Express Pyrzycki
PowiatRegion

Powiat z 800 tysiącami nadwyżki

Nieco ponad 800 tysięcy złotych nadwyżki zaplanowane jest w przyszłorocznym budżecie powiatu. Dochody jednego z najmniejszych powiatów w województwie przewidziano na kwotę prawie 47 milionów 809 tysięcy złotych, zaś wydatki mają wynieść niewiele ponad 47 milionów.

– Budżet ten wydaje się być zrównoważony, gdyż planowana jest nadwyżka na kwotę ponad 800 tysięcy złotych. – mówi wiceprzewodniczący rady Jan Prokop z klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego i Inicjatywy Ziemia Pyrzycka. Nadwyżka budżetowa przeznaczona zostanie na kolejne raty spłat kredytów i wykup papierów wartościowych, które w sumie w roku 2019 będą wynosić 1 246 000 złotych.

Wśród przyszłorocznych wydatków są również plany inwestycyjne. – Warto zauważyć, że władze powiatu w nadchodzącym roku planują zrealizować dwie duże inwestycje, czyli kompleksowy remont ul. Staromiejskiej od na odcinku od Warszawskiej do Polnej, oraz termomodernizację budynku Zespołu Szkół nr 1. –zaznacza Jan Prokop. Realizacja inwestycji uzależniona jest od otrzymania dofinansowania. W przypadku ZS nr 1 możliwe jest dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Na ten cel zabezpieczono prawie 874 tysiące złotych, a sama inwestycja jest warta 1 milion 661 tysięcy złotych.

Natomiast jeśli chodzi o ulicę Staromiejską inwestycja będzie możliwa, jeśli przesłany przez powiat projekt zakwalifikuje się do dofinansowania,wszak w budżecie powiatu zabezpieczone są środki na wkład własny. Zabezpieczono też środki na wykonanie drogi powiatowej w Dębicy (gm. Warnice). Bieżące utrzymanie dróg (m.in. odśnieżanie i oczyszczanie) ma wg prognoz pochłonąć 1 milion 403 tysiące złotych.

Prawie 19,5 miliona złotych pochłoną wydatki związane z oświatą i edukacyjną opieką wychowawczą. Subwencja oświatowa, jaką otrzyma w przyszłym roku powiat ma wynosić niecałe 15 milionów 600 tysięcy złotych.Oprócz termomodernizacji budynku liceum przewidziana jest też modernizacja i doposażenie hal warsztatowych Zespołu Szkół nr 2. Dofinansowanie na nie ma zostać przekazane z kontraktu samorządowego Pyrzyce+.

Łączna kwota długu powiatu wynosić będzie 13 milionów 136 tysięcy złotych, a składają się na nią zobowiązania szpitala powiatowego oraz kredyty, obligacje i pożyczki na zadania własne powiatu. Poziom zadłużenia wyniesie 27,48%.

(ps) 

Related posts

W Pyrzycach zmiana na wyborczym podium

Admin

6 poszkodowanych pod Siemczynem (foto i wideo)

Admin

Młodzież odnowiła przyrzeczenia

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.