Express Pyrzycki
PyrzyceRegion

Działka w rękach kościoła

Wykopaliska przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP należą już w całości do kościoła. Rada Miejska zdecydowała o przekazaniu części działki, która należała do miasta na rzecz Towarzystwa Chrystusowego – zakonu, który prowadzi parafię św. Ottona, do której należy kościół. Przekazanie działki w formie darowizny wiąże się jednak z kilkoma warunkami stawianymi przez miasto.

Jak wcześniej pisaliśmy, kościół na działce chce zbudować obiekt o nazwie „Centrum św. Ottona”, zwany potocznie centrum młodzieżowym lub domem parafialnym. W skład takiego centrum miałaby wejść przede wszystkim duża sala ze sceną oraz widownią na 150-200 miejsc. Prócz niej swoje miejsce znalazłyby tam między innymi salki do prowadzenia grup duszpasterskich, czy też część muzealna lub kawiarniana. Szczegóły założeń przedstawiał radnym na sesji ks. Tadeusz Kłapkowski SChr – proboszcz parafii. Wybudowany obiekt będzie musiał być dostępny dla wszystkich mieszkańców, ponieważ działka ma zostać przekazana na rzecz parafii nieodpłatnie. – Wszystko to dla wygody naszych parafian i bardziej efektywnego prowadzenia duszpasterstwa. Liczymy na to, że na inwestycję uda nam się pozyskać fundusze z Unii Europejskiej. Mimo to, będzie jednak potrzebne duże wsparcie z innych środków. – mówił w grudniu dla „Życia Pyrzyc” ks. T. Kłapowski SChr. Aby jednak móc starać się o fundusze unijne, sytuacja prawna działki powinna być uregulowana. Między innymi dlatego właśnie potrzebna była uchwała o przekazaniu tego gruntu.

Wątpliwości w trakcie dyskusji wyraziła radna Małgorzata Piotrowska, przytaczając przykład kina w Pyrzyckim Domu Kultury, o które przez długi czas zabiegali mieszkańcy, a obecnie niewielu z nich z niego korzysta. Niemniej radna ostatecznie, podobnie jak pozostałych 14 radnych zagłosowała za przekazaniem działki. Proboszcz podziękował za życzliwość zarówno burmistrz miasta, jak i radnym.

Jeszcze w ubiegłym roku wykopaliska zostały prowizorycznie zabezpieczone przed zimą. Same prace wykopaliskowe pochłonęły już z budżetu parafii około 50 tysięcy złotych. Parafię czekają teraz prace związane z przygotowaniem do inwestycji.

Na zdjęciu: Radni głosują nad przekazaniem działki.

Related posts

Referendum: W Pyrzycach poniżej 10%

Admin

Jest wykonawca drogi na Mickiewicza

Admin

Przedświątecznie w liceum

Admin

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.