Express Pyrzycki
Pyrzyce

Młodzi usłyszeli o prawie drogowym

Tradycyjnie każdego roku pyrzycka policja organizuje spotkania z uczniami II klas szkół średnich powiatu pyrzyckiego, którzy są u progu osiągnięcia wieku uprawniającego do ubiegania się o prawo jazdy, aby przybliżyć młodzieży zagadnienia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.


Przedstawicielka pyrzyckiej Policji spotkała się z uczniami klas II Zespołu Szkół nr 1 im. Noblistów Polskich w Pyrzycach. Spotkania skierowane do tej grupy wiekowej, to nie przypadek, ponieważ młodzież klas drugich może rozpocząć już kurs i ubiegać się o prawo jazdy.

Podobnie jak w latach ubiegłych podczas prelekcji omówiono bezpieczeństwo w ruchu drogowym, w szczególności przyczyny i skutki kolizji i wypadków drogowych. Podczas spotkań ogromny nacisk położony został na problem kierowania samochodem po spożyciu alkoholu i po zażyciu środków odurzających. Przyszli kierowcy dowiedzieli się, jakie konsekwencje może nieść za sobą nieodpowiedzialność kierowcy samochodu i innych pojazdów. Policjantka opowiedziała również o odpowiedzialności karnej za kierowanie pojazdem po alkoholu lub środkach odurzających oraz za spowodowanie wypadku drogowego. W dalszej części policjantka obalała mity dotyczące tłumaczeń i usprawiedliwień kierowców podczas kontroli drogowych. Wyjaśniała uczestnikom, że zjedzenie cukierka czy wypicie syropu powoduje, że stężenie alkoholu jest tak niewielkie, iż po upływie kilku minut powtórne badanie kierowcy nie wykazuje już alkoholu. Wyjaśniano również, że podobnie może działać płyn do płukania jamy ustnej czy płyn do spryskiwaczy w sezonie zimowym.

Policjantka przybliżyła młodzieży również zagadnienia związane z zabezpieczeniem miejsca zdarzenia drogowego oraz informowania służb ratunkowych o zaistniałym zdarzeniu, na jakie informacje trzeba zwrócić szczególną uwagę. Omówiła również zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym w wypadku osobom, zwracając uwagę jak bardzo ważne jest podjęcie czynności reanimacyjnych.

Na zakończenie zaprezentowany został przyszłym młodym kierowcom krótki film obrazujący do czego prowadzi brawura, nadmierna prędkość czy kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu.

mł. asp. Marcelina Pałaszewska
KPP Pyrzyce

Related posts

„Wierzymy w Boga, ale nie Bogu” – uroczystości na cmentarzu (GALERIA)

Admin

M. Majak: Pyrzyczanie nie ufają władzy

Admin

Czy będzie utwardzony parking na Dworcowej?

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.