Express Pyrzycki
PyrzyceRegion

Pierwszy taki spektakl

Trzy sceny, prawie sto zaangażowanych osób i kilka tygodni przygotowań. Po raz pierwszy w Pyrzycach wystawione zostanie Misterium Męki Pańskiej.

Takiego przedsięwzięcia jeszcze nie było. Pyrzycki oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w najbliższy piątek, 11-go kwietnia wystawi Misterium Męki Pańskiej. – Nad organizacją misterium zastanawiałem się już trzy lata temu. W naszej młodzieży dostrzegłem potencjał i w tym roku wspólnie postanowiliśmy pomysł ten zrealizować. – mówi ks. Marek Nikiel TChr, który całe przedsięwzięcie nadzoruje i nim kieruje. Przedstawienie będzie odbywało się na trzech scenach, które usytuowane będą na Placu Ratuszowym. Wszystko rozpocznie się o godzinie 20.00.

MIESIĄC PRZYGOTOWAŃ

Przygotowania do organizacji misterium mają zawrotne tępo. Trwały zaledwie miesiąc, podczas gdy teoretycznie powinny zajmować pół roku. Niemniej wszystko jest dopięte prawie na ostatni guzik. Przybyli będą towarzyszyć Jezusowi od ostatniej wieczerzy z apostołami, przez modlitwę w Ogrójcu, osądzenie, drogę krzyżową, aż do momentu zmartwychwstania. W role biblijnych postaci wcielą się członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz kilkunastu uczniów Zespołu Szkół nr 1, którzy chętnie podjęli się tego zadania.

Kilkugodzinne próby odbywają się kilka razy w tygodniu, najczęściej obok kościoła parafialnego. Międzyczasie ksiądz Marek wraz z młodzieżą przygotowują stroje dla uczestników. Chcą, aby wszystko wyglądało realistycznie.

ZAPRASZALI RZYMIANIE

Pierwsze zaproszenie do mieszkańców Pyrzyc zostało wystosowane ostatniej niedzieli na koniec Mszy Świętych. W czasie ogłoszeń parafialnych przed ołtarz przybyło dwoje rzymskich żołnierzy, którzy w imieniu Piłata zaprosili obecnych na piątkowy spektakl. Taka nietypowa forma promocji na pewno wielu wiernych zachęciła do uczestnictwa przedsięwzięciu.

PIERWSZY RAZ Z TAKIM ROZMACHEM

Mimo, że tegoroczne pierwsze misterium przygotowywane jest z wielkim rozmachem, to nie jest to pierwsze przedstawienie organizowane przez pyrzycki KSM. Od dwóch lat członkowie stowarzyszenia włączają się w czerwcowe obchody rocznicy Chrztu Pyrzyczan, w czasie których przy Studzience przedstawiają okolicznościowe inscenizacje. Oprócz przedstawień organizują też inne akcje, jak sprzedaż zniczy w uroczystość Wszystkich Świętych oraz coroczny turniej siatkarski dla archidiecezji.

Zapraszamy do zobaczenia kilku ujęć z jednej z prób oraz zapowiedzi spektaklu.

Related posts

Maraton szkolnej piłki nożnej

Admin

Co obiecała Marzena Podzińska?

Admin

Pięknie i uroczyście. Boże Ciało u Chrystusowców (GALERIA)

Admin
Wczytywanie....