Powiat
Najwięcej z nas poszło do kardiologa

Szpital Powiatowy w okolicznościowej informacji przedstawionej Radzie Powiatu podał najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania placówki w zeszłym roku. Mimo epidemii pacjenci korzystali z licznych poradni przyszpitalnych.
Najwięcej pacjentów odnotowały poradnie kardiologiczna i poradnia K – po 5362 osoby. Z kolei ponad 4700 osób korzystało z usług poradni ortopedycznej. Dużą popularnością wśród pacjentów cieszyły się też poradnie chirurgiczna i pulmonologiczna (odpowiednio 3455 i 2476 pacjentów). Z pozostałych poradni ponad tysiąc pacjentów skorzystało jeszcze z urologicznej, endokrynologicznej i diabetologicznej. Poradnie preluksacyjna i gastroenterologiczna odnotowało po nieco ponad 300 pacjentów, zaś do lekarza medycyny sportowej udało się 81 osób, a poradni chorób wewnętrznych 46.
Warto również ująć, że w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, czyli dyżurów nocnych i świątecznych przyjęto 3089 pacjentów.
Przy tej okazji warto również ująć, że to właśnie na choroby układu krążenia umiera w naszym powiecie najwięcej osób, a do roku 2018 krzywa zgonów na nie systematycznie rosła (dane Głównego Urzędu Statystycznego). Drugą najczęstszą przyczyną zgonów są choroby nowotworowe. Od dziesięciu lat, każdego roku umiera u nas na nie ponad 100 osób.
(ps), fot. arch.
Powiat
165 tysięcy z ministerstwa kultury na zabytki parafii przy Staromiejskiej

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu opublikowało wyniki naboru na dotacje związane z pracami przy zabytkach w 2021 roku. Spośród pięciu wniosków złożonych przez podmioty z gminy Pyrzyce, przeszły dwa, które złożyła parafia pw. NMP Bolesnej w Pyrzycach.
Pierwsza dotacja opiewa na kwotę 120 tysięcy złotych i dotyczy prac remontowych wieży kościoła filialnego w Obrominie. Wniosek uzyskał 72,33 punkty. Drugi wniosek został złożony na prace konserwatorsko-restauratorskie przy Studzience. Otrzymał 70,67 punktów i przyznano środki w wysokości 45 tysięcy złotych.
Dwa pozostałe wnioski, które nie uzyskały ministerialnego wsparcia złożone zostały przez gminę Pyrzyce na prace zabezpieczające i renowacyjne czatowni nr 41 (między basztami Lodową i Prochową) oraz przez parafię pw. św. Ottona na pierwszy etap renowacji elewacji kościoła parafialnego. Wnioski otrzymały odpowiednio po 67,67 i 65 punktów. Dofinansowania na remont i odbudowę wieży kościoła w Nieborowie nie dostanie też parafia w Żabowie, której wniosek uzyskał 67 punktów.
Dotacji nie uzyskały również m.in. parafia w Lipianach, która chciała pozyskać środki na rekonstrukcję i konserwację witraży; parafia w Jesionowie, na remont południowej strony dachu kościoła pw. św. Floriana; parafia w Żukowie na konserwację wieży kościelnej; gmina Warnice na konserwację muru wokół kościoła w Obrytej; parafia w Warnicach na remont wieży i dachu kościoła w Koszewku
(ant), fot. arch
Powiat
Zarząd Powiatu zmieniony

Rada Powiatu Pyrzyckiego przyjęła rezygnacje złożone przez dwóch członków zarządu powiatu – Marka Kibałę i Marcina Łapecińskiego. Jeden z wakatów uzupełniono jeszcze na tej samej sesji.
Marcina Łapecińskiego na stanowisku nieetatowego członka Zarządu Powiatu zastąpił inny radny z klubu PSL-IZP – Przemysław Maciąg. Na razie nie powołano nikogo na miejsce Marka Kibały, zaś z nieoficjalnych informacji wynika, że kwestia członka etatowego nadal jest otwarta.
(ps), fot. arch.