Express Pyrzycki
PyrzyceRegion

Komitety zarejestrowane. Kto chce się dostać do rady?

Minął czas na rejestrację komitetów wyborczych, które wystawią kandydatów w wyborach samorządowych 16-go listopada. W tym roku jest ich więcej, niż cztery lata temu, ale zmieniła się także ordynacja wyborcza.

Własne komitety wyborcze mają zarejestrowane kandydaci na burmistrza: Marzena Podzińska, Teresa Kordaczuk, Jerzy Marek Olech, Kazimierz Lipiński, Daniel Zahorenko i Wacław Klukowski. Miłosz Łuszczyk i Stanisław Stępień będą startowali z komitetów ugrupowań politycznych.

Kandydaci na burmistrza w większości wystawią również swoich kandydatów do Rady Miejskiej. Prawdopodobnie swoich przedstawicieli w radzie nie będzie chciał mieć Daniel Zahorenko. Na pewno do rady będą startować przedstawiciele komitetu Marzeny Podzińskiej oraz Jerzego Marka Olecha. W przypadku tych dwóch komitetów wiemy, że swoich sił w wyborach będą na pewno próbować Roksana Herman (KWW Marzeny Podzińskiej) oraz Mariusz Szymkowicz i Wojciech Łubiarz (obaj z KWW Jerzego Marka Olecha). Osoby do tej pory niezwiązane z radą wystawi Teresa Kordaczuk. Także Wacław Klukowski ze swojego komitetu „Lepszy Samorząd 2014” będzie wspierał kandydatów do rady. Od Kazimierza Lipińskiego, którego komitet nosi wdzięczną nazwę „Przywróćmy Normalność” wystartuje część popierających go osób do tej pory związanych z PSLem. Właśnie z list ludowców swoich sił w wyborczym starciu będą próbowały osoby związane ze środowiskiem Miłosza Łuszczyka. Swoich przedstawicieli w radzie będą chciały mieć także partie polityczne, jak np. Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość wystawiające Stanisława Stępnia czy Sojusz Lewicy Demokratycznej, który jako kandydata na burmistrza popiera Marzenę Podzińską.

Kandydatów do Rady Miejskiej i Rady Powiatu wystawi KWW „Skuteczny samorząd”. Będą to ludzie związani z radnym powiatowym Walentym Darczukiem, który jest także pełnomocnikiem komitetu. Własny komitet o nazwie „Moje Pyrzyce” organizuje również radny miejski Mariusz Majak. – Nie należę do żadnej partii politycznej i uważam, że w wyborach samorządowych powinny startować komitety niezależne od partii politycznych. – uzasadnia swoją decyzję radny. – Do startu z mojego komitetu zachęcam też w większości młodych ludzi. – dodaje. Bez poparcia partii i większych komitetów do rady będzie się próbował dostać na kolejną kadencję Dariusz Jagiełło. – Startuję z własnego komitetu, ponieważ w przypadku wyboru nie chcę być związany z żadną frakcją, która od początku będzie w radzie zasiadała. – mówi Jagiełło.

Z własnych komitetów będzie też chciało do rady wejść kilka osób do tej pory z nią nie związanych. Wśród nich jest Justyna Borzym, która w wyborach do Parlamentu Europejskiego startowała z „Polski Razem Jarosława Gowina” i jest pełnomocnikiem powiatowym ugrupowania na powiaty Pyrzyce i Myślibórz. Najwyraźniej jednak porozumienie PiS, Polski Razem i Solidarnej Polski nie dla wszystkich jest szczęśliwe. A może kandydatka po prostu nie chce firmować się w wyborach samorządowych znakiem partyjnym? Swoich sił w wyborach spróbuje też Mirosław Staciwa. Zarejestrowany został także KWW Dla Pyrzyc, o którym na razie wiadomo tylko tyle, że jego pełnomocnikiem jest Włodzimierz Ziarkowski.

Z nieoficjalnych informacji wiemy też, że na kolejną kadencję w radzie nie będą chciały pozostać Zofia Gumowska, Bożena Tołoczko i Danuta Cząstka. Walka więc zapowiada się niezwykle zacięta. Wieść gminna niesie, że najwięcej kandydatów będzie próbowało się dostać do rady w okręgach 1, 6 i 7, czyli tych obejmujących centrum miasta. Także do zobaczenia przy urnie!

A jak sytuacja wyborcza prezentuje się w okolicznych gminach? Wójt Kozielic – Edward Kiciński już w ubiegłym roku deklarował, że jest to jego ostatnia kadencja. Więc na stanowisko wójta może być wielu kandydatów. Jak informuje „Puls Powiatu” jednym z nich ma być Urszula Głód van de Sanden – sekretarz gminy Pyrzyce, będąca w konflikcie z burmistrzem Olechem. O zgodę PSLu na start zgodnie z informacjami dwutygodnika miał się ubiegać również Grzegorz Jastrzębski, który wójtem Kozielic chciał zostać już w poprzednich wyborach. Ostatecznie zarejestrowano komitety: „Nowy Czas” z siedzibą w Czarnowie i pełnomocnikiem Marcinem Kucharskim, Danuty Maniak, „Przyjazna Gmina Kozielice” z siedzibą w Mielnie Pyrzyckim i Teresą Wójcikowską jako pełnomocnikiem, „Razem dla Kozielic” – pełnomocnik Jan Frątczak i siedziba w Kozielicach, „Piotra Rybkowskiego – Przyjazna Gmina”, także z siedzibą w Kozielicach, „Mądry Wybór”, którego pełnomocnikiem jest Henryk Kuca, a siedzibą Tetyń i „O przeżycie wsi” z Kozielic z pełnomocnikiem Magdaleną Gawrysiak.

W gminie Warnice działają następujące komitety wyborcze: „Nowa Gmina Wojciecha Seredyńskiego”, „Szansa Młodzieży Gminy Warnice” – pełnomocnik Bartłomiej Banicki, Anity Werstak i komitet Anny Hackiewicz-Gębskiej.

Nieco więcej zarejestrowano komitetów w Przelewicach: „Nic onas bez nas” (pisownia oryginalna) z pełnomocnikiem Markiem Kowalczukiem, Mieczysława Mularczyka, „Nasza Przyszłość” z siedzibą w Klukach i pełnomocnikiem Kazimierzem Grzybowskim, Marka Kibały oraz komitet Eugeniusza Turtonia „Razem dla gminy Przelewice”.

Drugie w naszym powiecie miasto – Lipiany także ma zarejestrowanych kilka komitetów: „Ruch społecznościowy dla Lipian” – pełnomocnik Radosław Malkowski, „Razem dla Lipian” – pełnomocnik Bogdan Sawa, Krzysztofa Boguszewskiego, „Chrobry” – pełnomocnik Joanna Sulżyc, Ryszarda Podgórskiego oraz komitet Teresy Klimkiewicz „Czas na zmiany”.

W Bielicach swoich sił będą próbowały: „Niezależny” – pełnomocnik Andrzej Kołobycz, „Razem” z siedzibą w Chabówku i pełnomocnikiem Haliną Rabendą, „Alternatywa” – pełnomocnik Agata Gancarz-Hacia i „Nasza Gmina” – pełnomocnik Edward Mocarski z siedzibą w Babinie.

Related posts

„Dla Lipian, wszystkie ręce na pokład!”

Admin

Czy będzie miał kto nas leczyć? Napięta sytuacja w szpitalu

Admin

Zobacz kto kandyduje do Rady Powiatu Pyrzyckiego

Admin
Wczytywanie....