Przelewice
Powołano p.o. dyrektora „Ogrodów Przelewice”

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego powołał dziś na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora „Ogrodów Przelewice” byłego burmistrza Barlinka – Zygmunta Siarkiewicza.
Zgodnie z zapowiedziami zarządu kompleks ma działać na rzecz integracji społecznej, kultury oraz ochrony zabytków i modernizacji terenów wiejskich, w tym m.in. pielęgnowania i rozwijania tożsamości i tradycji wsi zachodniopomorskiej, zachowania wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego Pomorza Zachodniego oraz promocji kultury ekologicznej.
(ps), fot. Województwo Zachodniopomorskie
Przelewice
Sąd nie zgodził się z wojewodą w sprawie Przelewic

Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację radnym gminy, którzy jeszcze w ubiegłym roku zaskarżyli uchylenie przez wojewodę uchwały Rady Gminy Przelewice likwidującej zakład budżetowy prowadzący wówczas ogród dendrologiczny w Przelewicach.
Oznacza to, że uzyskanie opinii związków zawodowych na temat likwidacji zakładu nie było obligatoryjne. Przeciwnego zdania był wojewoda, który zdecydował się na uchylenie przedmiotowej uchwały. Po tym rada podjęła decyzję o skierowaniu sprawy na drogę sądową.
Po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi Gminy Przelewice na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 7 października 2020 r. nr P-1.4131.251.2020.AS w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie likwidacji zakładu budżetowego Gminy Przelewice pod nazwą „Ogród Dendrologiczny, Samorządowy Zakład Budżetowy w Przelewicach – czytamy w informacji zamieszczonej na stronie orzeczeń sądowych.
Wyrok nie jest prawomocny.
(ps)
Przelewice
Decyzja zapadła. Powstanie centrum obszarów wiejskich „Ogrody Przelewice”

Sejmik Zachodniopomorski podjął dzisiaj uchwałę o utworzeniu Zachodniopomorskiego Centrum Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej „Ogrody Przelewice”. Jednostka ma przejąc zarządzanie kompleksem ogrodu dendrologicznego w Przelewicach od tamtejszej gminy.
Radni zdecydowali także o wyrażeniu zgody na nabycie w formie darowizny całego kompleksu. Statut nowej jednostki zakłada z kolei m.in. prowadzenie przez nią edukacyjnej i kulturalnej. Jest w nim także ujęta działalność rady programowej centrum.
-Nie traćmy czasu ani zapału, to ostatnia prosta przed kolejnym ważnym etapem dla naszego całego regionu. – mówił po głosowaniu wicemarszałek Olgierd Kustosz. – W najbliższym czasie, po zakończeniu prac związanych z wyceną nieruchomości, oraz składników majątku ogrodu i folwarku, zostanie przygotowana właściwa umowa o przekazaniu- samorząd dla samorządu. – dodaje.
-Dzięki ośrodkowi będziemy mogli lepiej i skuteczniej planować działania mające na celu gospodarcze, kulturalne, społeczne i obywatelskie pobudzanie terenów wiejskich. – mówił z kolei dla „Monitora Szczecińskiego” Wojciech Dorżynkiewicz, przewodniczący klubu radny Koalicji Obywatelskiej.
Wniesiony przez Zarząd Województwa projekt poparty został przez radnych 19 radnych reprezentujących: Koalicję Obywatelską, Polskie Stronnictwo Ludowe, Bezpartyjnych Samorządowców oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także radny niezrzeszony. Przeciw głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości (5 radnych). Również 5 radnych było nieobecnych, a jeden nie oddał głosu.
(ps)