Connect with us

Pyrzyce

Znamy nazwisko nowej radnej

Opublikowano

dnia

Zakończyły się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Pyrzycach. Odbyły się przy wyjątkowo niskiej frekwencji, która wyniosła nieco ponad 16%. Głos zdecydowało się oddać 176 osób.

Zdecydowaną większość – 125 głosów zdobyła Sylwia Borkowska popierana m.in. przez Platformę Obywatelską, Polskę 2050, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz burmistrz Pyrzyc i wspierający ją klub radnych Rady Miejskiej. Jej konkurentka – Beata Osińska popierana przez Prawo i Sprawiedliwość otrzymała 50 głosów. Jeden głos był nieważny ze względu na nie zaznaczenie żadnego nazwiska.

Wybory terminowe w tym okręgu wygrał w 2018 roku popierany przez PiS Mariusz Szymkowicz, który zdobył wówczas 171 spośród 599 głosów oddanych na wszystkich kandydatów. Wybory uzupełniające zarządzono po zrzeczeniu się przez niego mandatu.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pyrzyce

Widmo zamknięcia nad sądem w Pyrzycach

Opublikowano

dnia

Autor

Po raz kolejny nad sądem w Pyrzycach pojawiło się widmo zamknięcia. Placówka swoją działalność ma wygasić z końcem roku. Oznacza to, że od stycznia nie tylko na rozprawy sądowe będzie trzeba jeździć do Stargardu, ale również zniknie pyrzycki wydział ksiąg wieczystych.

Decyzję o likwidacji podjęło Ministerstwo Sprawiedliwości i to właśnie do ministra Zbigniewa Ziobry skierowane zostało okolicznościowe stanowisko przedstawicieli samorządu lokalnego (burmistrzów Pyrzyc i Lipian, wójtów Kozielic, Bielic, Warnic i Przelewic, starosty i wicemarszałka) w tej sprawie. Zwracają w nim uwagę na fakt, że decyzja podjęta była bez jakiejkolwiek konsultacji z władzami lokalnymi, natomiast sama informacja o takiej decyzji nadeszła ze źródeł nieoficjalnych. Piszą w nim również m.in. o negatywnych skutkach społecznych likwidacji oraz problemach z komunikacją publiczną, które mogą utrudnić dostanie się mieszkańców np. do sądu w Stargardzie.

(ps), fot. Pixabay

Kontynuuj czytanie

Pyrzyce

Młode pokolenie budzi Pyrzyce

Opublikowano

dnia

Autor

Za nami realizowany przy „Inicjatywie Ziemia Pyrzycka” projekt „#BudzimyPyrzyce: młodzi z kulturą”. Dzięki niemu stowarzyszenie wzbogaciło się o pierwsze elementy pyrzyckiego stroju ludowego, zaś lokalna wspólnota zobaczyła, że młode pokolenie nie zapomina o lokalnej kulturze, a nawet chętnie interpretuje ją po swojemu. Projekt realizowano w ramach „Programu Marszałkowskiego Społecznik na lata 2019-2021”.

W ramach projektu odbył się plener fotograficzny dla młodych, w czasie którego wykorzystano uszyte specjalnie na tę okazję elementy pyrzyckiego stroju ludowego, w tym najbardziej efektowne – damskie peleryny z haftem pyrzyckim. Zrobione w czasie pleneru zdjęcia posłużyły do przygotowania wystawy w dość specyficznej formie – banerów wskazujących na wartość ludowej kultury we współczesnym świecie.

Stroje wykorzystano również w czasie „Jarmarku Ottonowego” posłużyły członkom stowarzyszenia jako reprezentacyjne w czasie dnia jarmarcznego i nabożeństwa odpustowego. Taką rolę będą pełniły nadal, a dzięki dotacji z mikrograntów „Funduszu Inicjatyw Obywatelskich” wkrótce dołączą do nich kolejne elementy.

Ważnym elementem jest także nowy moduł aplikacji mobilnej „Ziemia Pyrzycka”, w którym również można obejrzeć zdjęcia z pleneru, a także zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat pyrzyckiej kultury ludowej. Z pewnością będzie to ciekawa propozycja nie tylko dla mieszkańców, ale również przyjezdnych.

Kontynuuj czytanie

Partnerzy

Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

No images found!
Try some other hashtag or username
Reklama

Popularne