Dziekan dekanatu pyrzyckiego – ks. kan. Grzegorz Harasimiak złożył w ratuszu wniosek o dotację na prace konserwatorskie i restauratorskie przy Studzience. Ma to związek z przygotowaniami do obchodów 900-lecia Chrztu Pyrzyczan w roku 2024.
O udziale miasta w przygotowaniach do jubileuszu zrobiło się głośno w kwietniu, gdy Komisja Skarg, wniosków i petycji pozytywnie wypowiedziała się na temat petycji złożonej w tej sprawie przez jednego z mieszkańców. Po dyskusji w czasie kwietniowej sesji nad tym w jaki sposób władze miasta mogłyby włączyć się w przygotowanie do obchodów, radni większością głosów (8 za, 4 przeciw i 2 wstrzymujących) przyjęli uchwałę o pozytywnym rozpatrzeniu petycji, podkreślając w uzasadnieniu, że „burmistrz Pyrzyc z wykorzystaniem Urzędu Miejskiego, Pyrzyckiego Domu Kultury, Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej, Ośrodka Sportu i Rekreacji powinna stosowne działania w porozumieniu” z parafią pw. NMP Bolesnej i organizacjami pozarządowymi, zmierzające do uczczenia rocznicy.
Burmistrz w czerwcu spotkała się z dziekanem pyrzyckim. Rezultatem rozmów było złożenie przez parafię, która jest właścicielem terenu Studzienki wniosku o dotację na prace konserwatorskie i restauratorskie na tym terenie. Co trzeba zaznaczyć, gmina zgodnie z obowiązującymi przepisami ma możliwość dotowania prac związanych z konserwacją zabytków.
W pismach przekazanych burmistrzowi i Radzie Miejskiej czytamy, że „dogłębna analiza wykazała zły stan techniczny obiektu, w tym mankamenty związane z wcześniejszymi pracami będące konsekwencjami zaniedbań i dewastacji obiektu w okresie kilkudziesięciu lat po II wojnie światowej”. O przekazaniu dotacji i wysokości jej kwoty Rada Miejska podejmie decyzję przy przyjmowaniu uchwały budżetowej na przyszły rok.
Studzienka jest natomiast obiektem wyjątkowym pod względem atrakcyjności turystycznej. Powstała w I połowie XIX wieku według projektu Karola Schinkela – autora m.in. projektów Pałacu Arcybiskupiego w Gnieźnie, ratusza w Kołobrzegu czy przebudowy zamku w Kórniku. Włączenie się miasta w prace renowacyjne wydaje się być dobrym i przede wszystkim trwałym efektem udziału w obchodach jubileuszu.
(ps)