Express Lokalny

Kultura ludowa Ziemi Pyrzyckiej

Admin

Piękne, bogate hafty peleryn, chust i fartuchów przedstawiające różne wariacje na temat kwiatów, kapelusze z szerokimi rondami czy wyszywane ludowym wzorem szale to charakterystyczne elementy stroju pyrzyckiego, utożsamianego często ze strojem pomorskim. Pyrzycki strój ludowy to przede wszystkim strój świadczący o historycznym bogactwie tych ziem.

Obecna forma stroju pochodzi z I połowy XVIII wieku i zawdzięczamy ją osadnikom ze wschodniej Fryzji, którzy prowadzili tutaj prace melioracyjne. Oni z kolei inspirowali się ubiorem ludności tutejszej, które kształtowało się jeszcze od czasów słowiańskich. Bogate, kwieciste kompozycje oprócz strojów obecne były także w zdobnictwie meblarskim i ceramice.

Strój męski charakteryzują barwy granatowe. Na białą koszulę, ciemną kamizelkę i skórzane lub uszyte z sukna spodnie nakłada się długi surdut, zaś całości dopełnia kapelusz z szerokim rondem i ozdobnymi wstążkami. Zimą kapelusz zastępuje futrzana czapka. Do tego dochodzą wysokie buty, a przy uroczystościach również szal/chusta na szyję.

Strój kobiecy składała się z koszuli, białej bluzki, z zielonego kaftanu, czerwonej spódnicy, wierzchniego gorsetu z czarnego sukna, długiego haftowanego fartucha i z haftowanej chusty na ramiona. Strój uzupełniają kryza na szyi, sznury bursztynów lub pereł, torba i wełniane, haftowane rękawice, pończochy oraz czepiec.

Bogato zdobionej współczesnej wersji stroju używa obecnie Zespół Pieśni i Tańca „Pyrzyce”, który wykonuje również tańce regionalne. Ponadto pyrzycki strój używany jest m.in. przez zespoły niemieckie oraz w Brazylii, gdzie w I połowie XX wieku osiedliło się wielu przybyszy z Pomorza Zachodniego.

Kultura ludowa Ziemi Pyrzyckiej to oczywiście nie tylko stroje. Wieś pyrzycka posiadała własny tryb życia dyktowany przez pory roku. Charakterystyczne były lokalne obrzędy weselne, jak również oryginalne receptury kulinarne, m.in. piwa czy chleba.

Zdjęcia współczesnej adaptacji elementów stroju wykonane zostały w ramach projektu „#BudzimyPyrzyce: Młodzi z kulturą” realizowanego ze środków samorządu województwa zachodniopomorskiego w ramach „Społecznik na lata 2019-2021 Program Marszałkowski”. Pozują: Lena Dębowska i Wiktoria Grzelka, autorzy zdjęć: Agnieszka Gajewska i Remigiusz Pajor-Kubicki.