Express Pyrzycki
PyrzyceRegion

NASZ RAPORT: Co dzisiaj wiemy o skażonej wodzie w Pyrzycach

Od kiedy zaczęły się problemy z wodą? Jaka jest różnica między bakterią coli, a e.coli? Czy pyrzycka woda nadaje się do celów sanitarnych? Kiedy możemy spodziewać się nieskażonej wody w kranach? Co o działaniach miasta związanych z wodnym kryzysem sądzą mieszkańcy, a co sądzi burmistrz Pyrzyc? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w raporcie portalu Pyrzyce24.eu.

Pierwsze zgłoszenia o problemach z wodą Pyrzyckie Przedsiębiorstwo Komunalne otrzymało 2 maja od mieszkańców ulicy Szczecińskiej. – Natychmiast podjęliśmy działania, żeby znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy. – mówi prezes PPK Krzysztof Wancerz. Oprócz płukania wodociągów zlecone zostały Sanepidowi badania kontrolne wody.

 

– Bardziej szukaliśmy problemów fizyko-chemicznych, ponieważ tamtejsi mieszkańcy skarżyli się na kolor i zapach wody. – mówi K. Wancerz. Również w internetowych komentarzach pojawiały się takie informacje. Pyrzycka stacja sanitarno-epidemiologiczna informacje o niezdatności do użytku wody dla mieszkańców ulic Szczecińskiej i Równej otrzymała w sobotę około godziny 11:00. – Wydaliśmy decyzję o braku przydatności wody do spożycia. – mówi dyrektor inspektoratu sanitarnego w Pyrzycach Monika Wróbel. Decyzja dotyczyła ulic Szczecińskiej i Równej, natomiast próbki do badań były oddane dzień wcześniej.

 

Już tego dnia mieszkańcy tych dwóch ulic byli informowani o braku przydatności wody do spożycia. Pojawił się tam również beczkowóz dostarczający czystą wodę. Informacje o problemach z wodą w innych częściach miasta pojawiły się w niedzielę rano. W tamtych ujęciach nie wystąpiły jednak bakterie grupy e.coli, ale bakterie coli.

 

Również tego dnia podjęto akcję informacyjną oraz akcję dowożenia nieskażonej wody. Mieszkańcy Pyrzyc wskazywali jednak choćby w internetowych komentarzach na powolne i nieskoordynowane działanie lokalnej władzy. Często też nie było wiadomo, w których miejscach znajdują się beczkowozy. – Beczkowozy tez miały być, a jakoś ich nigdzie nie widać. – pisała w komentarzu pod naszym artykułem pani Michalina. – Moje dziecko wróciło wczoraj do domu po operacji w jamie ustnej, wody surowej nigdy nie spożywamy, ale przepłukałam dziś nią makaron na obiad i pozostaje mi wierzyć, że małej nic nie będzie. – alarmowała z kolei pani Roksana. Wody szybko zaczęło brakować w pyrzyckich sklepach, jednak już dzisiaj bez problemu można było kupić pięciolitrowe butle. Z działań gminy tłumaczy się burmistrz Marzena Podzińska, która zwraca uwagę na fakt, że sytuacja wystąpiła po raz pierwszy i miała miejsce w weekend. Frustracja mieszkańców zaistniałą sytuacją wzrosła jednak do tego stopnia, że nieanonimowo zaczęli w internecie komentować wodny kryzys. Natomiast informacja o skażeniu wody przy ulicy Szczecińskiej i Równej na stronach internetowych Urzędu Miejskiego pojawiła się w niedzielę.

 

Burmistrz zwraca uwagę na to, że informacje były zarówno roznoszone przez pracowników PPK, publikowane w internecie, jak i ogłaszane przez jeżdżące po mieście megafony. – Nie uważam, aby tych informacji było za mało. – mówi M. Podzińska.

 

Na skargi mieszkańców dotyczące braku koordynacji w rozwożeniu wody burmistrz odpowiada, że były telefony o tym, aby woda nie stała w konkretnych punktach. Jednak już dzisiaj prezes PPK zdecydował o tym, że beczkowozy jednak zostaną postawione w czterech miejscach, natomiast piąty będzie mobilny.

 

Próbki do badań zostały pobrane dzisiaj i do 11 maja powinniśmy wiedzieć, czy woda w pyrzyckich wodociągach jest zdatna do spożycia. Jednocześnie woda do której dostęp mamy obecnie nadaje się do celów sanitarnych. Naszych Czytelników zachęcamy natomiast do zadawania kolejnych pytań – będziemy się starali na bieżąco uzyskiwać na nie odpowiedzi.

 

Related posts

Puls Powiatu: Ma z czego zapłacić

Admin

Powołano nowy Zarząd Powiatu

Admin

Koncert Muzyki i Pieśni Narodowej i Religijnej – 37. PSzF

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.