Connect with us

Pomorze Zachodnie

Kolejne inwestycje w branżę stoczniową

Opublikowano

dnia

Mimo trwania epidemii samorząd województwa cały czas stara się działać na rzecz rozwoju gospodarczego województwa. Do licznych inwestycji sektora gospodarki morskiej dołączył również Finomar który zbudował pływający ponton do m.in. wodowania statków.

Unijne wsparcie zostało uruchomione dzięki staraniom pracowników Wydziału Zarządzania Strategicznego  Urzędu Marszałkowskiego, a także Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego i śp. Andrzeja Podlasińskiego. Za dwa miesiące na tym pontonie umieszczony zostanie i zwodowany prom pasażersko – samochodowy z napędem elektrycznym, przeznaczony do przewozu 396 osób i 24 samochodów. To tylko jedno z wielu zastosowań. Zachęcamy wszystkie firmy z regionu do korzystania z tego pontonu do prac stoczniowych, około stoczniowych, by również inni mieli pożytek – mówił kierownik Działu Handlowego z firmy Finomar Arkadiusz Świech.

Wartość projektu firmy, to ponad 4,3 mln zł, a unijne wsparcie uzyskane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 wyniosło 1,8 mln zł. To tylko jedno z 22 działań, które otrzymały łącznie ponad 25 mln złotych z unijnej kasy.

Współpraca samorządu gospodarczego – Klastra Morskiego i Urzędu Marszałkowskiego pokazała, że jeżeli jest ona prowadzona w długim okresie, z wzajemnym zrozumieniem tego co i dla kogo istotne, to mamy efekty jakie mamy.– mówił prezes Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego Andrzej Montwiłł.

Uruchomienie unijnego wsparcie było możliwe dzięki wieloletniemu lobbingowi Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego i marszałka Olgierda Geblewiczaw wynegocjowaniu w Komisji Europejskiej specjalnych środków dla branży stoczniowej.

Rozwój jest możliwy dzięki funduszom unijnym, dzięki nim mogliśmy wesprzeć branżę stoczniową na Pomorzu Zachodnim. Byliśmy pionierami, inicjatorami tej pomocy w całej Polsce. Dziękuję pracownikom Urzędu Marszałkowskiego, szczególnie Wydziałowi Zarządzania Strategicznego, bo tam powstała ta idea. Dziękuję mojemu pełnomocnikowi Rafałowi Zahorskiemu, że konsultował na bieżąco z branżą kierunek konkursu. Największe słowa uznania dla wszystkich osób z gospodarki morskiej działających w realu, Klastra Morskiego. Dziękuję za wysiłki, by Szczecin i Pomorze Zachodnie były zwrócony ku morzu – powiedział marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Już wcześniej Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego znalazł sposób, by unijne wsparcie objęło także dawną stocznię czyli Szczeciński Park Przemysłowy. Kilka lat temu dzięki staraniom samorządu rewitalizację przeszła bocznica kolejowa i szatniowiec dla 900 pracowników, a park maszynowy wzbogaciła nowa plazma. Warte łącznie ponad 13 mln zł inwestycje, były pierwszymi od wielu lat.

Kontynuuj czytanie
Reklama

Pomorze Zachodnie

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA TRZY PROJEKTY Z PYRZYCKIEGO – TRWA PROGRAM „SPOŁECZNIK”

Opublikowano

dnia

Autor

Do 12 grudnia trwa głosowanie na inicjatywy o zasięgu regionalnym i powiatowym w ramach kolejnej edycji marszałkowskiego programu „Społecznik”. Tym razem mieszkańcy powiatu pyrzyckiego mogą wybierać spośród trzech propozycji. Gra jest warta świeczki, bo wnioskodawcy mogą otrzymać nawet 10 tysięcy złotych grantu.

– Zdajemy sobie sprawę, że pandemia nie ułatwia realizacji zaplanowanych pomysłów, ale musimy przetrwać ten trudny dla wszystkich czas. Nie rezygnujemy z Programu Społecznik, ale dostosowujemy go do zmieniającej się rzeczywistości. Cieszę się, że organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne chcą działać i nie poddają się. Społecznicy i Społeczniczki  potrzebują jednak państwa zaangażowania, by dalej łączyć mieszkańców, realizować ciekawe pomysły. Zapewniam, odwdzięczą się ciekawymi działaniami w przyszłym roku. Głosowanie trwa kilka minut, skorzystajmy z tej szansy. Każdy głos ma znaczenie – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zwycięskie projekty będą mogły być realizowane od 1 lutego do 31 lipca przyszłego roku. Z inicjatyw o zasięgu powiatowym możemy oddać głos na: Triathlon Lipiany 2021 proponowany przez stowarzyszenie „Epidemia Sportu”, Naucz się bezpieczeństwa z OSP Parsów, proponowane przez tamtejszą straż pożarną oraz Festiwal Kultury Ludowej proponowany przez stowarzyszenie „Razem”.

