Connect with us

Pyrzyce

Ilu nas w gminie, ile było zgonów, a ile urodzeń?

Opublikowano

dnia

Jak podaje raport o stanie gminy za ubiegły rok, GUS przewidywał, że między 2019, a 2021 rokiem liczba mieszkańców gminy Pyrzyce spadnie o 89 osób. Realia nie okazały się takie łaskawe, bo w rzeczywistości spadek ten wyniósł aż 354 osoby.

Ponadto GUS podaje, że do 2030 roku liczba ludności spadnie o prawie 1000 osób. Na rok 2022 prognoza statystyczna podawała, że w wieku produkcyjnym będzie w tym roku 11 100 mieszkańców. Za 8 lat będzie to 10 400 osób. Raport podaje trzy główne przyczyny takich spadków: zgony spowodowane epidemią, spadek liczby urodzeń i migrację zarobkową.

Dane pyrzyckiego ratusza wskazują, że o ile w wieku 60+ większość mieszkańców gminy to kobiety, o tyle wśród osób między 21, a 60 rokiem życia więcej jest mężczyzn. W roku 2021 zarejestrowano 406 zgonów. Jest to o ponad 40 osób więcej, niż w roku 2020 (364). Niewiele, ale jednak wzrosła w porównaniu z rokiem 2020 liczba urodzeń i wyniosła ona 132 osoby, rok wcześniej były to 123 osoby.

Na koniec 2021 roku, wg danych gminy, była ona zamieszkiwana przez 17 866 mieszkańców, z których 11 437 stanowili mieszkańcy miasta Pyrzyce.

(ps)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Fotogalerie

Drugi dzień folkloru (GALERIA)

Opublikowano

dnia

Autor

Galeria zdjęć z drugiego dnia 41. Pyrzyckich Spotkań z Folklorem.

Fot. Remigiusz Pajor-Kubicki

Kontynuuj czytanie

Fotogalerie

Odpust św. Ottona (GALERIA)

Opublikowano

dnia

Autor

Okolicznościowe uroczystości odpustowe z okazji wspomnienia liturgicznego św. Ottona z Bambergu miały miejsce w pyrzyckiej parafii, której patronem jest święty. Okolicznościowemu nabożeństwu przewodniczył ks. Józef Wróbel SCI – lubelski biskup pomocniczy, wcześniej biskup diecezjalny Helsinek w Finlandii. Wśród gości obecny był również ks. Bogusław Burgat SChr – wikariusz generalny zakonu chrystusowców.

W czasie sprawowanej mszy biskup poświęcił również nową monstrancję ufundowaną przez różę różańcową rodziców modlących się w intencji swoich dzieci. Na obchody złożyły się również akt zawierzenia św. Ottonowi, procesja wokół kościoła i adoracja relikwii świętego.

(ps), fot. Remigiusz Pajor-Kubicki

Kontynuuj czytanie

Reklama

Popularne