Express Pyrzycki
Polityka, biznes & gospodarkaRegion

PiS zagłosował przeciw obniżce podatków

Głosami partii rządzącej Sejm na ostatnim posiedzeniu odrzucił w pierwszym czytaniu projekt poselski o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Chodziło między innymi o zmniejszenie stawki podatku PIT, co sprawiłoby, że w naszych portfelach zostałoby więcej pieniędzy.

Projekt zmian w podatkach dochodowych, czyli płaconych na przykład od umów o pracę zaproponowany został przez klub Nowoczesnej. Obejmował on m.in. obniżkę podatku z 19 do 15 procent. Oznaczałoby to, że w naszych portfelach zostawałoby więcej pieniędzy. Dwa pozostałe filary projektu to zwiększenie stawki amortyzacyjnej z 3,5 tysięcy do 10 tysięcy złotych oraz możliwość rozliczenia straty podatkowej przez kolejne 15 lat. Zgodnie z decyzją Sejmu, od tego roku zgodnie obniżony został podatek CIT dla małych przedsiębiorców, chodziło więc też o to, by stawki były takie same.

– Teraz lepsze ksero, komputer kosztuje więcej niż 3,5 tys. zł, a musimy to amortyzować według stawek amortyzacyjnych. Wydaje się, że to jest zupełnie niezasadne. – mówił w wystąpieniu przedstawiciel zgłaszającego projekt klubu Paweł Kobyliński. – Obecnie mamy 5-letni okres rozliczania straty podatkowej, a np. w Stanach Zjednoczonych jest on na poziomie 20 lat, w Wielkiej Brytanii jest to bezterminowe. – mówił poseł.

Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu skierował klub Prawa i Sprawiedliwości. – Wnioskodawcy proponują 15 lat, nie uzasadniając tej daty. Ten okres 5 lat rozliczenia straty jest skorelowany z przepisami art. 70 Ordynacji podatkowej dotyczącymi przedawnienia zobowiązania podatkowego, które przedawnia się właśnie po 5 latach. – twierdził poseł Zbigniew Biernat z PiS. – Też trudno odnieść się do tej proponowanej przez państwa kwoty 10 tys. zł. (…) Te kwoty powinny być dostosowane do dzisiejszych zamówień, których dokonują pracodawcy. – mówił przedstawiciel partii rządzącej. Odnosząc się do propozycji obniżenia podatku PIT stwierdził, że osoby fizyczne mogą wybrać formę opodatkowania, a wprowadzenie zmian przyniosłoby straty dla budżetu państwa. – Łączne straty szacowane dla dochodów jednostek sektora finansów publicznych tylko w 2018 r. wyniosłyby ponad 4,6 mld zł. – powiedział poseł Z. Biernat.

– Konieczne wydaje się właśnie podniesienie tej kwoty, zresztą przedsiębiorcy rzeczywiście też o to wielokrotnie apelowali. – mówił o zwiększeniu limitu amortyzacyjnego poseł Artur Gierada z Platformy Obywatelskiej. Poseł odniósł się również do propozycji obniżki podatku. – Wydaje się to uzasadnione szczególnie w kontekście niedawnego obniżenia CIT dla małych przedsiębiorców, który obowiązuje od tego roku, i była to wtedy propozycja rządowa. – stwierdził. Dodał także, że trzeba by się zastanowić jak zrekompensować tą obniżkę samorządom.

– Może rzeczywiście warto się zastanowić nad tym, czy w ogóle jest potrzebny okres limitowania, bo tak naprawdę jakie to ma uzasadnienie? (…) Po prostu kiedyś ktoś – ustawodawca – tak wymyślił, żeby przedsiębiorcy mogli mniej odliczyć podatku. Dlatego zmiana idąca w kierunku wydłużenia tego okresu jest jak najbardziej pozytywna. – mówił z kolei poseł Błażej Parda z Kukiz’15. – Musimy pamiętać, w odniesieniu do strat dla budżetu, że też nie możemy się posługiwać tylko tymi kategoriami, bo przecież z drugiej strony to są zyski dla obywateli i te pieniądze również napędzają gospodarkę. A więc to nie jest takie zero-jedynkowe, że straty i zyski, bo to również wróci w pewnym momencie do nas. – mówił poseł z ugrupowania Pawła Kukiza i przypomniał, że straty rządów Prawa i Sprawiedliwości są na poziomie 60 miliardów złotych rocznie.

– Najbardziej poważną zmianę budżetową niesie propozycja, w przypadku której nie znajdujemy racjonalnych przesłanek. (…)Uzasadnieniem tej propozycji nie może być wprowadzana od 1 stycznia 2017 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych stawka 15% dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność gospodarczą. – powiedział Piotr Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Zarówno PO jak i Nowoczesna chciały przekazać projekt do dalszych prac w komisji, Kukiz’15 zadeklarowało swoje poparcie dla projektu. W wyniku głosowania, głosami Prawa i Sprawiedliwości, Wolnych i Solidarnych oraz posła niezrzeszonego przeszedł jednak wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Wyniki głosowania posłów z okręgu szczecińskiego:

Prawo i Sprawiedliwość:

Joachim Brudziński – za odrzuceniem

Leszek Dobrzyński – za odrzuceniem

Artur Szałabawka – za odrzuceniem

Michał Jach – za odrzuceniem

Krzysztof Zaręba – za odrzuceniem

Platforma Obywatelska:

Norbert Obrycki – przeciw odrzuceniu

Sławomir Nitras – przeciw odrzuceniu

Magdalena Kochan – przeciw odrzuceniu

Arkadiusz Marchewka – przeciw odrzuceniu

Bartosz Arłukowicz – przeciw odrzuceniu

Kukiz’15:

Sylwester Chruszcz – przeciw odrzuceniu

Nowoczesna:

Piotr Misiło – przeciw odrzuceniu

 

Related posts

Artur Kurowski sołtysem Pyrzyc

Admin

Oświadczenie Piotra Ćwiklińskiego

Admin

Utrudnienia na dawnej krajowej 3

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.