Oprócz nich można zagłosować również na maksymalnie trzy inicjatywy regionalne. Zagłosować mogą mieszkańcy powyżej 16 roku życia, za pośrednictwem platformy https://pomorzezachodnie.wybiera.pl/

Nowością tego głosowania jest to, że dodatkowe punkty otrzymają projekty o charakterze proekologicznym. Kontynuowana jest też współpraca z Radą Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, która jako głos doradczy w Programie Społecznik, wskaże działania zwiększające zaangażowanie młodzieży w życie lokalnych i szkolnych społeczności, wzmacniające świadomość obywatelską uczniów i studentów oraz pobudzające młodych do tworzenia własnych inicjatyw. Wskazane przez RMWZ projekty otrzymają także dodatkowe punkty w internetowym głosowaniu.

Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2019 – 2021 znajdują się na:

▪  stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, tj.:  www.wzp.pl  w zakładce Program Społecznik

▪  stronie internetowej Operatora – Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A www.spolecznik.karrsa.eu

▪  profilu Programu Społecznik  na Facebooku

Kontynuuj czytanie

Pomorze Zachodnie

Prawie 2 miliony dla lokalnych projektów

Opublikowano

dnia

Autor

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego na kolejne pomysły w Programie Społecznik 2019-2021 przeznaczył kwotę 1,9 mln zł. Obecnie trwa ocena złożonych wniosków, a wyniki tego naboru poznamy 11 stycznia 2020 r. Czy nasze lokalne projekty też otrzymają wsparcie?

W konkursie na mikrodotacje do 4 tysięcy złotych spłynęło ponad 800 wniosków, zaś na inicjatywy regionalne 134 wnioski. W przypadku tych drugich dotacja może wynieść nawet 10 tysięcy złotych, ale projekty będą poddane pod głosowanie mieszkańców. Odbędzie się ono między 28 listopada, a 12 grudnia.

Po raz drugi 10% środków przeznaczone zostanie na realizację projektów rekomendowanych przez Radę Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, które będą obejmowały działania zwiększające zaangażowanie młodzieży w życie lokalnych i szkolnych społeczności, wzmacniające świadomość obywatelską uczniów i studentów oraz pobudzające młodych do tworzenia własnych inicjatyw na rzecz najbliższego otoczenia.

W tym naborze dodatkowo premiowane będą projekty proekologiczne. Każdy taki projekt otrzyma w ocenie merytorycznej dodatkowe punkty. Jest to kolejny element prowadzonej przez samorząd województwa polityki wspierającej różnorodne działania ekologiczne na Pomorzu Zachodnim.

Od samego początku Program Społecznik bazuje na energii ludzi, którzy chcą działać wspólnie. Budujemy to, co nazywa się na całym świecie kapitałem społecznym. W ramach naborów spotkamy różnego rodzaju aktywności, ale cel jest jeden. Chcemy sprawić, żeby mieszkanki i mieszkańcy Pomorza Zachodniego spędzali wspólnie czas, byli aktywni, mieli możliwość realizacji swoich pomysłów i pasji. W tym roku do czynnego udziału w programie zaprosiliśmy młodzież, która zaangażowana jest w wybór części projektów. Ten nabór jest dla nas szczególny też z innego powodu. Wierzymy,  że nawet najmniejszy ekogest wystarczy, aby zmienić świat na lepszy, dlatego będziemy szczególnie wspierać działania o charakterze ekologicznym – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W powiecie pyrzyckim z powodzeniem realizowane są różne działania, akcje, spotkania wspierane przez Program Społecznik

W ostatnim naborze był to m.in. projekt „Pomaganie przez czytanie” realizowany przez stowarzyszenie „Nasze Przedszkolaki” czy , integracja ze środowiskiem DPS, UTW i Niepublicznym Przedszkolem Specjalnym „Puchatek” w Pyrzycach. Udział w projekcie wzięło ponad 200 osób!

Na tych, którzy nie zdążyli zgłosić swoich projektów w tym naborze czeka kolejny, który będzie miał miejsce w kwietniu przyszłego roku.

Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2019 – 2021 znajdują się na:

  • stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, tj.:  www.wzp.pl  w zakładce Program Społecznik
  • stronie internetowej Operatora – Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A www.spolecznik.karrsa.eu
  • profilu Programu Społecznik (media społecznościowe).

(wzp)

Kontynuuj czytanie

Partnerzy

Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

No images found!
Try some other hashtag or username
Reklama

Popularne