Connect with us

Przelewice

Rada Przelewic za przekazaniem ogrodu maszałkowi

Opublikowano

dnia

W poniedziałek w Przelewicach odbyła się kolejna nadzwyczajna sesja Rady Gminy decydująca o losie tamtejszego kompleksu ogrodu oraz folwarku. Przypomnijmy, że od prawie trzech miesięcy przelewickie społeczeństwo prowadzi nieustanną debatę nad dwiema ofertami przejęcia: rządowej instytucji i marszałka województwa.

Dwa tygodnie temu radni odrzucili rządową ofertę silnie lobbowaną przez polityczne środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja radnych została mocno skrytykowana przez posłów i regionalnych działaczy owej partii. Następnie był swoisty bój o podpisanie porozumienia intencyjnego między wójtem gminy Przelewice, a marszałkiem województwa, które określa warunki przejęcia ogrodu. I choć to porozumienie zostało podpisane przez wójta, to niestety nie opuściło murów urzędu gminy i do dnia dzisiejszego nie dotarło do marszałka.

Radni w trosce o mienie gminne oraz pracujących w nim pracowników, aby od grudnia tego roku mogli wszyscy spokojnie funkcjonować sami złożyli wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej i w poniedziałek wieczorem po ponad trzygodzinnej dyskusji (gości, przedstawicieli związków zawodowych) podjęli decyzję w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie przelewickiego ogrodu i folwarku na rzecz marszałka województwa w celu kontynuacji działalności ogrodu botanicznego oraz wprowadzenia w tym miejscu nowych ofert dla mieszkańców Pomorza Zachodniego. Projekt uchwały poparło 10 radnych.

Jan Krzekotowski

Kontynuuj czytanie
Reklama
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przelewice

Sąd nie zgodził się z wojewodą w sprawie Przelewic

Opublikowano

dnia

Autor

Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację radnym gminy, którzy jeszcze w ubiegłym roku zaskarżyli uchylenie przez wojewodę uchwały Rady Gminy Przelewice likwidującej zakład budżetowy prowadzący wówczas ogród dendrologiczny w Przelewicach.

Oznacza to, że uzyskanie opinii związków zawodowych na temat likwidacji zakładu nie było obligatoryjne. Przeciwnego zdania był wojewoda, który zdecydował się na uchylenie przedmiotowej uchwały. Po tym rada podjęła decyzję o skierowaniu sprawy na drogę sądową.

Po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi Gminy Przelewice na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 7 października 2020 r. nr P-1.4131.251.2020.AS w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie likwidacji zakładu budżetowego Gminy Przelewice pod nazwą „Ogród Dendrologiczny, Samorządowy Zakład Budżetowy w Przelewicach sąd orzekł, że rozstrzygnięcie wojewody jest nieważne.

Wyrok nie jest prawomocny.

(ps)

Kontynuuj czytanie

Przelewice

Powołano p.o. dyrektora „Ogrodów Przelewice”

Opublikowano

dnia

Autor

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego powołał dziś na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora „Ogrodów Przelewice” byłego burmistrza Barlinka – Zygmunta Siarkiewicza.

Zgodnie z zapowiedziami zarządu kompleks ma działać na rzecz integracji społecznej, kultury oraz ochrony zabytków i modernizacji terenów wiejskich, w tym m.in. pielęgnowania i rozwijania tożsamości i tradycji wsi zachodniopomorskiej, zachowania wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego Pomorza Zachodniego oraz promocji kultury ekologicznej.

(ps), fot. Województwo Zachodniopomorskie

Kontynuuj czytanie

Partnerzy

Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

No images found!
Try some other hashtag or username
Reklama

Popularne