Pyrzycka rada Rycerzy Kolumba obchodziła pierwszą rocznicę powołania. Obecnie tworzy ją prawie trzydziestu mężczyzn z trzech miejscowości. Działa ona przy parafii pw. NMP Bolesnej.
Po raz pierwszy o Rycerzach Kolumba – katolickiej organizacji wywodzącej się ze Stanów Zjednoczonych w Pyrzycach usłyszano dwa lata temu. W lipcu 2014 roku przy parafii pw. NMP Bolesnej powstał okrągły stół – najmniejsza jednostka organizacji. Wówczas liczył on czterech mężczyzn. Na dzień dzisiejszy pyrzycka rada, do założenia której potrzeba było trzydziestu chętnych liczy trzydziestu ośmiu rycerzy i jest jedną z trzech istniejących w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Rocznicowej koncelebrze sprawowanej w intencji wszystkich rycerzy, szczególnie tych z pyrzyckiej rady oraz ich rodzin przewodniczył kapelan rady ks. kan. dr Grzegorz Harasimiak. Na jego ręce przed rozpoczęciem liturgii został przekazany ufundowany przez członków ornat z symbolami organizacji. – Dziękuję za tę radość, którą wy stwarzacie dla wielu osób, za wasze inicjatywy, myślę, że także i przykład dla waszych rodzin. – mówił w czasie Mszy Świętej do zebranych ksiądz kapelan.
Po liturgii w refektarzu domu parafialnego odbyło się okolicznościowe spotkanie, które rozpoczęło się od modlitwy i odśpiewania hymnu państwowego. W czasie spotkania wielki rycerz, czyli kierujący pracami rady Jan Kołoszycz przybliżył historię kształtowania się organizacji w Pyrzycach. Był również czas na wspomnienia i rozmowy w gronie znajomych. Na obchody przybyli także rycerze z Suchania i Morynia.
Dzisiaj pyrzyccy rycerze przede wszystkim służą pomocą przy parafii. Organizują też akcje charytatywne – wśród nich zbiórkę złomu i elektrośmieci, z której dochód przeznaczony został na mikołajkowe upominki dla dzieci ze szkoły podstawowej. Ich działalność staje się coraz bardziej widoczna nie tylko na poziomie parafialnym, ale również w całej lokalnej społeczności. – Rycerzom należałoby życzyć rycerskiego ducha i tego, aby w swoim działaniu wytrwali. – mówi Jan Kołoszycz pytany o to, czego życzyć organizacji z okazji pierwszej rocznicy założenia rady.
Remigiusz Pajor-Kubicki