Connect with us

Przelewice

Rada Przelewic za przekazaniem ogrodu maszałkowi

Opublikowano

dnia

W poniedziałek w Przelewicach odbyła się kolejna nadzwyczajna sesja Rady Gminy decydująca o losie tamtejszego kompleksu ogrodu oraz folwarku. Przypomnijmy, że od prawie trzech miesięcy przelewickie społeczeństwo prowadzi nieustanną debatę nad dwiema ofertami przejęcia: rządowej instytucji i marszałka województwa.

Dwa tygodnie temu radni odrzucili rządową ofertę silnie lobbowaną przez polityczne środowiska Prawa i Sprawiedliwości. Decyzja radnych została mocno skrytykowana przez posłów i regionalnych działaczy owej partii. Następnie był swoisty bój o podpisanie porozumienia intencyjnego między wójtem gminy Przelewice, a marszałkiem województwa, które określa warunki przejęcia ogrodu. I choć to porozumienie zostało podpisane przez wójta, to niestety nie opuściło murów urzędu gminy i do dnia dzisiejszego nie dotarło do marszałka.

Radni w trosce o mienie gminne oraz pracujących w nim pracowników, aby od grudnia tego roku mogli wszyscy spokojnie funkcjonować sami złożyli wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej i w poniedziałek wieczorem po ponad trzygodzinnej dyskusji (gości, przedstawicieli związków zawodowych) podjęli decyzję w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie przelewickiego ogrodu i folwarku na rzecz marszałka województwa w celu kontynuacji działalności ogrodu botanicznego oraz wprowadzenia w tym miejscu nowych ofert dla mieszkańców Pomorza Zachodniego. Projekt uchwały poparło 10 radnych.

Jan Krzekotowski

Kontynuuj czytanie
Reklama
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przelewice

Powołano p.o. dyrektora „Ogrodów Przelewice”

Opublikowano

dnia

Autor

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego powołał dziś na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora „Ogrodów Przelewice” byłego burmistrza Barlinka – Zygmunta Siarkiewicza.

Zgodnie z zapowiedziami zarządu kompleks ma działać na rzecz integracji społecznej, kultury oraz ochrony zabytków i modernizacji terenów wiejskich, w tym m.in. pielęgnowania i rozwijania tożsamości i tradycji wsi zachodniopomorskiej, zachowania wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego Pomorza Zachodniego oraz promocji kultury ekologicznej.

(ps), fot. Województwo Zachodniopomorskie

Kontynuuj czytanie

Przelewice

Decyzja zapadła. Powstanie centrum obszarów wiejskich „Ogrody Przelewice”

Opublikowano

dnia

Autor

Sejmik Zachodniopomorski podjął dzisiaj uchwałę o utworzeniu Zachodniopomorskiego Centrum Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej „Ogrody Przelewice”. Jednostka ma przejąc zarządzanie kompleksem ogrodu dendrologicznego w Przelewicach od tamtejszej gminy.

Radni zdecydowali także o wyrażeniu zgody na nabycie w formie darowizny całego kompleksu. Statut nowej jednostki zakłada z kolei m.in. prowadzenie przez nią edukacyjnej i kulturalnej. Jest w nim także ujęta działalność rady programowej centrum.

-Nie traćmy czasu ani zapału, to ostatnia prosta przed kolejnym ważnym etapem dla naszego całego regionu. – mówił po głosowaniu wicemarszałek Olgierd Kustosz. – W najbliższym czasie, po zakończeniu prac związanych z wyceną nieruchomości, oraz składników majątku ogrodu i folwarku, zostanie przygotowana właściwa umowa o przekazaniu- samorząd dla samorządu. – dodaje.

-Dzięki ośrodkowi będziemy mogli lepiej i skuteczniej planować działania mające na celu gospodarcze, kulturalne, społeczne i obywatelskie pobudzanie terenów wiejskich. – mówił z kolei dla „Monitora Szczecińskiego” Wojciech Dorżynkiewicz, przewodniczący klubu radny Koalicji Obywatelskiej.

Wniesiony przez Zarząd Województwa projekt poparty został przez radnych 19 radnych reprezentujących: Koalicję Obywatelską, Polskie Stronnictwo Ludowe, Bezpartyjnych Samorządowców oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także radny niezrzeszony. Przeciw głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości (5 radnych). Również 5 radnych było nieobecnych, a jeden nie oddał głosu.

(ps)

Kontynuuj czytanie

Partnerzy

Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

No images found!
Try some other hashtag or username
Reklama

Popularne