Connect with us

Powiat

Jagiełło wybrany głosami PiSu?

Opublikowano

dnia

Piątym członkiem Zarządu Powiatu Pyrzyckiego wybrany został radny Dariusz Jagiełło. Jego kandydatura nie zyskała jednak akceptacji ze strony wszystkich radnych. Jagiełło otrzymał poparcie 8 radnych, co stanowiło minimalną liczbę do dokonania wyboru.

Przeciw kandydaturze D. Jagiełły oddano z kolei 7 głosów. Może to oznaczać, że zyskał on poparcie jedynie radnych klubu PiS, natomiast przeciw głosowało 6 radnych klubu PSL-IZP oraz 1 radny z PO.

Nie był to jedyny dwugłos w czasie obrad. Przy dyskusji na temat informacji dyrektora szczecińskiego szpitala przy Unii Lubelskiej o połączeniu szpitala pyrzyckiego ze szczecińską placówką, przewodniczący rady Jacek Pawlus nie przewidywał dopuszczenia do głosów osób z publiczności, którą byli przedstawiciele pracowników szpitala i związków zawodowych.

Wówczas radny Wiktor Tołoczko z PO złożył wniosek o dopuszczenie do głosu przybyłych. Poparli go nie tylko radni klubu PSL-IZP (E. Gąsiorowska-Nawój, J. Prokop, M. Łapeciński, P. Maciąg, I. Dykiert oraz M. Kibała), ale też 3 radnych z klubu PiS (R. Bochan-Bochanowicz, S. Wądołowski i J. Budynek). Przeciw dopuszczeniu pracowników jednostki do głosu głosowali starosta Stanisław Stępień oraz dwóch członków zarządu powiatu: Jan Jaworski i Dariusz Jagiełło. Od głosu wstrzymał się przewodniczący rady.

(ps), fot. archiwum

Kontynuuj czytanie
Reklama

Powiat

Szpital bez chirurgii i anestezjologii?

Opublikowano

dnia

Autor

W poniedziałek zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami odbyła się Komisja Społeczna Rady Powiatu Pyrzyckiego poświęcona tematowi przejęcia Szpitala Powiatowego przez szczeciński szpital przy ul. Unii Lubelskiej. W kilkugodzinnej dyskusji oprócz przedstawicieli samorządu udział wzięła także reprezentacja załogi pyrzyckiej placówki, dyrektor szpitala w Szczecinie ze współpracownikami oraz zainteresowani mieszkańcy.

W trakcie spotkania szczeciński dyrektor zapowiedział m.in. likwidację oddziału chirurgicznego oraz anestezjologii. Sam szpital miałby być przekazany bez długów – te musiałby nadal spłacić powiat.

-Warto nadmienić, iż na dzisiejszej sesji z ust Pana Starosty padło stwierdzenie, iż popiera on przejęcie szpitala w Pyrzycach przez szpital nr 1 że Szczecina – mówi obecny na posiedzeniu radny Jan Prokop. – Ciężko mi sobie wyobrazić, aby pacjenci z Pyrzyc byli masowo przewożeni do szpitala na Unii Lubelskiej. To generuje przecież ogromne koszty, nie wspominając już o tym, że może zmniejszyć się bezpieczeństwo pacjentów z powiatu pyrzyckiego, którzy będą musieli być transportowani do Szczecina. W nagłych przypadkach o zdrowiu i życiu decydują często minuty a nawet sekundy. – komentuje spotkanie J. Prokop. – Biorąc pod uwagę kwestie medyczne i ekonomiczne, na dzień dzisiejszy jestem przeciwny oddaniu szpitala pod zarząd Unii Lubelskiej. – podsumowuje radny.

O sprawie przejęcia szpitala przeczytacie więcej już niedługo w najnowszym wydaniu drukowanym Expressu Lokalnego. Decyzja o przejęciu należy natomiast do radnych Rady Powiatu.

(ps)

Kontynuuj czytanie

Powiat

„Nie chcemy niszczenia wspólnoty” – mieszkańcy Nowielina nie wpuścili księdza do kościoła

Opublikowano

dnia

Autor

Po wielu latach czara goryczy przelała się w Nowielinie. W lokalnym internecie rekordy wyświetleń biją filmy pokazujące, że mieszkańcy miejscowości nie wpuścili księdza na niedzielne nabożeństwo.

-Nie chcemy księdza, chcemy zmiany. – mówi grupa zebranych mieszkańców. Ich zdaniem, co słychać na nagraniach, proboszcz niszczy lokalną wspólnotę i notorycznie obraża wiernych.

Po braku interwencji ze strony władz kościelnych ze Szczecina, ksiądz nie został wpuszczony do świątyni w Nowielinie na niedzielną Mszę Świętą: nie wydano mu kluczy do budynku. – Niestety żadna instancja nie chce nam pomóc. Wierni są zostawieni na pastwę, dlatego działamy razem by ratować naszą wspólnotę. – komentuje jedna z mieszkanek na Facebooku. Lokalna społeczność liczy, że protest w takiej formie zwróci wreszcie uwagę kurii na problem.

Kościół w Nowielinie, podobnie jak kościół w Pstrowicach są filiami parafii w Mielęcinie. W 2006 roku podobna sytuacja miała miejsce w parafii w Będargowie, gdzie po wywiezieniu organów, zlikwidowaniu zakrystii i oddzieleniu części kościoła regipsami w kościele filialnym w Jarosławsku parafianie zwrócili się do biskupa o przeniesienie tego samego księdza i również nie wpuścili duchownego do kościoła. (https://wiadomosci.wp.pl/parafianie-zbuntowali-sie-przeciwko-swojemu-proboszczowi-6037071000887937a).

ps, fot. facebook

Kontynuuj czytanie

Partnerzy

Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

No images found!
Try some other hashtag or username
Reklama

Popularne