Express Lokalny
Lipiany

Lipiany zaliczone do gmin atrakcyjnych dla inwestorów

Gmina Lipiany śmiało może mówić o sukcesie w badaniu przeprowadzonym przez Centrum Inicjatyw Gospodarczych. Badanie miało na celu ocenę potencjału inwestycyjnego 33 gmin województwa i prezentuje aktualny stan wiedzy na ten temat. Lipiany znalazły się na liście gmin atrakcyjnych dla inwestorów, zajmując ogólną 17. pozycję.

W ramach badania, które trwało od września do grudnia 2022 roku, oceniano gminy pod względem różnych kryteriów. Lipiany osiągnęły dobre wyniki w wielu z nich, co przyczyniło się do ich pozytywnej oceny jako miejsca atrakcyjnego dla inwestorów.

Jeśli chodzi o kryterium podaży i jakości terenów inwestycyjnych, Lipiany zajęły 16. miejsce, co świadczy o dostępności odpowiednich terenów oraz ich wysokiej jakości. Ważnym aspektem dla potencjalnych inwestorów jest także dostępność komunikacyjna. W tym kryterium Lipiany uplasowały się na 12. miejscu, co oznacza dobrze rozwiniętą infrastrukturę transportową. Z pewnością swoje robi tu położenie miasta przy „starej trójce” oraz stosunkowo niewielka odległość do dwóch węzłów S3.

Niestety, w kategorii rynku pracy i kapitału ludzkiego Lipiany zajęły 31. miejsce. To pole do rozwoju dla gminy, która powinna skupić się na inicjatywach mających na celu rozwój lokalnego rynku pracy oraz pozyskiwanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Potencjał kooperacyjny gospodarki był kolejnym kryterium brane pod uwagę w badaniu. Lipiany zajęły tutaj 15. miejsce, co świadczy o możliwościach współpracy z innymi podmiotami gospodarczymi w regionie. Jest to istotny czynnik dla inwestorów, którzy często szukają możliwości nawiązania partnerstw biznesowych.

Ostatnie kryterium, czyli udogodnienia i jakość obsługi inwestora, również zostało wzięte pod uwagę. Lipiany znalazły się na 20. miejscu w tej kategorii. W tej kategorii jednak niekwestionowanymi liderami są Stargard, Szczecin i Koszalin.

Related posts

Uczniowie z Lipian laureatami konkursu

Admin

„Dla Lipian, wszystkie ręce na pokład!”

Admin

Egzamin gimnazjalny w Lipianach

Redakcja Lipiany
Wczytywanie....