Connect with us

Przelewice

Rada Przelewic za przekazaniem ogrodu maszałkowi

Opublikowano

dnia

W poniedziałek w Przelewicach odbyła się kolejna nadzwyczajna sesja Rady Gminy decydująca o losie tamtejszego kompleksu ogrodu oraz folwarku. Przypomnijmy, że od prawie trzech miesięcy przelewickie społeczeństwo prowadzi nieustanną debatę nad dwiema ofertami przejęcia: rządowej instytucji i marszałka województwa.

Dwa tygodnie temu radni odrzucili rządową ofertę silnie lobbowaną przez polityczne środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja radnych została mocno skrytykowana przez posłów i regionalnych działaczy owej partii. Następnie był swoisty bój o podpisanie porozumienia intencyjnego między wójtem gminy Przelewice, a marszałkiem województwa, które określa warunki przejęcia ogrodu. I choć to porozumienie zostało podpisane przez wójta, to niestety nie opuściło murów urzędu gminy i do dnia dzisiejszego nie dotarło do marszałka.

Radni w trosce o mienie gminne oraz pracujących w nim pracowników, aby od grudnia tego roku mogli wszyscy spokojnie funkcjonować sami złożyli wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej i w poniedziałek wieczorem po ponad trzygodzinnej dyskusji (gości, przedstawicieli związków zawodowych) podjęli decyzję w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie przelewickiego ogrodu i folwarku na rzecz marszałka województwa w celu kontynuacji działalności ogrodu botanicznego oraz wprowadzenia w tym miejscu nowych ofert dla mieszkańców Pomorza Zachodniego. Projekt uchwały poparło 10 radnych.

Jan Krzekotowski

Kontynuuj czytanie
Reklama
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przelewice

Nowa propozycja dla najmłodszych

Opublikowano

dnia

Autor

Młody narybek do Ochotniczej Straży Pożarnej w Przelewicach poszukiwany! Ruszył nabór do Dziecięcej Drużyny Pożarniczej, działającej przy tamtejszej OSP. Zaproszeni do zapisów są urodzeni w rocznikach 2015 i młodszych.

Z pewnością Dziecięca Drużyna Pożarnicza to ciekawa propozycja nie tylko spędzania wolnego czasu dla najmłodszych, ale również integracji i nauki aktywności na rzecz społeczności już od najmłodszych lat.

– Spotkania grupy DDP oparte będą na zabawach integracyjnych oraz ruchowych. Na ten moment posiadamy już tor przeszkód odpowiednio przystosowany dla dzieci. – mówi dh Natalia Depko, która zajmuje się prowadzeniem drużyny. – Będę się starała również wyszukiwać ciekawych materiałów edukacyjnych oraz zabaw. Na pewno nie zabraknie wspólnych tańców i śpiewów. – dodaje.

Rodzice chętni do zapisania swoich pociech do drużyny proszeni są o kontakt z Natalią Depko przez Facebooka.

(rpk)

Kontynuuj czytanie

Przelewice

Sąd nie zgodził się z wojewodą w sprawie Przelewic

Opublikowano

dnia

Autor

Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał rację radnym gminy, którzy jeszcze w ubiegłym roku zaskarżyli uchylenie przez wojewodę uchwały Rady Gminy Przelewice likwidującej zakład budżetowy prowadzący wówczas ogród dendrologiczny w Przelewicach.

Oznacza to, że uzyskanie opinii związków zawodowych na temat likwidacji zakładu nie było obligatoryjne. Przeciwnego zdania był wojewoda, który zdecydował się na uchylenie przedmiotowej uchwały. Po tym rada podjęła decyzję o skierowaniu sprawy na drogę sądową.

Po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 stycznia 2021 r. sprawy ze skargi Gminy Przelewice na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 7 października 2020 r. nr P-1.4131.251.2020.AS w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie likwidacji zakładu budżetowego Gminy Przelewice pod nazwą „Ogród Dendrologiczny, Samorządowy Zakład Budżetowy w Przelewicach sąd orzekł, że rozstrzygnięcie wojewody jest nieważne.

Wyrok nie jest prawomocny.

(ps)

Kontynuuj czytanie

Reklama

Popularne