Connect with us

Przelewice

Decyzja zapadła. Powstanie centrum obszarów wiejskich „Ogrody Przelewice”

Opublikowano

dnia

Sejmik Zachodniopomorski podjął dzisiaj uchwałę o utworzeniu Zachodniopomorskiego Centrum Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej „Ogrody Przelewice”. Jednostka ma przejąc zarządzanie kompleksem ogrodu dendrologicznego w Przelewicach od tamtejszej gminy.

Radni zdecydowali także o wyrażeniu zgody na nabycie w formie darowizny całego kompleksu. Statut nowej jednostki zakłada z kolei m.in. prowadzenie przez nią edukacyjnej i kulturalnej. Jest w nim także ujęta działalność rady programowej centrum.

-Nie traćmy czasu ani zapału, to ostatnia prosta przed kolejnym ważnym etapem dla naszego całego regionu. – mówił po głosowaniu wicemarszałek Olgierd Kustosz. – W najbliższym czasie, po zakończeniu prac związanych z wyceną nieruchomości, oraz składników majątku ogrodu i folwarku, zostanie przygotowana właściwa umowa o przekazaniu- samorząd dla samorządu. – dodaje.

-Dzięki ośrodkowi będziemy mogli lepiej i skuteczniej planować działania mające na celu gospodarcze, kulturalne, społeczne i obywatelskie pobudzanie terenów wiejskich. – mówił z kolei dla „Monitora Szczecińskiego” Wojciech Dorżynkiewicz, przewodniczący klubu radny Koalicji Obywatelskiej.

Wniesiony przez Zarząd Województwa projekt poparty został przez radnych 19 radnych reprezentujących: Koalicję Obywatelską, Polskie Stronnictwo Ludowe, Bezpartyjnych Samorządowców oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także radny niezrzeszony. Przeciw głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości (5 radnych). Również 5 radnych było nieobecnych, a jeden nie oddał głosu.

(ps)

Przelewice

Powołano p.o. dyrektora „Ogrodów Przelewice”

Opublikowano

dnia

Autor

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego powołał dziś na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora „Ogrodów Przelewice” byłego burmistrza Barlinka – Zygmunta Siarkiewicza.

Zgodnie z zapowiedziami zarządu kompleks ma działać na rzecz integracji społecznej, kultury oraz ochrony zabytków i modernizacji terenów wiejskich, w tym m.in. pielęgnowania i rozwijania tożsamości i tradycji wsi zachodniopomorskiej, zachowania wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego Pomorza Zachodniego oraz promocji kultury ekologicznej.

(ps), fot. Województwo Zachodniopomorskie

Kontynuuj czytanie

Przelewice

Rada Przelewic za przekazaniem ogrodu maszałkowi

Opublikowano

dnia

Autor

W poniedziałek w Przelewicach odbyła się kolejna nadzwyczajna sesja Rady Gminy decydująca o losie tamtejszego kompleksu ogrodu oraz folwarku. Przypomnijmy, że od prawie trzech miesięcy przelewickie społeczeństwo prowadzi nieustanną debatę nad dwiema ofertami przejęcia: rządowej instytucji i marszałka województwa.

Dwa tygodnie temu radni odrzucili rządową ofertę silnie lobbowaną przez polityczne środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja radnych została mocno skrytykowana przez posłów i regionalnych działaczy owej partii. Następnie był swoisty bój o podpisanie porozumienia intencyjnego między wójtem gminy Przelewice, a marszałkiem województwa, które określa warunki przejęcia ogrodu. I choć to porozumienie zostało podpisane przez wójta, to niestety nie opuściło murów urzędu gminy i do dnia dzisiejszego nie dotarło do marszałka.

Radni w trosce o mienie gminne oraz pracujących w nim pracowników, aby od grudnia tego roku mogli wszyscy spokojnie funkcjonować sami złożyli wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej i w poniedziałek wieczorem po ponad trzygodzinnej dyskusji (gości, przedstawicieli związków zawodowych) podjęli decyzję w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie przelewickiego ogrodu i folwarku na rzecz marszałka województwa w celu kontynuacji działalności ogrodu botanicznego oraz wprowadzenia w tym miejscu nowych ofert dla mieszkańców Pomorza Zachodniego. Projekt uchwały poparło 10 radnych.

Jan Krzekotowski

Kontynuuj czytanie

Partnerzy

Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

No images found!
Try some other hashtag or username
Reklama

Popularne