Express Pyrzycki
Opinie

Biało-czerwona radość

Po raz piętnasty obchodzimy w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. I z nieukrywaną radością muszę stwierdzić, że towarzyszące nam od setek lat barwy coraz chętniej eksponujemy nie tylko na urzędowych gmachach, ale też na naszych domach.

Pamiętam, że jeszcze kilka, kilkanaście lat temu biało-czerwone flagi z okazji świąt państwowych wywieszane były głównie na urzędach i ulicznych latarniach. Nieliczni mieszkańcy decydowali się wówczas na eksponowanie flagi na ścianach swoich domów. Sytuacja ta zaczęła się jednak powoli zmieniać i dzisiaj serce rośnie, gdy idąc przez Pyrzyce widzi się domy i balkony mieszkań na których dumnie powiewają nasze barwy. Nie wstydzimy się polskości, nie wstydzimy się, że jesteśmy Polakami. I chociaż na co dzień wiele potrafi nas różnić i toczymy między sobą mniejsze, bądź większe wojenki, to biało-czerwone kolory zawsze będą nas łączyć. Warto też zwrócić uwagę, że coraz częściej inwestujemy we flagi nie posiadające jakichkolwiek zbędnych dodatków, jak napisy czy różne rysunki.

Świetna inicjatywa pojawiła się w Lipianach. Wjeżdżających do centrum miasta przez bramy Pyrzycką i Myśliborską witają duże wywieszone na ich frontowych ścianach flagi. Inicjatywa godna pochwalenia i inspirująca. Wszak pięknie wyglądałaby na przykład nasza pyrzycka Brama Bańska z takową, albo Baszta Sowia z powiewającą na jej szczycie flagą. Mam nadzieję, że i w Pyrzycach doczekamy się takiego uczczenia naszych narodowych świąt.

Przy okazji tematów „flagowych” pojawia się też flaga Pyrzyc. Ta, powiewająca na maszcie przed Urzędem Miejskim jest niewątpliwie symbolem jednoczącym nas, jako Pyrzyczan. W czasie ostatniego posiedzenia Komisji Statutowej Rady Miejskiej zaczęliśmy nawet dyskusję o możliwościach upowszechnienia jej wśród mieszkańców i myślę, że są na to duże szanse. Warto bowiem, byśmy okazywali swoją przynależność do społeczności pyrzyckiej i również promowali patriotyzm w tej mniejszej, lokalnej formie.

Remigiusz Pajor-Kubicki

Related posts

Wywiad z lipiańskim Mistrzem

Redakcja Lipiany

Agata Pietrzykowska: Postawiłam wszystko na jedną kartę

Admin

Konkrety 24 z Renatą Kozicką

Admin
Wczytywanie....