Connect with us

Powiat

W pyrzyckiem prawie 20% wyborców już głosowało

Opublikowano

dnia

Dzisiejsze wybory przywitały nas wysoką frekwencją.

Pięć lat temu frekwencja o godz. 12:00 w pyrzyckiem wyniosła niewiele ponad 11%. Dzisiaj do południa zagłosowało prawie 20% z wyborców. Najwięcej z uprawnionych oddało głos w gminie Pyrzyce – 21,76% (12,58 – 5 lat temu. Dalej w gminach Bielice i Lipiany – ponad 19% (ponad 11 – 5 lat temu), Warnice – 18,48% (7,88), Przelewice – 17,22% (7,78) i Kozielice – 14,6% (10,31).

W gminie Pyrzyce najwięcej osób podobnie jak 5 lat temu głosowało w przedszkolu przy ul. Zabytkowej – ponad 28% (17,39 – 5 lat temu), w spółdzielni przy ul. Dąbrowskiego i w przedszkolu przy ul. Narutowicza; najmniej w Żabowie – 14,6% (10,13), Mielęcinie i Okunicy.

Kontynuuj czytanie
Reklama

Powiat

Powiat zobowiązany do rozmów z Pyrzycami w sprawie chodników

Opublikowano

dnia

Autor

Jesień to w samorządzie czas przygotowywania budżetów na nowy rok. W tym roku jednak w ramach tych przygotowań znacznie głośniej słychać głos radnych i gminnych i powiatowych odnośnie wspólnych inwestycji drogowych. Na wrześniowej sesji rady powiatu wniosek w tej sprawie złożył radny Przemysław Maciąg (PSL-IZP).

-Miasto Pyrzyce dysponuje wzdłuż dróg powiatowych wieloma chodnikami po których można chodzić, trzeba tylko uważać, żeby się nie przewrócić, ale wózkiem z dzieckiem już jest trudno przejechać. – mówił radny P. Maciąg i podkreślił, że w niektórych miejscowościach przy drogach powiatowych nie ma nawet metra kwadratowego chodnika.

Zwracając uwagę na pilność tematu radny postawił wniosek, aby Zarząd Powiatu Pyrzyckiego rozpoczął rozmowy z gminą Pyrzyce w zakresie współpracy dotyczącej budowy i remontów chodników. Wniosek ten uzyskał jednogłośne poparcie wszystkich obecnych radnych. Konieczność wywiązania się z postawionego wniosku spoczywa teraz na członkach zarządu.

(ps), fot. arch.

Kontynuuj czytanie

Powiat

Unia Lubelska lub Pomorzany ratunkiem dla pyrzyckiego szpitala

Opublikowano

dnia

Autor

Ratunkiem dla Szpitala Powiatowego w Pyrzycach, który coraz mocniej obciąża budżet powiatu może być włączenie go w struktury jednego z dwóch szczecińskich szpitali klinicznych pozostających zależnymi od administracji rządowej: Szpitala Klinicznego nr 1 zwanego popularnie „Unią Lubelską” lub Szpitala Klinicznego nr 2 przy ul. Powstańców Wielkopolskich powszechnie zwanego „szpitalem na Pomorzanach”. Pozostaje się cieszyć, że Zarząd Powiatu generalnie nie cieszący się opinią szybko działającego dojrzał do podjęcia tak ważnej inicjatywy.

Na wrześniowych obradach Rady Powiatu Pyrzyckiego stanie temat wyrażenia przez radnych zgody na podjęcie przez zarząd powiatu działań w kierunku połączenia Szpitala Powiatowego w Pyrzycach z jednym z dwóch szpitali szczecińskich znajdujących się pod administracją wojewody. Działania te odbywają się w cieniu rządowych planów ogólnopolskich. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” pod zarząd wojewodów miałoby przejść 250 placówek powiatowych w całym kraju oraz kilkanaście szpitali wojewódzkich.

Nie da się jednak ukryć, że w przypadku szpitala pyrzyckiego zmiana jego organu prowadzącego, nawet jeśli byłoby to przejęcie go przez administrację rządową byłaby niesamowitym wsparciem dla powiatu pyrzyckiego, który każdego roku w utrzymanie placówki wkłada niebagatelne pieniądze. Jeżeli PiS chce w jakiś sposób „nagrodzić” powiat za wysoki wynik wyborczy Andrzeja Dudy, to nie ulega wątpliwości, że właśnie w ten sposób wsparłby zarówno powiat, jak i mieszkańców – dzięki czemu byłoby w budżecie więcej środków chociażby na utrzymanie dróg powiatowych.

Nie da się ukryć, że żaden rząd nie potrafił poradzić sobie z szumnymi zapowiedziami „uzdrowienia służby zdrowia”. Dla kolejnych rządów prowadzenie opieki zdrowotnej jest jak operacja „na żywca”. Są konieczności chociażby godnych zarobków rezydentów czy pielęgniarek, a w praktyce problem znalezienia funduszy przenoszony jest na samorząd, chociaż nad sztywnymi wytycznymi czuwa rząd i to on powinien zadbać o utrzymanie całego systemu.

Dodatkowym argumentem za przekazaniem szpitala może większa ostatnio „przebitka” sfery zdrowotnej Pyrzyc w urzędzie wojewody. Może okazać się wręcz, że przejęcie szpitala przez rząd okaże się dla placówki zbawienne.

Mimo, że pomysł przejęcia wszystkich szpitali nadal nie jest doprecyzowany, to już wzbudza ogromne kontrowersje. Jego przeciwnicy podnoszą, że przez ostatnie kilkanaście lat samorządy zainwestowały w placówki naprawdę wielkie pieniądze. Może jednak wtedy udałoby się odejść od tak kuriozalnych pomysłów, jak finansowanie zakupu sprzętu medycznego z budżetu obywatelskiego jednej gminy. Szpital obsługuje cały powiat, więc wypadałoby, aby pozostałe gminy wchodzące w jego skład też miały swój udział w zakupie sprzętu. Wystarczyłoby, aby każda z nich w ciągu roku przekazała jedynie 15 tysięcy złotych i już uzbierałaby się kwota 90 tysięcy.

Niestety polski system opieki zdrowotnej jest tak wadliwy, że przekazanie szpitali w tych warunkach samorządom było dla nich jak pocałunek śmierci.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu uchwały włączenie szpitala pyrzyckiego w jedną z placówek szczecińskich pozwoli na polepszenie warunków działalności placówki w Pyrzycach oraz doposażenie w lepszy sprzęt.

Remigiusz Pajor-Kubicki

Kontynuuj czytanie

Partnerzy

Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

No images found!
Try some other hashtag or username
Reklama

Popularne