Express Pyrzycki
PowiatPyrzyceRegion

Sukces ludowców. Znamy skład nowej Rady Powiatu

Najwięcej mandatów radnych w tegorocznych wyborach zdobyło Polskie Stronnictwo Ludowe. Ugrupowanie nie jest jednak w stanie stworzyć samodzielnej większości i prawdopodobnie będzie musiało wejść w koalicję. Zobacz, kto otrzymał mandat zaufania mieszkańców powiatu.

 

Sukces ludowców

Polskie Stronnictwo Ludowe w całym powiecie zanotowało prawie 31-procentowe poparcie. Jest to wynik aż o 10% wyższy niż w wyborach w 2010. Tym samym ludowcy wprowadzą do rady sześciu reprezentantów. Wynika z tego, że to właśnie PSL będzie szukał koalicjanta, z którym będzie miał większość w radzie. Cztery lata temu partia dostała cztery miejsca i mimo koalicji z Platformą na szczeblu krajowym i regionalnym tutaj znajdowała się w opozycji.

Porażka koalicji

Wielką porażkę odniosła dotychczas rządząca koalicja PO-SLD. Platforma do rady wprowadziła jedynie trzy osoby przy poparciu sięgającym 18%. W poprzednich wyborach otrzymała ona aż 35% i wprowadziła siedmiu radnych. Mniejszą, ale również zmniejszającą liczbę radnych porażkę zaliczył Sojusz Lewicy Demokratycznej, który otrzymał prawie 12% głosów. W Radzie Powiatu znajdzie się jedynie przewodniczący powiatowych struktur partii – Robert Betyna. Wcześniej partię reprezentowały dwie osoby.

Wyższe poparcie dla prawicy i dwóch radnych komitetu Darczuka

Z list Prawa i Sprawiedliwości dostały się trzy osoby – po jednej w każdym okręgu. PiS w całym powiecie zyskał poparcie rzędu 13,5%. W 2010 roku było to niespełna 12% i dawało partii dwa mandaty.

Nie zmieniła się liczba radnych reprezentujących komitety z których startował Walenty Darczuk. Skuteczny Samorząd otrzymał około 14,5% głosów. W poprzednich wyborach Alternatywa dla Pyrzyc zdobyła niecałe 16,5%. W obu przypadkach do Rady Powiatu weszły dwie osoby reprezentujące komitet.

Porażka Lepszego Samorządu

Żadnego radnego nie wprowadził komitet Lepszy Samorząd 2014, którego twarzą w wyborach w Pyrzycach był dawny poseł Wacław Klukowski. Niecałe 9% głosów nie dało komitetowi żadnego radnego. Najwyższe poparcie – 10,84% LS otrzymał w okręgu Lipian i Przelewic.

Mniejsza rada

W poprzednich wyborach głosowano jeszcze na 21 osób. Od tej kadencji w skład Rady Powiatu wejdzie piętnastu radnych. Mimo to z poprzedniej rady zostało siedem osób. Mie zobaczymy w niej jednak, podobnie jak w Radzie Miejskiej Pyrzyc członków dotychczasowego prezydium – Wojciecha Kuźmińskiego, Mirosławy Żwierełło (która nie ubiegała się o reelekcję) oraz Piotra Rybkowskiego. Mimo, że PSL otrzymał więcej mandatów, to nie dostał się Stanisław Wudarczyk. Z okręgu pyrzyckiego do rady nie wszedł również Jarosław Stankiewicz.

Z okręgu drugiego (obecnie obejmującego Lipiany i Przelewice, a dawniej tylko Lipiany) mandatu radnego nie otrzymali August Kimbar oraz Anna Drewniak (nie ubiegała się o reelekcję). Natomiast z okręgu trzeciego oprócz członków prezydium nie pojawi się również Paweł Brzeziński, Mieczysław Mularczyk, którzy nie ubiegali się o reelekcję. Natomiast Jan Jaworski ze względu na zmianę granic startował w innym okręgu.

 

RADA POWIATU PYRZYCKIEGO na podstawie oficjalnych wyników:

Okręg 1 – miasto i gmina Pyrzyce:

Kazimierz Lipiński – PSL – 611 głosy

Janusz Budynek – PSL – 547 głosów

Ryszard Berdzik – PSL – 305 głosów

Walenty Darczuk – Skuteczny Samorząd – 461 głosów

Stanisław Stępień – PiS – 297 głosów

Wiktor Tołoczko – PO – 410 głosów

Robert Betyna – SLD – 344 głosów

 

Okręg 2 – miasto i gmina Lipiany, gmina Przelewice:

Bartłomiej Królikowski – PSL – 508 głosów

Mirosław Bitenc – PSL – 473 głosów

Jan Jaworski – PiS – 177 głosów

Elżbieta Cichacka – PO – 141 głosów

 

Okręg 3 – gminy: Bielice, Kozielice i Warnice:

Jacek Chmielewski – PSL – 294 głosy

Jan Chmielewski – PO – 285 głosów

Artur Pniewski – Skuteczny Samorząd – 147 głosów

Michał Łuszczyński – PiS – 189 głosów

 

Related posts

Sokół wygrał z Błękitnymi

Admin

Rozmowa ze Stanisławem Stępniem, starostą pyrzyckim (wideo)

Admin

Areszt za usiłowanie zabójstwa

Techniczny
Wczytywanie....