Express Pyrzycki
LipianyRegion

Lipiany na kredyt

Już dawno budżet gminy Lipiany nie wzbudzał takich kontrowersji. Największe wątpliwości budziło wpisanie do planu finansowego na rok 2018 nowych kredytów i pożyczek na łączną kwotę ponad 3,8 mln zł. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Lipianach, mimo sprzeciwu kilku radnych zaproponowany przez burmistrza Krzysztofa Boguszewskiego projekt budżetu został zaakceptowany.

Oznacza to, że burmistrz Lipian będzie mógł zaciągnąć nowe kredyty z planowanym terminem spłaty w roku 2028. Największym zadaniem, które zostało zaplanowane na ten rok jest przebudowa drogi w miejscowości Osetna. Szacowana wartość tej inwestycji to ok. 2,7 miliona złotych. Gmina liczy jednak na dofinansowanie unijne, które pokryłoby ok. 63% kosztów tego zadania. Na podobne dofinansowanie gmina liczy także przy zadaniu zagospodarowania fragmentu brzegu jeziora Kościelnego od strony ulicy Wodnej. Koszt tej inwestycji jest szacowany na 560 tysięcy złotych.

W toku dyskusji padały argumenty tak za zaciągnięciem pożyczek i kredytów, jak i przeciwko dalszemu zadłużaniu gminy. Zwolennicy pierwszego rozwiązania podkreślali szansę jaką daje możliwość częściowego wsparcia inwestycji środkami unijnymi, przeciwnicy ostrzegali, że zadłużenie gminy Lipiany i tak jest już bardzo duże oraz że w najbliższych latach nad gminą pojawi się widmo milionowych wydatków na oczyszczalnię ścieków oraz na kary związane z nieprawidłową rekultywacją wysypiska śmieci w Dębcu.

Gmina Lipiany według raportu czasopisma „Wspólnota” opublikowanym w zeszłym roku jest w swojej kategorii trzecią najbiedniejszą gminą w Polsce. Zadłużenie gminy Lipiany w roku 2018 ma wynieść blisko 13,5 miliona złotych. Zadłużenie w przeliczeniu na jednego mieszkańca dwukrotnie przewyższa średnią krajową. Gminę obciążą także kwota jeszcze ok. 4,5 miliona złotych za spłatę hali sportowej. Termin spłaty hali przypada w 2024 r.

(PS)

Related posts

Wyjątkowy spektakl w domu kultury – zobacz jaki!

Admin

Woda znów się nie nadaje do picia

Admin

II tura wyborów w Pyrzycach

Admin
Wczytywanie....