Express Pyrzycki

PYRZYCE – MIASTO REKREACJI

Admin

Podróżując przez Pyrzyce warto również zwrócić uwagę na kilka innych miejsc, które rozlokowane są w całym mieście. Pierwszym z nich z pewnością jest wczesnośredniowieczne grodzisko. Zgodnie z historycznymi przekazami to właśnie w tamtym miejscu znajdowała się pierwotna, stołeczna osada plemienia Pyrzyczan. Później zbudowany tam został zamek kasztelański. Z tego miejsca rozciąga się piękny widok szczególnie na południową część Pyrzyc. Na początku XX wieku na historycznym wzgórzu urządzony został cmentarz, którego pozostałości znajdują się w tym miejscu do dzisiaj.

90-procentowe zniszczenia wojenne nie oznaczają, że w Pyrzycach nie znajdziemy śladów dawnego mieszkalnictwa. Wzdłuż ulic Bogusława i Dworcowej można zwrócić uwagę na fasady kamienic z przełomu XIX i XX wieku, gdzieniegdzie “poprzetykanych” współczesnymi blokami mieszkalnymi. Część z nich już jest odrestaurowana, część wciąż czeka na lepsze czasy, jednak całość udowadnia, że Pyrzyce to miejsce z piękną mieszczańską historią.

Jednym z lokalnych miejsc spotkań jest plac Wolności, wraz ze znajdującą się w jego centrum fontanną, przy której można ochłodzić się w gorące dni. Plac ten otoczony jest licznymi roślinami, które dodają uroku fragmentom miejskich murów. Nieco dalej znajduje się Park im. św. Jana Pawła II. Imię tego wielkiego Polaka zostało mu nadane dla upamiętnienia symbolicznego pożegnania Papieża-Polaka, którego w roku 2005 dokonali mieszkańcy, spontanicznie ustawiając znicze wzdłuż sąsiadującej z parkiem ulicy również noszącej imię Jana Pawła II. W parku znajdują się również drewniane ławki, na których różnego rodzaju akcje dla najmłodszych organizuje stowarzyszenie “Nasze Przedszkolaki”.

Rzucający się w oczy duży gmach przy parku to szpital powiatowy. Chociaż nie przypomina on już swojej pierwotnej formy, to jeszcze przed wojną znajdowało się tutaj seminarium nauczycielskie. Po wojnie w odbudowanym obiekcie umieszczono właśnie szpital, który wraz z dzisiejszą siedzibą szkoły muzycznej, będącą wówczas przychodnią i nieużytkowanym dziś budynkiem po pogotowiu ratunkowym stanowił pyrzycki zespół opieki zdrowotnej.

Od południa warto zobaczyć dwa inne parki. Park im. Mariana Matysiaka, nazwany tak na cześć dawnego wychowawcy młodzieży, dyrektora placówek oświatowych i przewodniczącego Rady Miejskiej, jest miejscem, w którym z pewnością odnajdą się najmłodsi. Liczne sprzęty zamontowane na tamtejszym placu zabaw pozwalają na aktywne i bezpieczne spędzenie wolnego czasu. Nieco dalej, bliżej ulicy Lipiańskiej w oczy rzuca się betonowa rzeźba dwóch tańczących kobiet, zwana przez miejscowych “Panienkami”. Miejska legenda mówi, że przedstawia on córki jednego z dawnych naczelników miasta, jednak nigdy nie znalazła ona potwierdzenia. W każdym razie tańczące “Panienki” są dziś symbolem lokalnej kultury ludowej.

Drugi park, choć nie tak duży charakteryzuje się licznym starodrzewem. Nie ma on oficjalnej nazwy, ale powszechnie znany jest jako “park z czołgiem”. Nazwa wzięła się od modnego w czasach PRLu przygotowania ekspozycji militarnej obejmującej radziecki czołg (w tym przypadku IS-2) oraz dwie armaty. Przez lata miejsce to w takiej formie oficjalnie było pomnikiem – “miejscem pamięci narodowej”. Obecnie pełni jedynie funkcję ciekawej atrakcji, świadczącej o dawnych czasach i z pewnością przyciągającej oczy niejednego przejeżdżającego przez miasto.