Connect with us

Przelewice

Co dalej z pracownikami ogrodu i korzystaniem mieszkańców z kompleksu?

Opublikowano

dnia

Decyzja radnych Przelewic, aby nie przekazywać kompleksu ogrodu dendrologicznego w Przelewicach skarbowi państwa wywołała nie tylko zaskoczenie, ale ze strony Prawa i Sprawiedliwości wręcz panikę połączoną z frustracją, a nawet niestosownymi określeniami wobec radnych, którzy sprzeciwili się projektowi pokroju „samorząd to zło” (ze strony innych… samorządowców) i publikowania „listy hańby”. Na stole jednak wciąż leży oferta samorządu województwa.

W opinii publicznej w ostatnim czasie forsowana była tzw. „koncepcja rządowa”. Towarzyszyło temu dyskredytowanie propozycji województwa i liczne zarzuty natury czysto politycznej. Wobec niewielkich możliwości „przebicia się” przez polityczne emocje z konkretami ze strony województwa, warto przyjrzeć się tej propozycji, która wciąż jest w grze.

Przypomnijmy, że samorząd województwa zadeklarował utworzenie „Zachodniopomorskiego Centrum Ekologii i Kultury Obszarów Wiejskich”. Podpisane już przez marszałka województwa Olgierda Geblewicza porozumienie przekazane gminie zakłada m.in. kontynuację zatrudnienia pracowników na zasadach, na których byli oni zatrudnieni 1 września bieżącego roku. Gmina nadal będzie mogła korzystać z przyfolwarcznego placu. Wymagane będzie jedynie wcześniejsze uzgodnienie. Ponadto pałac nadal będzie mógł być udostępniany na odbywanie sesji Rady Gminy, zaś mieszkańcy będą mogli korzystać z ogrodu i budynków bezpłatnie lub za symboliczną opłatą.

Województwo zobowiązało się również do finansowania kompleksu z funduszy europejskich, a także ubiegania się o środki licznych funduszy (m.in. funduszy ochrony środowiska. Porozumienie zakłada także powołanie rady społecznej, w której skład wejdą m.in. przedstawiciele gminy, województwa i organizacji pozarządowych.

Dodatkowym dochodem dla budżetu znajdującej się w poważnym finansowym dołku gminy ze strony województwa będą wszelkie wymagane przepisami podatki zarówno ogólne jak i lokalne.

Teraz ruch należy do gminy. Z wnioskiem o poddanie pod obrady sesji oferty marszałka może wystąpić zarówno wójt jak i radni. Teraz zobaczmy, która strona będzie na tyle odważna, aby zawalczyć o los ogrodu, a przede wszystkim jego pracowników. Najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich byłoby współdziałanie wójta i radnych w tym zakresie, bo chyba wszystkim chodzi o to samo: dobro ogrodu i jego pracowników.

Jan Krzekotowski

Kontynuuj czytanie
Reklama

Przelewice

Powołano p.o. dyrektora „Ogrodów Przelewice”

Opublikowano

dnia

Autor

Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego powołał dziś na stanowisko pełniącego obowiązki dyrektora „Ogrodów Przelewice” byłego burmistrza Barlinka – Zygmunta Siarkiewicza.

Zgodnie z zapowiedziami zarządu kompleks ma działać na rzecz integracji społecznej, kultury oraz ochrony zabytków i modernizacji terenów wiejskich, w tym m.in. pielęgnowania i rozwijania tożsamości i tradycji wsi zachodniopomorskiej, zachowania wartości środowiska kulturowego i przyrodniczego Pomorza Zachodniego oraz promocji kultury ekologicznej.

(ps), fot. Województwo Zachodniopomorskie

Kontynuuj czytanie

Przelewice

Decyzja zapadła. Powstanie centrum obszarów wiejskich „Ogrody Przelewice”

Opublikowano

dnia

Autor

Sejmik Zachodniopomorski podjął dzisiaj uchwałę o utworzeniu Zachodniopomorskiego Centrum Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej „Ogrody Przelewice”. Jednostka ma przejąc zarządzanie kompleksem ogrodu dendrologicznego w Przelewicach od tamtejszej gminy.

Radni zdecydowali także o wyrażeniu zgody na nabycie w formie darowizny całego kompleksu. Statut nowej jednostki zakłada z kolei m.in. prowadzenie przez nią edukacyjnej i kulturalnej. Jest w nim także ujęta działalność rady programowej centrum.

-Nie traćmy czasu ani zapału, to ostatnia prosta przed kolejnym ważnym etapem dla naszego całego regionu. – mówił po głosowaniu wicemarszałek Olgierd Kustosz. – W najbliższym czasie, po zakończeniu prac związanych z wyceną nieruchomości, oraz składników majątku ogrodu i folwarku, zostanie przygotowana właściwa umowa o przekazaniu- samorząd dla samorządu. – dodaje.

-Dzięki ośrodkowi będziemy mogli lepiej i skuteczniej planować działania mające na celu gospodarcze, kulturalne, społeczne i obywatelskie pobudzanie terenów wiejskich. – mówił z kolei dla „Monitora Szczecińskiego” Wojciech Dorżynkiewicz, przewodniczący klubu radny Koalicji Obywatelskiej.

Wniesiony przez Zarząd Województwa projekt poparty został przez radnych 19 radnych reprezentujących: Koalicję Obywatelską, Polskie Stronnictwo Ludowe, Bezpartyjnych Samorządowców oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także radny niezrzeszony. Przeciw głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości (5 radnych). Również 5 radnych było nieobecnych, a jeden nie oddał głosu.

(ps)

Kontynuuj czytanie

Partnerzy

Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

No images found!
Try some other hashtag or username
Reklama

Popularne