Express Pyrzycki
PowiatRegion

Przyszłość należy do młodych

Wyniki wyborów parlamentarnych jasno pokazały, że Polacy oczekują zmian. Wśród nich również są mieszkańcy powiatu pyrzyckiego. W naszym powiecie zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, które ma ponad 13-procentową przewagę nad Platformą Obywatelską. Wyjątkowo wysoki, bo ponad 13-procentowy wynik uzyskało w powiecie Polskie Stronnictwo Ludowe. Tym samym dotychczasowy koalicjant PO zajął w pyrzyckiem trzecie miejsce.


Na tak dobre wyniki swoich partii z pewnością bardzo duży wpływ wystawione przez nie młode kandydatury. Zwycięską partię reprezentowała młoda działaczka – Justyna Łyjak, natomiast ludowcy oprócz starosty pyrzyckiego wystawili również Olgierda Kustosza – przelewickiego pszczelarza, który od grudnia ubiegłego roku reprezentuje nasz powiat w Sejmiku Zachodniopomorskim. Co ich łączy? Oboje są młodzi, nie mają rąk skażonych polityką, a przede wszystkim są pełni energii do działania nie dla własnej korzyści, ale dla lokalnego społeczeństwa.
Na potrzebę zmiany pokoleniowej w polityce wskazuje między innymi decyzja kierownictwa Polskiego Stronnictwa Ludowego, aby na prezesa partii wybrać 34-letniego Władysława Kosiniak-Kamysza, które kandydaturę poparł m.in. 41-letni Adam Jarubas, kandydat na prezydenta w tegorocznych wyborach, a obecnie jeden z członków rady działającej przy również młodym, bo 43-letnim prezydencie Andrzeju Dudzie. Taka zmiana bardzo powoli, ale jednak dokonuje się też w lokalnej polityce. W nowej kadencji wicestarostą pyrzyckim został przedstawiciel młodego pokolenia – Bartłomiej Królikowski, a w Radzie Powiatu zasiadł Michał Łuszczyński. Również inne organy samorządowe czy to w regionie, czy w kraju pełne są młodych ludzi.
Przykładem może być 25-letni prezydent Starachowic, czy rok starszy Ciechanowa. Młodzi chcą brać odpowiedzialność za swój kraj, za to co dzieje się w ich regionie. – Myślę, że społeczeństwo chce zmian, chce nowych twarzy, chce nowych rozwiązań. Myślę, że zmiana pokoleniowa to by wprowadziła. Wielu młodych ludzi ma zapał do pracy, ma chęć do zmiany. – mówi Justyna Łyjak. – My żyjemy w tym środowisku, nie chcemy wyjeżdżać za granicę, nie chcemy emigrować. Tutaj wychowujemy swoje dzieci i chcemy, żeby kraj się rozwijał. – dodaje. Podobnego zdania jest jej wyborczy konkurent Olgierd Kustosz – Urodziłem się w Pyrzycach, jestem mieszkańcem gminy Przelewice.Ta zmiana pokoleniowa nastąpi i to z dobrym skutkiem dla naszego regionu, dlatego że na pewno my, jako mieszkańcy urodzeni tutaj i wychowujący tutaj swoje dzieci, pracujący na tej ziemi własnymi rękami godnie zadbamy o wspólny interes różnych grup społecznych. Nie tylko pszczelarskich, nie tylko rolników, ale też mieszkańców małych miasteczek, gdzie jesteśmy po prostu pomijani w różnych projektach. – stwierdza radny sejmiku.
