Express Pyrzycki
Sport

O szkolnym sporcie po raz piętnasty

12 grudnia odbył się XV Sejmik Nauczycieli W – F Powiatu Pyrzyckiego. Na zaproszenie Starosty Pyrzyckiego Stanisława Stępnia na Sejmik przybyli włodarze  gmin naszego powiatu, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, nauczyciele w–f, działacze sportowi. Kolejny Sejmik to czas na podsumowanie mijającego roku w sporcie szkolnym, młodzieżowym sporcie kwalifikowanym i stowarzyszenia „Sprawni Razem”.

Przybyłych gości przywitał starosta Stanisław Stępień, podkreślając ważną rolę sportu szkolnego i młodzieżowego. Podziękował włodarzom gmin  i dyrektorom szkół za współpracę na tej niwie, podkreślił , że sport w wydaniu dzieci i młodzieży to podstawa zdrowego stylu życia. Mówił też o prawidłowej i celowej działalności Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego. Życzył dalszych sukcesów i ścisłej współpracy wszystkim, którzy mogą dalej rozwijać sport na Ziemi Pyrzyckiej.

Kolejnym punktem XV Sejmiku było omówienie sportu szkolnego za rok 2017/2018 w wymiarze powiatowym i wojewódzkim. Wyniki przedstawił dyrektor PMOS Piotr Olech. Najlepsze szkoły to: SP Kozielice (szkoły podstawowe w ramach Igrzysk Dzieci), SP Pyrzyce(w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej), ZS nr 1 Pyrzyce (szkoły ponadpodstawowe w ramach Licealiady). Najlepsze szkoły otrzymały z rąk Starosty puchary i nagrody rzeczowe. Dyrektorzy szkół i nauczyciele w – f szkół, które wywalczyły medale odebrali sprzęt sportowy ufundowany przez Powiatowy Międzyszkolny Ośrodek Sportowy. Szkoły powiatu pyrzyckiego plasowały się bardzo wysoko we współzawodnictwie wojewódzkim. ZS Lipiany zajęły 19 miejsce na 305 szkół  podstawowych w ramach ID, SP Pyrzyce była na 10  miejscu na 305 szkół podstawowych w ramach IMS, ZS nr 1 Pyrzyce sklasyfikowana na 14 miejscu na 127  szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego.

Młodzieżowy sport kwalifikowany rozpoczęto omawiać od siatkówki. Głos zabrał Dariusz Jagiełło, który przedstawił najważniejsze osiągnięcia zawodników MLKS „Żak – Espadon” Pyrzyce. Niewątpliwie największym sukcesem siatkarzy było VIII miejsce w finałach Mistrzostw Polski w kategorii młodzika  i srebrny medal uczniów SP Pyrzyce w finale wojewódzkim WSZS w Szczecinie, który rozegrano w Pyrzycach. Pozostałe grupy młodzieżowe (kadeci i juniorzy) również należeli do czołówki województwa. Trener – koordynator Eugeniusz Klimczak przedstawił osiągnięcia zapaśników i sumitów LKS „Spartakus” Pyrzyce w 2018 roku. Sporty walki na Ziemi Pyrzyckiej to czołówka krajowa, zaś sumo to również medale mistrzostw świata i Europy. W Mistrzostwach Świata Juniorek w sumo zawodniczki Spartakusa zdobyły 2 brązowe medale, w Mistrzostwach Europy juniorek i kadetek 2 srebrne i 2 brązowe. Puchar Europy juniorów i seniorów w sumo przyniósł aż 7 medal (3 złote, 4 srebrne), a w |Mistrzostwach Polski kadetów, juniorów, młodzieżowców i seniorów sumici zdobyli 13 medali (1 złoty, 2 srebrne, 10 brązowych).

 Po raz kolejny sumici Spartakusa okazali się najlepszym klubem w Polsce.

Sukcesy na Mistrzostwach świata i  Europy docenił marszałek Olgierd Geblewicz, który  nagrodził sumitów w siedzibie województwa.

            „Sprawni Razem” również dostarczyli nam w mijającym roku wiele sukcesów na arenach krajowych i międzynarodowych. Podsumował je Arkadiusz Odachowski, nauczyciel SOSW w Pyrzycach. Uczniowie tej placówki wygrali rywalizację wojewódzką wśród szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Zdobywali medale na MP w narciarstwie biegowym, tenisie stołowym, piłce nożnej, biegach przełajowych, kręglach, bowlingu i badmintonie w sumie 25 (5 złotych, 11 srebrnych i 9 brązowych). Agata Pitura uczestniczyła w Halowych Mistrzostwach Świata we Francji w biegu na 800 metrów zajmując 3 miejsce, a w Mistrzostwach Europy w biegach przełajowych we Włoszech ta sama zawodniczka zajęła 4 miejsce na 5000 m, 5 miejsce na 2000 m.  

Na koniec omówiono system rozgrywek szkolnych w perspektywie trwającej reformy oświatowej.

Piotr Olech

Related posts

Sokół wygrał z Polonią

Admin

Sokół przegrał z Orłem

Admin

Koniec rundy jesiennej

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.