Pyrzyce
Mniszą znów widać

Siedmioosobowa grupa pasjonatów lokalnej historii 14 maja uprzątnęła teren wokół ruiny Baszty Mniszej w Pyrzycach. I chociaż to dopiero początek działań, to pierwsze efekty pozwalają zobaczyć pozostałości średniowiecznej baszty w (prawie) całej okazałości. Prace prowadzi stowarzyszenie „Inicjatywa Ziemia Pyrzycka” pod nadzorem archeologa dr. Marcina Peterlejtnera.
Działania mające na celu uporządkowanie terenu wokół pyrzyckiej Baszty Mniszej prowadzone są w porozumieniu z Gminą Pyrzyce i na podstawie wskazań Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W pierwszym etapie usunięte zostały chwasty obrastające basztę, co pozwoliło odsłonić obiekt i wstępnie ocenić jakie prace dalej będą konieczne. – Po usunięciu zieleni okazało się, że przed basztą jest dość dużo gruzu, która zapewne powstała po zawaleniu się już po wojnie fragmentu jednej ze ścian. – mówi Remigiusz Pajor-Kubicki z „Inicjatywy Ziemia Pyrzycka”. – Nic by jednak z tego nie było, gdyby nie zaangażowanie chętnych miłośników lokalnej historii, którzy chcieli poświęcić swój wolny czas na pracę czysto społeczną. To im należą się ogromne podziękowania i cieszę się, że można śmiało stwierdzić, że to wstępne oczyszczenie jest naszym wspólnym dziełem. – dodaje.
W czasie prac zebrane zostały m.in. dwa worki szkła, przeważnie butelek po alkoholu, a także worek różnorodnych odpadów – od plastikowych kółek z zabawkowego traktora po współczesne tekstylia. Usunięto nawet drzwi łazienkowe z dykty. Na razie basztę znów widać, a w dalszym etapie konieczne będzie usunięcie gruzu.
(ps)





Fotogalerie
Drugi dzień folkloru (GALERIA)

Fotogalerie
Odpust św. Ottona (GALERIA)

Okolicznościowe uroczystości odpustowe z okazji wspomnienia liturgicznego św. Ottona z Bambergu miały miejsce w pyrzyckiej parafii, której patronem jest święty. Okolicznościowemu nabożeństwu przewodniczył ks. Józef Wróbel SCI – lubelski biskup pomocniczy, wcześniej biskup diecezjalny Helsinek w Finlandii. Wśród gości obecny był również ks. Bogusław Burgat SChr – wikariusz generalny zakonu chrystusowców.
W czasie sprawowanej mszy biskup poświęcił również nową monstrancję ufundowaną przez różę różańcową rodziców modlących się w intencji swoich dzieci. Na obchody złożyły się również akt zawierzenia św. Ottonowi, procesja wokół kościoła i adoracja relikwii świętego.
(ps), fot. Remigiusz Pajor-Kubicki



























