Lipiany

Wieża widokowa na grodzisku w Lipianach już niedługo

W niedalekiej przyszłości w gminie Lipiany pojawi się nowa atrakcja turystyczna, która z pewnością przyciągnie miłośników przyrody i historii. Mowa tu o wieży widokowej na Górze Grodowej, która z pewnością zrobi wrażenie na każdym, kto zdecyduje się na jej odwiedzenie. O planowanej inwestycji na swoim profilu społecznościowym pisze burmistrz Bartłomiej Królikowski.

Zaplanowana wieża widokowa ma stanąć na terenie grodziska średniowiecznego w Lipianach, które we wczesnym średniowieczu pełniły funkcję jednego z grodów obronnych plemienia Pyrzyczan. Zwieńczenie wieży znajdzie się na wysokości 20 metrów, co pozwoli na obserwację okolicy z doskonałej perspektywy.

Z wieży widokowej będzie można podziwiać w pełnej okazałości jezioro Wądół oraz pobliską wyspę Srebrną. Turystom ukażą się z góry zatoki i półwyspy, a także ukształtowanie dawnego grodziska, co z pewnością zainteresuje miłośników historii.

Wszelkie formalności związane z budową wieży zostały już załatwione – uzyskano wszelkie wymagane zgody od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace archeologiczne wykonywane były pod kierunkiem dr. Marcina Peterlejtnera. Wypełniono również wszelkie kwestie środowiskowe zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jak informuje burmistrz – wkrótce spodziewana jest decyzja w sprawie pozwolenia na budowę wieży, a dodatkowo złożono wniosek dotacyjny.Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wieża powinna stanąć jeszcze w tym roku.

ZACHĘCAMY DO PRZESYŁANIA INFORMACJI I BEZPŁATNYCH OGŁOSZEŃ:

DOŁĄCZ DO GRUPY LIPIAŃSKIEJ NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/groups/grupalipianska

(ps), fot. archiwum, Facebook – Bartłomiej Królikowski

Related posts

Będzie asfalt na Myśliborskiej

Admin

Kolejne dotacje dla Lipian

Redakcja Lipiany

Pierwszoklasiści spotkali się z policjantami

Admin

Leave a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.