Express Pyrzycki
Pyrzyce

Pyrzyckie marzenia, a pyrzycka rzeczywistość

Zapytaliśmy naszych Czytelników z czym kojarzą im się Pyrzyce i gdzie najlepiej spędzać w naszym mieście czas. Pytanie, jakich wiele, jednak czy potrafimy wyciągać wnioski? Kilka lat w naszym samorządzie nauczyło mnie kilku rzeczy. Krytyka, nawet czasem nieuzasadniona, powinna być bardziej motywacją, niż powodem do gwałtownej reakcji, a frustracji ludzkiej nie ma co się dziwić. Trzeba działać.

Pyrzyce – miasto o bogatej historii i różnorodnych skojarzeniach. Dla niektórych mieszkańców to miejsce, w którym urodzili się i wychowali, dla innych z kolei miasto bez perspektyw, gdzie nie ma zbyt wiele do zaoferowania.
Dla mieszkańców, którzy zdecydowali się odpowiedzieć na pytania jednym z charakterystycznych miejsc w Pyrzycach jest Dom Towarowy „Słowianin”. To miejsce, które kojarzy się z zakupami i spotkaniami z przyjaciółmi. Niektórzy mieszkańcy wspominają tamtejszą pocztę, gdzie odbierali listy od bliskich mieszkających daleko.
Innym ważnym miejscem w Pyrzycach są wały obronne, które chroniły miasto przed wrogami. Dziś to piękne miejsce, w którym mieszkańcy lubią spacerować z wnukami i cieszyć się pięknymi widokami.

Dla niektórych mieszkańców Pyrzyc, miasto kojarzy się z lokalnym folklorem i tradycjami. To tutaj organizowane są różnego rodzaju festyny, na których można poznać kulturę i zwyczaje regionu.
Dla wielu osób Pyrzyce to ich kochane miasto, miejsce dzieciństwa i rodzinnych wspomnień. To tutaj spotkali swoich przyjaciół, uczęszczali do szkoły i harcerstwa. Pieczony ziemniak na ognisku w dzień wagarowicza to jedno z wielu wspomnień, które wciąż są żywe w pamięci mieszkańców.

Niestety, nie wszystko w Pyrzycach jest idealne. Niektórzy mieszkańcy narzekają na dziurawe drogi i patologię. Dla nich miasto to miejsce bez perspektyw, z którego trudno się wydostać. Miejsce dobre dla seniorów, ale nie dla młodszych pokoleń. Dla niektórych Pyrzyce to miasto duchów i nudy, dla innych zaś miejsce, do którego chętnie wracają. Miasto, w którym można poczuć się bezpiecznie, z dala od zgiełku i pośpiechu wielkich miast.
Pyrzyce to również miasto marketów, w którym z jednej strony można znaleźć wiele sklepów i punktów usługowych, ale z drugiej zajmują one kolejne wolne przestrzenie, które można by było zagospodarować w inny sposób.
Pyrzyce, jak wiele małych miast w Polsce, borykają się z problemem braku miejsc, gdzie mieszkańcy mogą spędzać swój wolny czas. Niestety, sytuacja w tym zakresie nie wygląda najlepiej. Fontanna to jedno z nielicznych miejsc, gdzie można odpocząć w upalne dni.

Park Matysiaka, choć nadal pozostawia wiele do życzenia, to jednak regualnie poprawia się jego stan. Wały, które powinny być miejscem dla spacerowiczów i biegaczy, zdaniem poszczególnych mieszkańców pełne są śmieci.
Problemem jest również dewastacja, za którą odpowiedzialni są przede wszystkim młodzi ludzie. Niestety, brak reakcji i konsekwencji ze strony służb sprawia, że ta sytuacja się utrzymuje.
Aby poprawić sytuację, konieczne są konkretne działania. Straż miejska, zdaniem odpowiadających, powinna działać aktywniej na terenie miasta. Istotne jest również zainstalowanie monitoringu w miejscach, gdzie dewastacja występuje najczęściej.

Pyrzyce to miasto z historią, w którym urodziło się wielu ludzi. Niestety, obecnie kojarzone jest też z patologią, brakiem miejsc do spędzania wolnego czasu i dewastacją. Jednakże, jeśli władze miasta podejmą konkretne działania w celu poprawy sytuacji. Pyrzyce mają potencjał i mogą stać się miejscem atrakcyjnym dla mieszkańców i turystów. Potrzebne są inwestycje w infrastrukturę i bezpieczeństwo, a także edukacja i przeciwdziałanie dewastacji.

Można się obrażać i lamentować. Można mieć pretensje, że takie opinie padają. Ale rzeczywistości nie zaczarujemy. Oczywiście, często są opinie, w których występują ubarwienia i na to trzeba też zwrócić uwagę.
Jednym z najważniejszych kroków, które należy podjąć, jest zwiększenie nadzoru nad infrastrukturą miejską. Dodatkowo, warto rozważyć wprowadzenie monitoringu w wrażliwych miejscach miasta, takich jak parki czy place zabaw, aby zapobiec zniszczeniom.

Drugim ważnym punktem jest poprawa oferty kulturalnej i rekreacyjnej dla mieszkańców, zwłaszcza dla młodzieży. Powinniśmy inwestować w remont i modernizację istniejących obiektów, takich jak place zabaw czy parki (co zresztą w poszczególnych kwestiach ma miejsce). Należy również stworzyć nowe miejsca, gdzie mieszkańcy mogliby spędzać czas wolny, np. ścieżki rowerowe, boiska czy wyczekiwany skatepark.

Ważnym aspektem poprawy warunków życia w Pyrzycach jest również ożywienie życia społecznego w mieście. Warto organizować różnego rodzaju imprezy i wydarzenia kulturalne, takie jak koncerty, festiwale czy pokazy filmów, aby przyciągnąć turystów oraz mieszkańców innych miast. Dzięki temu można by zwiększyć atrakcyjność miasta i zbudować pozytywny wizerunek wśród ludzi.

Podsumowując, Pyrzyce wymagają kompleksowych działań, zarówno w zakresie poprawy infrastruktury i rekreacji, jak i ożywienia życia kulturalnego. Wymaga to nie tylko inwestycji finansowych, ale również zaangażowania społeczności lokalnej, aby razem działać na rzecz poprawy jakości życia w mieście.

Remigiusz Pajor-Kubicki na podstawie odpowiedzi Czytelników

Related posts

Finał wyjątkowego projektu

Admin

Ktoś z Pyrzyc na liście PiS? Zobacz kto kandyduje do sejmu

Admin

Dzisiaj Popielec – rozpoczęcie Wielkiego Postu

Admin
Wczytywanie....