Connect with us

Pyrzyce

Widmo zamknięcia nad sądem w Pyrzycach

Opublikowano

dnia

Po raz kolejny nad sądem w Pyrzycach pojawiło się widmo zamknięcia. Placówka swoją działalność ma wygasić z końcem roku. Oznacza to, że od stycznia nie tylko na rozprawy sądowe będzie trzeba jeździć do Stargardu, ale również zniknie pyrzycki wydział ksiąg wieczystych.

Decyzję o likwidacji podjęło Ministerstwo Sprawiedliwości i to właśnie do ministra Zbigniewa Ziobry skierowane zostało okolicznościowe stanowisko przedstawicieli samorządu lokalnego (burmistrzów Pyrzyc i Lipian, wójtów Kozielic, Bielic, Warnic i Przelewic, starosty i wicemarszałka) w tej sprawie. Zwracają w nim uwagę na fakt, że decyzja podjęta była bez jakiejkolwiek konsultacji z władzami lokalnymi, natomiast sama informacja o takiej decyzji nadeszła ze źródeł nieoficjalnych. Piszą w nim również m.in. o negatywnych skutkach społecznych likwidacji oraz problemach z komunikacją publiczną, które mogą utrudnić dostanie się mieszkańców np. do sądu w Stargardzie.

(ps), fot. Pixabay

Kontynuuj czytanie
Reklama

Pyrzyce

Na razie trzy płyty, ale będzie więcej

Opublikowano

dnia

Autor

Po raz pierwszy na pyrzyckim cmentarzu zorganizowano akcję odszukiwania i ratowania pozostałości po przedwojennych nagrobkach. W ramach pierwszej akcji udało się uratować trzy należące do młodych mieszkańców tablice, ale w najbliższej przyszłości planowane są kolejne poszukiwania, a wiosną przygotowanie wraz z gminą lapidarium na tzw. nowym cmentarzu.

Prace związane ze znalezieniem płyt wykonane zostały przez grupę miłośników historii, wśród których byli między innymi reprezentacji Grupy Historyczno-Eksploracyjnej „Pomerania”. Przewiezienie płyt na miejsce ich tymczasowego złożenia zostało zapewnione przez Pyrzyckie Przedsiębiorstwo Komunalne. – Oczywiście to dopiero początek. Na przewiezienie czeka jeszcze kilkanaście płyt, więc powoli będziemy starali się podejmować kolejne działania w tym zakresie. – mówi Remigiusz Pajor-Kubicki z „Inicjatywy Ziemia Pyrzycka”. – Przyda się również wsparcie przy tych działaniach, dlatego liczę na zaangażowanie miłośników Pyrzyc w przyszłości. – dodaje.

Akcja została zorganizowana przez stowarzyszenie „Inicjatywa Ziemia Pyrzycka” w ramach realizacji projektu „#BudzimyPyrzyce: Polecam poczytać Karpowskiego!” dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO. Dzięki kolejnym pozyskanym grantom w przyszłym roku „Inicjatywa” między innymi zorganizuje pilotażowy cykl zajęć pozalekcyjnych dla uczniów szkół średnich oraz zatroszczy się o pamięć Osadników Ziemi Pyrzyckiej.

Kontynuuj czytanie

Pyrzyce

W Mielęcinie rada sołecka organizuje „Mikołaja”

Opublikowano

dnia

Autor

Jak na swoim społecznościowym profilu informuje Sołectwo Mielęcin – dzieci do 12. roku życia 5-go grudnia mogą spodziewać się wizyty Mikołaja.

Ze względu na ciągły stan epidemii nie odbędzie się zabawa mikołajkowa, a Mikołaj będzie „kolędował” po domach. Akcja rozpocznie się o godz. 14:00, a organizatorami są sołtys i rada sołecka Mielęcina.

(ps), fot. pixabay

Kontynuuj czytanie
Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

No images found!
Try some other hashtag or username
Reklama

Najnowszy numer

Popularne