Express Pyrzycki
PowiatRegion

Pyrzyckie partyjniactwo

Około 350 mieszkańców powiatu pyrzyckiego należy do partii politycznych. Nie jest to wysoka liczba, ale poszczególni przedstawiciele partyjni  zasiadają w organach samorządu terytorialnego. Która partia jest najliczniejsza, a która ma najbardziej rozbudowane struktury?

Zaraz po wojnie funkcjonowały w Pyrzycach zarówno Polska Partia Robotnicza, Polska Partia Socjalistyczna jak i Polskie Stronnictwo Ludowe, w tym tzw. odłam mikołajczykowski, opowiadający się przeciw władzy komunistycznej. Przed przemianami ustrojowymi oprócz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej działalność na Ziemi Pyrzyckiej prowadziły też dwa pozostałe ugrupowania – Zjednoczone Stronnictwo Ludowe oraz Stronnictwo Demokratyczne. Chociaż Solidarność nie była partią polityczną, to warto odnotować, że ruch ten posiadał obejmujący kilka okolicznych gmin Podregion Ziemi Pyrzyckiej.

W toku wprowadzenia systemu demokratycznego i w trakcie rozwoju polskiej sceny politycznej również w Pyrzycach pojawiały się lokalne koła różnych ugrupowań. I tak po prawej stronie sceny politycznej Pyrzyczanie przynależeli do Porozumienia Centrum, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, Ligi Polskich Rodzin czy największej pod koniec lat 90. prawicowej inicjatywy – najpierw koalicji, a później Ruchu Społecznego Akcji Wyborczej Solidarność, którego pierwsze koło na Pomorzu Zachodnim powstało właśnie w Pyrzycach. Bardzo szeroką działalność prowadziła centrowa Unia Demokratyczna, przekształcona później Unię Wolności, a następnie w Partię Demokratyczną. Przez długi czas istniała również silna lewica reprezentowana głównie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, wcześniej Socjaldemokrację RP. Nie brakowało także Socjaldemokracji Polskiej zaliczanej do tzw. planktonu politycznego. Istniała także pyrzycka Samoobrona RP.

O tym ilu mieszkańców należy do konkretnych ugrupowań przeczytasz w najnowszym Życiu Pyrzyc.

Related posts

Powołano nowy Zarząd Powiatu

Admin

Wejście w święte Triduum (GALERIA)

Admin

Kolęda 2014 – pierwszy tydzień

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.