Express Pyrzycki
LipianyRegion

Profanacja kościoła w Lipianach

W nocy z wtorku na środę do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Lipianach na razie nie znani sprawcy dokonali włamania. Z kościoła wyniesione zostało tabernakulum z konsekrowanymi hostiami oraz projektor. Sprawę bada pyrzycka policja.

Kradzież nastąpiła w późnych godzinach nocnych. Sprawcy do kościoła próbowali się włamać przez drzwi od zakrystii i jedne z drzwi bocznych. Wejść do środka udało im się dopiero przez drzwi główne. Z kościoła zniknęło znajdujące się w głównym ołtarzu tabernakulum, w którym znajdowały się konsekrowane hostie. Ukradziony został również projektor tekstów. Niczego więcej nie zrabowano, a kościół nie został zdewastowany. – Byłem zaskoczony, ponieważ nikt nie ruszył nawet ani stojących przy tabernakulum lichtarzy, ani kwiatów. – mówi zszokowany całą sytuacją ks. kan. Andrzej Stolarski, proboszcz parafii w Lipianach. Nikt nie próbował się dostać choćby na chór. Budynek kościoła do tej pory nie miał zainstalowanego alarmu.

Tabernakulum było dość ciężkie, więc prawdopodobne jest, że sprawców było kilku. Proboszcz parafii nie wyklucza, że motywem złodziei nie był rabunek samego kościoła, ale dokonanie świętokradztwa. – Na ścianach przy głównym wejściu pojawiły się pieczątki z liczbą 6. – mówi ksiądz proboszcz.

Do czasu nabycia nowego tabernakulum parafia ma trzy możliwości: w czasie Mszy Świętych konsekrowana zostanie odpowiednia ilość komunikantów stosownie do liczby osób uczestniczących w liturgii, godne miejsce do przechowywania Najświętszego Sakramentu będzie mogło zostać zaaranżowane na plebanii, albo może być przewożony do kościoła filialnego w Skrzynce. Parafię na razie czekają nabożeństwa ekspiacyjne – Będą one zaczynały się koronką do Miłosierdzia Bożego przed wieczorną Mszą Świętą, sprawowaną o godzinie 18:00, a po Mszy odmawiane będą suplikacje. – mówi ksiądz A. Stolarski. Nabożeństwa te będą sprawowane od 24 sierpnia do 1 września. Ceny tabernakulów rozpoczynają się od około trzech tysięcy złotych.

Informacji na temat profanacji na razie nie chce udzielać policja – Obecnie trwają czynności związane z wyjaśnieniem zdarzenia. Z uwagi na bieg sprawy nie udzielamy więcej informacji. – mówi asp. Krzysztof Jemielity z Komendy Powiatowej Policji w Pyrzycach. Kradzież Najświętszego Sakramentu zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, to jedno z najcięższych przestępstw. Osoba dokonująca kradzieży automatycznie zaciąga na siebie ekskomunikę, której zdjęcie przysługuje wyłącznie Stolicy Apostolskiej.

Remigiusz PAJOR-KUBICKI

Related posts

Berdzik do odwołania?

Admin

Skażona woda w Pyrzycach

Admin

Turniej Międzywojewódzki w Pyrzycach

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.