Express Pyrzycki

MIEJSCOWOŚCI ZIEMI PYRZYCKIEJ – TO WARTO ZOBACZYĆ

Admin

BARNIM – Kościół pw. Narodzenia NMP z XV wieku. W środku m.in. drewniana empora organowa ze zdobieniami oraz neogotycki krzyż ołtarzowy z połowy XIX wieku. Ponadto we wsi znajduje się dość dobrze zachowany zespół folwarczny.

BIELICE – dawniej wieś należąca do zakonu cystersów. W jej centrum znajduje się XIV-wieczny kościół pw. NMP Królowej Polski. Chociaż wyposażenie jest współczesne, to warto zwrócić uwagę na zaprojektowane przez Joannę Spychalską w 1969 roku witraże. Na wyposażeniu jest też późnobarokowy kielich mszalny z pateną.

CZERNICE – zbudowany na początku XX wieku dwór. Po wojnie dom dziecka, obecnie własność prywatna. Za dworem znajduje się XIX-wieczny cmentarz rodowy rodziny Haack.

JESIONOWO – oprócz kościoła parafialnego we wsi znajduje się też druga świątynia – XIV-wieczny kościół pomocniczy św. Floriana, przed wojną siedziba parafii ewangelickiej. Po wojnie część jego zabytkowego wyposażenia, w tym organy, została przeniesiona do kościoła parafialnego. Przetrwały jednak m.in. malowidła sufitowe.

KŁODZINO – to jedyna wieś w powiecie, w której swoje świątynie mają dwa wyznania. Kościół pw. św. Antoniego jest filialnym parafii w Rosinach. Budowana w kilku etapach świątynia swoimi początkami sięga prawdopodobnie początku XIV wieku. W południowej ścianie znajduje się witraż z postacią Jezusa Chrystusa, wykonany w 1914 roku. Z kolei w dawnej kaplicy cmentarnej obecnie jest kościół filialny szczecińskiej parafii ewangelicko-augsburskiej.

LIPIANY – Kościół w Lipianach to również piękne, zabytkowe witraże. Przedstawiają one trzy sceny: ukrzyżowanie, Jezusa ratującego tonącego św. Piotra i wskrzeszenie Łazarza. Na uwagę zasługuje ponadto stosunkowo niewielkie zniszczenie miasta w czasie II wojny światowej. Dzięki temu centrum Lipian w dużej mierze zachowało budynki pamiętające czasy przedwojenne, a także dwie prowadzące do średniowiecznego grodu bramy.

TETYŃ – tamtejszy kościół został zbudowany z głazów narzutowych jeszcze w XIII wieku. W świątyni zwieńczonej drewnianą wieżą do dzisiaj przetrwały zbudowane w 1872 roku organy, których wytwórcą był szczeciński mistrz Barnim Grueneberg.

ZABORSKO – kościół w Zaborsku, który nie jest wykonany w stylu gotyckim, zdecydowanie odróżnia się od pozostałych wiejskich kościołów na Ziemi Pyrzyckiej. Warto w nim zobaczyć m.in. piękne malowidła sufitowe przestawiające sceny biblijne.