyżej przeze mnie aspekty.

                                                       R.G.

Related posts

Radni zlikwidowali Komisję Rolnictwa

Admin

23 osoby oddały krew

Admin

Wypadek opodal Stróżewa: 5 osób w szpitalu

Admin
Wczytywanie....