Express Pyrzycki
PyrzyceRegionReligia

Pyrzyczanie na Jasnej Górze

Dla wielu katolików sierpień, drugi miesiąc wakacji, niekoniecznie wiąże się z wypoczynkiem i rekreacją. Podejmują oni bowiem trud, jakim jest pielgrzymowanie. W tym okresie z niemal każdego zakątka Polski wyruszają liczne pielgrzymki na Jasną Górę.
 

Każda z nich jest wyjątkowa – różnią się one od siebie charakterem, formą, liczbą pątników. Wszystkie mają jednak jeden cel. Jedną z najliczniejszych polskich pielgrzymek zmierzających na Jasną Górę jest Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup ’’17’’, składająca się z aż piętnastu grup, wśród nich grupy Czarnej. Idąca pod patronatem księży Chrystusowców, od wielu lat zasilana jest grupą młodzieży z Pyrzyc. I w tym roku Pyrzyczan nie zabrakło ich na pielgrzymim szlaku.

Niektórzy udali się na pielgrzymkę po raz pierwszy, choć nie zabrakło też takich, którzy na przestrzeni lat zdobyli w zakresie wędrowania nie lada doświadczenie. Tym samym byli oni dużym wsparciem dla nowicjuszy, zaplanowali wyprawę na każdej płaszczyźnie. Nie było to wcale takie proste, gdyż udział w WPP musi iść w parze z dobrą organizacją pod kątem wyżywienia i noclegu, ponieważ pielgrzymka ma charakter biwaku. Taka forma pozwala zintegrować grupę, bo trzeba ze sobą współpracować. Przejście 300 kilometrów w ciągu 9 dni fizycznie jest bardzo trudne, ale kiedy się ma silną motywację i wędruje się do Matki Bożej w określonej intencji, a wokół mamy wielu duchowych przewodników – księży Chrystusowców – wszystko staje się możliwe.

Jest to cudowny czas poświęcony przede wszystkim Bogu: modlitwie, duchowym przemianom, kontemplacji, czy refleksjom nad swoim życiem. A że młodzi ludzie są kreatywni, to potrafią też wyrażać miłość do Boga poprzez śpiew, taniec i muzykę, która niesie ich aż do bram Jasnej Góry, nawet jeśli stopy czasem odmawiają posłuszeństwa. Pyrzyccy pielgrzymi, umocnieni duchem powracają do codzienności i na pewno wielu z nich za rok ponownie wyruszy w drogę na Jasną Górę.

Martyna Prajzendanc

 

 

Related posts

Liturgia Męki Pańskiej w Pyrzycach (FOTO)

Admin

Podtopienia w Ślazowie (WIDEO)

Admin

PPK i geotermia na tapecie

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.