Express Pyrzycki
Kultura

Coolturalni z nowymi działaniami

Stowarzyszenie Coolturalni uzyskało dotację na realizację dwóch projektów skierowanych do mieszkańców naszej gminy. Projekty są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. O ile dla dzieci są organizowane jakieś formy aktywności – funkcjonują chociażby świetlice środowiskowe, to dla seniorów oferta jest dosyć uboga.

Pierwszy projekt pod nazwą „Coolturalna Akademia Rozwoju” współfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020. Kwota dotacji to prawie 120 tys. zł. Przedsięwzięcie to jest skierowane do 100 dzieci w wieku 7-14 lat. Zajęcia będą odbywały się w świetlicach wiejskich w miejscowościach: Brzesko, Nieborowo, Nowielin, Obojno, Pstrowice, Ryszewko, Żabów oraz w Klubie Młodzieżowym w Pyrzycach. Dzieci będą uczestniczyć w zajęciach typu: mały majsterkowicz, mały konstruktor, rękodzieło, warsztaty ekologiczne, zajęcia profilaktyczne, sportowe, przewidziany jest również trzydniowy obóz edukacyjno-historyczny i nasadzenia krzewów, drzewek w miejscowościach realizacji projektu. Projekt potrwa do listopada 2020 r.
Drugi projekt „Coolturalni seniorzy” współfinansowany jest ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS 2014-2020. Wartość dotacji to 117 tys. zł.. Przedsięwzięcie będzie miało charakter działań wspierających, aktywizujących i samoorganizujących osoby starsze w wieku powyżej 60 r.ż. z obszarów wiejskich gminy Pyrzyce. Grupy zostaną utworzone w Brzesku, Giżynie, Krzemlinie, Nieborowie, Nowielinie, Ryszewku i Stróżewie. Celem głównym projektu jest utworzenie grup samopomocowych oraz asystenckich oraz zwiększenie kompetencji osób w wieku powyżej 60 r.ż. Beneficjentów zadania podzielono na dwie grupy:

80 osób, które utworzą grupy wsparcia i które będą uczestniczyć w zajęciach,

15 osobowa grupa osób dotkniętych chorobami, o różnym stopniu sprawności ruchowej, ograniczonej samodzielności, wymagających opieki osób trzecich.

W ramach projektu będą odbywać się zajęcia z zakresu wolontariatu, wzmocnienia kondycji psychicznej, zdrowego odżywiania się, pierwszej pomocy, wykłady z fizjoterapeutą, warsztaty z decoupage i plecionkarstwa, porady prawne, zajęcia sportowe, przewidziany jest wyjazd do teatru oraz trzydniowy wyjazd studyjny. Działania zakończą się w grudniu br.
Podczas realizacji obydwu projektów możemy liczyć na pomoc gminy. Na zajęcia są bezpłatnie udostępniane świetlice, angażują się sołtysi, opiekunki świetlic środowiskowych, czy pracownicy Urzędu Miejskiego, za co serdecznie dziękuję. Musieliśmy zapewnić wkład własny do projektów i na szczęście nie musiał to być wkład finansowy, bo o taki dosyć trudno. Dlatego naszym wkładem jest praca wolontariuszy – członków Stowarzyszenia,
a także rodziców, nauczycieli, czy społeczności lokalnej.
Jako koordynator podobnych projektów w innych gminach w latach ubiegłych (np. Stare Czarnowo czy Warnice), wiem, że podobają się one i dzieciom, ich rodzicom, seniorom. Fantastyczne jest to, kiedy nie mogą doczekać się harmonogramu zajęć na następny miesiąc, kiedy widać efekty ich pracy podczas warsztatów. Zajęcia i wyjazdy będą oczywiście odbywać się z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa i higieny. Realizacja zadań, o których mowa wyżej, miała rozpocząć się wcześniej, jednak niestety ze względu na stan, jaki panował w kraju, nie mogliśmy zacząć w założonym terminie. Mam nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna nie pokrzyżuje nam planów i nie zostaną ponownie zamknięte m.in. świetlice

Ewa Hancz, Prezes Stowarzyszenia Coolturalni

Related posts

Koncert kolęd „Wyśpiewajmy chwałę!” – retransmisja

Admin

Dom kultury może wygrać 200 tysięcy na remont dachu

Admin

Lombard i Tomasz Karolak wystąpią w Lipianach

Admin
Wczytywanie....