Connect with us

Pyrzyce

Młode pokolenie budzi Pyrzyce

Opublikowano

dnia

Za nami realizowany przy „Inicjatywie Ziemia Pyrzycka” projekt „#BudzimyPyrzyce: młodzi z kulturą”. Dzięki niemu stowarzyszenie wzbogaciło się o pierwsze elementy pyrzyckiego stroju ludowego, zaś lokalna wspólnota zobaczyła, że młode pokolenie nie zapomina o lokalnej kulturze, a nawet chętnie interpretuje ją po swojemu. Projekt realizowano w ramach „Programu Marszałkowskiego Społecznik na lata 2019-2021”.

W ramach projektu odbył się plener fotograficzny dla młodych, w czasie którego wykorzystano uszyte specjalnie na tę okazję elementy pyrzyckiego stroju ludowego, w tym najbardziej efektowne – damskie peleryny z haftem pyrzyckim. Zrobione w czasie pleneru zdjęcia posłużyły do przygotowania wystawy w dość specyficznej formie – banerów wskazujących na wartość ludowej kultury we współczesnym świecie.

Stroje wykorzystano również w czasie „Jarmarku Ottonowego” posłużyły członkom stowarzyszenia jako reprezentacyjne w czasie dnia jarmarcznego i nabożeństwa odpustowego. Taką rolę będą pełniły nadal, a dzięki dotacji z mikrograntów „Funduszu Inicjatyw Obywatelskich” wkrótce dołączą do nich kolejne elementy.

Ważnym elementem jest także nowy moduł aplikacji mobilnej „Ziemia Pyrzycka”, w którym również można obejrzeć zdjęcia z pleneru, a także zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat pyrzyckiej kultury ludowej. Z pewnością będzie to ciekawa propozycja nie tylko dla mieszkańców, ale również przyjezdnych.

Kontynuuj czytanie
Reklama

Pyrzyce

Widmo zamknięcia nad sądem w Pyrzycach

Opublikowano

dnia

Autor

Po raz kolejny nad sądem w Pyrzycach pojawiło się widmo zamknięcia. Placówka swoją działalność ma wygasić z końcem roku. Oznacza to, że od stycznia nie tylko na rozprawy sądowe będzie trzeba jeździć do Stargardu, ale również zniknie pyrzycki wydział ksiąg wieczystych.

Decyzję o likwidacji podjęło Ministerstwo Sprawiedliwości i to właśnie do ministra Zbigniewa Ziobry skierowane zostało okolicznościowe stanowisko przedstawicieli samorządu lokalnego (burmistrzów Pyrzyc i Lipian, wójtów Kozielic, Bielic, Warnic i Przelewic, starosty i wicemarszałka) w tej sprawie. Zwracają w nim uwagę na fakt, że decyzja podjęta była bez jakiejkolwiek konsultacji z władzami lokalnymi, natomiast sama informacja o takiej decyzji nadeszła ze źródeł nieoficjalnych. Piszą w nim również m.in. o negatywnych skutkach społecznych likwidacji oraz problemach z komunikacją publiczną, które mogą utrudnić dostanie się mieszkańców np. do sądu w Stargardzie.

(ps), fot. Pixabay

Kontynuuj czytanie

Pyrzyce

Znamy nazwisko nowej radnej

Opublikowano

dnia

Autor

Zakończyły się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Pyrzycach. Odbyły się przy wyjątkowo niskiej frekwencji, która wyniosła nieco ponad 16%. Głos zdecydowało się oddać 176 osób.

Zdecydowaną większość – 125 głosów zdobyła Sylwia Borkowska popierana m.in. przez Platformę Obywatelską, Polskę 2050, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz burmistrz Pyrzyc i wspierający ją klub radnych Rady Miejskiej. Jej konkurentka – Beata Osińska popierana przez Prawo i Sprawiedliwość otrzymała 50 głosów. Jeden głos był nieważny ze względu na nie zaznaczenie żadnego nazwiska.

Wybory terminowe w tym okręgu wygrał w 2018 roku popierany przez PiS Mariusz Szymkowicz, który zdobył wówczas 171 spośród 599 głosów oddanych na wszystkich kandydatów. Wybory uzupełniające zarządzono po zrzeczeniu się przez niego mandatu.

Kontynuuj czytanie

Popularne