Connect with us

Powiat

Rury na polach związane z Terminalem LNG, Baltic Pipe i Dolną Odrą

Opublikowano

dnia

Od pewnego czasu mijając jedno czy drugie pole w gminach Kozielice czy Pyrzyce można natknąć się na prace związane z położeniem nowych rur. Dokąd one prowadzą i jakie dobro będzie nimi transportowane? Okazuje się, że cała inwestycja związana jest z branżą energetyczną.

Rurociąg przy którego położeniu prace możemy obecnie obserwować będzie łączył Elektrownię Dolna Odra z istniejącym gazociągiem Szczecin-Lwówek. Inwestorem jest spółka „Gaz-System”, a cała trasa nowego gazociągu liczy 63 kilometry. – Lokalizacja inwestycji została wyznaczona w taki sposób, aby nie kolidowała z zabudową mieszkaniową. Trasa gazociągu przyłączeniowego o średnicy DN700 mm i ciśnieniu MOP 8,4 MPa przebiega przez województwo zachodniopomorskie na terenie gmin: Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Bielice, Gryfino, Widuchowa. – mówi Iwona Dominiak, rzecznik „Gaz-Systemu”. – Gazociąg przyłączeniowy umożliwi zasilanie Elektrowni Dolna Odra, należącej do PGE GiEK S.A. (obecna nazwa PGE Gryfino 2050 sp. z o.o.), gazem ziemnym dostarczamy do Polski za pośrednictwem rozbudowywanego Terminalu LNG w Świnoujściu oraz będącego na ukończeniu gazociągu Baltic Pipe. Inwestycja GAZ-SYSTEM zapewni bezpieczne i stabilne źródło energii dla produkcji prądu na potrzeby ponad 1,5 miliona mieszkańców oraz wielu zakładów przemysłowych z województwa zachodniopomorskiego i okolic. – dodaje.

Zakończenie prac budowlanych całego gazociągu planowane jest na III/IV kwartał przyszłego roku.

(ps)

Powiat

Uwaga na „nadziewane” ziemniaki!

Opublikowano

dnia

Autor

Niepokojącą informację otrzymaliśmy od mieszkańców Brzeska. Na drodze na wysokości „małego” placu zabaw w tej miejscowości ktoś rozłożył ziemniaki poprzebijane gwoźdźmi. Przejeżdżając przez Brzesko zachowajmy szczególną ostrożność, jeśli zależy nam na tym, by nie przebić opony swojego pojazdu.

Kontynuuj czytanie

Powiat

Rajd pełen emocji

Opublikowano

dnia

Autor

W wiosenny weekend, 27-29 maja, zastęp ZHP „Feniks” brał udział w rajdzie Honker, który odbył się w Renicach (powiat myśliborski). Mimo typowej dla wiosny pogody pyrzyccy harcerze dali radę z sukcesem przejść trasę.

Organizatorem rajdu była drużyna Lotna, która chciała sprawdzić wiedzę harcerzy na temat operacji wojskowej Honker, jaką było zdobycie Monte Cassino przez polskich żołnierzy w 1944 roku. Wzięli w nim udział harcerze m.in. z Pyrzyc, Lipian, Myśliborza, Barlinka i Wałcza.

Wśród wyzwań, które czekały na przybyłych były np. znaki nurkowe, rozbrajanie bomby, strzelanie do celu czy odgrywanie roli z „Zemsty”. Na harcerzy czekał również tor przeszkód. Nie mogło też zabraknąć wspólnego sprzątania lasu. Chociaż w pewnych momentach emocje sięgały zenitu, to pyrzycki zastęp się nie poddał i parł do przodu. Z pewnością rajd można zaliczyć do udanych. Harcerze z „Feniksa” czekają teraz na koniec roku szkolnego, by w czasie wakacji wziąć udział w kolejnych rajdach i biwakach.

O rajdzie opowiada dh. Nikola Karasiewicz – zastępowa:

dh. Nikola Karasiewicz

Autorki: Aleksandra Łuszczyk, Klara Ważydrąg, Matylda Michalska, Lena Mroczkowska, Maja Molasy; fot. archiwum Zastępu Feniks

Kontynuuj czytanie

Reklama

Popularne