Czy to właśnie wokół tej dwójki zaczną budować się struktury młodszego pokolenia, chcące w przyszłości działać w lokalnym samorządzie? Olgierda Kustosza widzimy na konferencji prasowej PSL obok powiatowego prezesa partii Ryszarda Berdzika. Radny sejmiku działa też w komitywie z Bartłomiejem Królikowskim w sprawie wniosku o odwołanie starosty – Kazimierza Lipińskiego. Współpracuje z nimi Miłosz Łuszczyk – jeden z najmłodszych kandydatów na burmistrza w ostatnich wyborach. To właśnie wokół tej młodej grupki zbiera się lokalna frakcja partyjna. A wybory wewnątrzpartyjne czekają ludowców już w 2016 roku. Może więc zanosić się nie tylko na zmianę pokoleniową w polityce ogólnej, ale także partyjnej. PSL nie ma bowiem łatwego zadania. Wszystko jedno jak zakończy się konflikt wokół starostwa – partia wyjdzie z niego poobijana. Nowe władze ugrupowania będą więc miały trudny cel – pozbyć się siniaków i przekonać wyborców, że w 2018 roku warto będzie na nich postawić.
Z kolei w Prawie i Sprawiedliwości sytuacja zdaje się być jeszcze trudniejsza. Partia nie ma w Pyrzycach wielu członków. Nie mogą oni nawet powoła do istnienia zarządu powiatowego. – Aktualnie trwają rozmowy, żeby zwiększyć nasze siły i stworzyć zarząd powiatowy. – mówi Justyna Łyjak. To właśnie jej wynik przyniósł pyrzyckim strukturom nadzieję na zmiany. Kandydatce przy wyborach pomagał radny powiatowy – Michał Łuszczyński. To właśnie on jest też szefem klubu PiS w Radzie Powiatu. Jeśli więc Prawo i Sprawiedliwość na fali wyborczego sukcesu zwiększy swoje szeregi, to możemy się spodziewać ciekawego rozwoju lokalnej polityki, szczególnie gdy szeregi ugrupowania zasilą młodzi i aktywni ludzie.
Ktoś może powiedzieć, że młodzi chcą pozbyć się starszych uczestników polityki i życia społecznego. Nic bardziej mylnego. Z doświadczenia przeszłości trzeba korzystać, choćby po to aby ustrzec się wielu błędów, ale też aby wiedzieć, jak radzić sobie w różnych sytuacjach, często nawet ulepszając te rozwiązania. Nikt nikomu nie chce odbierać zasług, nie chce zaprzeczać ich działaniu. Młodzi ludzie chcą jednak wziąć na swoje barki odpowiedzialność za Polskę. Wszystko jedno, czy działają w partii lewicowej, czy prawicowej. Wszystko jedno, czy kandydując do parlamentu czy lokalnego samorządu. Zadaniem dzisiejszej klasy politycznej jest więc przekazać im swoją wiedzę i doświadczenie tak, aby za kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat to dzisiejsi młodzi ludzie mogli oddać prowadzenie Polski nowemu, młodszemu pokoleniu.
Potrzebę zmiany pokoleniowej zobaczyliśmy w tegorocznych wyborach do Sejmu. Potrzebę nowej krwi w skostniałej polskiej polityce pokazali młodzi kandydaci, którzy zdobyli więcej głosów, niż doświadczeni wieloletni działacze. W polityce nigdy nie ma spokoju, ale właśnie weszliśmy w okres między latami wyborczymi. Jeśli więc wszystko będzie odbywało się zgodnie z planem, to najbliższe wybory czekają nas w 2018 roku. Zostały więc jeszcze prawie trzy lata, aby przygotować się do nowego rozdania w samorządzie. Po roku czekają nas jeszcze wybory do dwóch parlamentów. Czy młodzi pójdą za ciosem i przy następnych głosowaniach będziemy mieli rzeczywiście liczny udział młodego pokolenia zarówno w kandydowaniu, jak i frekwencji wyborczej?

Remik PAJOR-KUBICKI

Related posts

Komorowski wygrał w mieście, Duda w gminie

Admin

37 tysięcy Polaków. Niemcy, Ukraińcy, Romowie – której mniejszości jest najwięcej w pyrzyckiem?

Admin

Pożegnanie komendanta policji

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.