Connect with us

Powiat

Unia Lubelska lub Pomorzany ratunkiem dla pyrzyckiego szpitala

Opublikowano

dnia

Ratunkiem dla Szpitala Powiatowego w Pyrzycach, który coraz mocniej obciąża budżet powiatu może być włączenie go w struktury jednego z dwóch szczecińskich szpitali klinicznych pozostających zależnymi od administracji rządowej: Szpitala Klinicznego nr 1 zwanego popularnie „Unią Lubelską” lub Szpitala Klinicznego nr 2 przy ul. Powstańców Wielkopolskich powszechnie zwanego „szpitalem na Pomorzanach”. Pozostaje się cieszyć, że Zarząd Powiatu generalnie nie cieszący się opinią szybko działającego dojrzał do podjęcia tak ważnej inicjatywy.

Na wrześniowych obradach Rady Powiatu Pyrzyckiego stanie temat wyrażenia przez radnych zgody na podjęcie przez zarząd powiatu działań w kierunku połączenia Szpitala Powiatowego w Pyrzycach z jednym z dwóch szpitali szczecińskich znajdujących się pod administracją wojewody. Działania te odbywają się w cieniu rządowych planów ogólnopolskich. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” pod zarząd wojewodów miałoby przejść 250 placówek powiatowych w całym kraju oraz kilkanaście szpitali wojewódzkich.

Nie da się jednak ukryć, że w przypadku szpitala pyrzyckiego zmiana jego organu prowadzącego, nawet jeśli byłoby to przejęcie go przez administrację rządową byłaby niesamowitym wsparciem dla powiatu pyrzyckiego, który każdego roku w utrzymanie placówki wkłada niebagatelne pieniądze. Jeżeli PiS chce w jakiś sposób „nagrodzić” powiat za wysoki wynik wyborczy Andrzeja Dudy, to nie ulega wątpliwości, że właśnie w ten sposób wsparłby zarówno powiat, jak i mieszkańców – dzięki czemu byłoby w budżecie więcej środków chociażby na utrzymanie dróg powiatowych.

Nie da się ukryć, że żaden rząd nie potrafił poradzić sobie z szumnymi zapowiedziami „uzdrowienia służby zdrowia”. Dla kolejnych rządów prowadzenie opieki zdrowotnej jest jak operacja „na żywca”. Są konieczności chociażby godnych zarobków rezydentów czy pielęgniarek, a w praktyce problem znalezienia funduszy przenoszony jest na samorząd, chociaż nad sztywnymi wytycznymi czuwa rząd i to on powinien zadbać o utrzymanie całego systemu.

Dodatkowym argumentem za przekazaniem szpitala może większa ostatnio „przebitka” sfery zdrowotnej Pyrzyc w urzędzie wojewody. Może okazać się wręcz, że przejęcie szpitala przez rząd okaże się dla placówki zbawienne.

Mimo, że pomysł przejęcia wszystkich szpitali nadal nie jest doprecyzowany, to już wzbudza ogromne kontrowersje. Jego przeciwnicy podnoszą, że przez ostatnie kilkanaście lat samorządy zainwestowały w placówki naprawdę wielkie pieniądze. Może jednak wtedy udałoby się odejść od tak kuriozalnych pomysłów, jak finansowanie zakupu sprzętu medycznego z budżetu obywatelskiego jednej gminy. Szpital obsługuje cały powiat, więc wypadałoby, aby pozostałe gminy wchodzące w jego skład też miały swój udział w zakupie sprzętu. Wystarczyłoby, aby każda z nich w ciągu roku przekazała jedynie 15 tysięcy złotych i już uzbierałaby się kwota 90 tysięcy.

Niestety polski system opieki zdrowotnej jest tak wadliwy, że przekazanie szpitali w tych warunkach samorządom było dla nich jak pocałunek śmierci.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu uchwały włączenie szpitala pyrzyckiego w jedną z placówek szczecińskich pozwoli na polepszenie warunków działalności placówki w Pyrzycach oraz doposażenie w lepszy sprzęt.

Remigiusz Pajor-Kubicki

Kontynuuj czytanie
Reklama

Powiat

165 tysięcy z ministerstwa kultury na zabytki parafii przy Staromiejskiej

Opublikowano

dnia

Autor

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu opublikowało wyniki naboru na dotacje związane z pracami przy zabytkach w 2021 roku. Spośród pięciu wniosków złożonych przez podmioty z gminy Pyrzyce, przeszły dwa, które złożyła parafia pw. NMP Bolesnej w Pyrzycach.

Pierwsza dotacja opiewa na kwotę 120 tysięcy złotych i dotyczy prac remontowych wieży kościoła filialnego w Obrominie. Wniosek uzyskał 72,33 punkty. Drugi wniosek został złożony na prace konserwatorsko-restauratorskie przy Studzience. Otrzymał 70,67 punktów i przyznano środki w wysokości 45 tysięcy złotych.

Dwa pozostałe wnioski, które nie uzyskały ministerialnego wsparcia złożone zostały przez gminę Pyrzyce na prace zabezpieczające i renowacyjne czatowni nr 41 (między basztami Lodową i Prochową) oraz przez parafię pw. św. Ottona na pierwszy etap renowacji elewacji kościoła parafialnego. Wnioski otrzymały odpowiednio po 67,67 i 65 punktów. Dofinansowania na remont i odbudowę wieży kościoła w Nieborowie nie dostanie też parafia w Żabowie, której wniosek uzyskał 67 punktów.

Dotacji nie uzyskały również m.in. parafia w Lipianach, która chciała pozyskać środki na rekonstrukcję i konserwację witraży; parafia w Jesionowie, na remont południowej strony dachu kościoła pw. św. Floriana; parafia w Żukowie na konserwację wieży kościelnej; gmina Warnice na konserwację muru wokół kościoła w Obrytej; parafia w Warnicach na remont wieży i dachu kościoła w Koszewku

(ant), fot. arch

Kontynuuj czytanie

Powiat

Zarząd Powiatu zmieniony

Opublikowano

dnia

Autor

Rada Powiatu Pyrzyckiego przyjęła rezygnacje złożone przez dwóch członków zarządu powiatu – Marka Kibałę i Marcina Łapecińskiego. Jeden z wakatów uzupełniono jeszcze na tej samej sesji.

Marcina Łapecińskiego na stanowisku nieetatowego członka Zarządu Powiatu zastąpił inny radny z klubu PSL-IZP – Przemysław Maciąg. Na razie nie powołano nikogo na miejsce Marka Kibały, zaś z nieoficjalnych informacji wynika, że kwestia członka etatowego nadal jest otwarta.

(ps), fot. arch.

Kontynuuj czytanie

Popularne