Express Pyrzycki
PyrzyceRegion

Festiwal z tradycją

Pyrzyckie Spotkania z Folklorem to festiwal z 35- letnią tradycją. Jest to jeden z największych i najstarszych festiwali folklorystycznych w Polsce. Źródłem Pyrzyckich Spotkań z Folklorem było pragnienie kultywowania kultury ludowej na Ziemi Pyrzyckiej.

Pierwszymi organizatorami festiwalu byli pracownicy Pyrzyckiego Domu Kultury: Artur Marcinkiewicz, Justyn Depo, Krystyna Olejniczak, Ewa Sikora, Ryszard Głogowski, Bolesław Garczyński i Bernard Dębowski. Bogaty i wielobarwny folklor, zwyczaje i tradycja spowodowały, że postanowiono organizować imprezę co roku. Stała się ona świętem folkloru w mieście, w którym przez 4 dni festiwalu rządzą taniec, muzyka i śpiew. Występowały tu zespoły niemal z każdego zakątka świata m.in.: z Serbii, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Rosji, Ukrainy oraz z wielu innych państw. W tym roku przywitamy gości z Podhala, Mazowsza, Wołynia, Bliskiego Wschodu, Malty, Afryki Zachodniej oraz Ziemi Lubuskiej.

Pierwszego dnia odbędzie się koncert pieśni religijnej i patriotycznej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, następnie 5 czerwca odbędzie się uroczyste otwarcie festiwalu narodowym polonezem. W sobotę, 6 czerwca będzie miał miejsce NAPAD NA PYRZYCE, czyli występy zespołów w różnych częściach miasta, barwny korowód oraz występy festiwalowe. Ostatniego dnia od godziny 14:00 na pyrzycką scenę zawitają zespoły, a o godzinie 18:00 odbędzie się uroczyste zamknięcie festiwalu.

Tegorocznym hasłem festiwalu są NOWE HORYZONTY, które mają na celu połączenie tradycyjnego folkloru i nowoczesnych trendów. Jedną z gwiazd festiwalu będzie zespół BUBLICZKI, który wystąpi przed pyrzycką publicznością 5 czerwca o godzinie 21:00.

Osobami prowadzącymi festiwal będą Roksana Herman oraz piosenkarz Norbert Dudziuk.

Related posts

Koncert Muzyki i Pieśni Narodowej i Religijnej – 37. PSzF

Admin

Uczniowie z Lipian laureatami konkursu

Admin

Czy twoje dziecko poinformowało już złodziei o waszych planach wakacyjnych? Internet skarbnicą danych dla przestępców (WIDEO)

Admin
Wczytywanie....