Connect with us

Artykuł sponsorowany

Lokalne samorządy z marszałkowskim wsparciem na modernizację infrastruktury sportowej

Opublikowano

dnia

Samorządy powiatu pyrzyckiego skorzystają ze środków Urzędu Marszałkowskiego przeznaczonych na modernizację bazy sportowej. Pomoc trafi na inwestycje zaplanowane na obiektach w Lipinach i Pyrzycach. Boiska sportowe w tych miejscowościach wzbogacą się m.in. o pompę wodną czy studnię głębinową. 

W 2020 roku Marszałek Województwa na remonty infrastruktury sportowej przeznaczył 1,5 miliona złotych. To o 150 tys. zł więcej niż przed rokiem.

– Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów, wstrzymała mnóstwo działań i inicjatyw. Cieszy fakt, że w tym trudnym czasie włodarze gmin i powiatów podjęli odważne decyzje i inwestują. Przyznane zachodniopomorskim samorządom środki mają ułatwić oraz przyśpieszyć modernizację lokalnej infrastruktury sportowej – zaznacza marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

O fundusze aplikowały samorządy gminne lub powiatowe z województwa zachodniopomorskiego. Maksymalne wsparcie wyniosło do 50% wartości kosztów inwestycji, lecz nie więcej jednak niż 20 tysięcy złotych. Każdy samorząd mógł ubiegać się o dofinansowanie jednego projektu. Dotacja musi być wykorzystana do końca grudnia br.

W powiecie pyrzyckim pomoc została przyznana na zakup pompy wodnej na stadion w Lipianach oraz budowę studni głębinowej na stadionie w Pyrzycach i modernizację boiska przy Zespole Szkół nr 1 w Pyrzycach. Na ostatnim z wymienionych obiektów – dzięki wsparciu samorządu województwa – będzie można skakać w dal oraz pchać kulą. Warto przy tym zwrócić uwagę, że z przeprowadzonych przez lokalne organizacje społeczne ankiet,  prawie 35 procent ich uczestników wskazało, że pyrzyckiej młodzieży brakuje miejsc uprawiania sportu. Poszerzenie bazy sportowej znajdującego się w centrum miasta „ogólniaka” z pewnością więc wpłynie na zwiększenie aktywności fizycznej wśród młodych mieszkańców.

(wz)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Artykuł sponsorowany

Drogi problemem całego regionu

Opublikowano

dnia

Autor

Niestety, muszę powtórzyć moje słowa sprzed ponad roku, że znów wschód Polski jest faworyzowany, a my wciąż należymy do najbardziej wykluczonych transportowo nie tylko w Polsce ale i w Europie. – mówi marszałek Olgierd Geblewicz odnosząc się do nowego rozdania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

W dokonanym przez Ministra Infrastruktury podziału środków Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021 dla zachodniopomorskiego przyznano limit 105 mln zł na zadania jednoroczne (łącznie 147 mln zł, w tym 105 mln zł na zadania jednoroczne i 42 mln zł na zadania wieloletnie). Stawia to Pomorze Zachodnie na końcu stawki wśród regionów w Polsce. Mniej środków przyznano tylko dla województw Lubuskiego (116 mln zł) i Opolskiego – 80 mln zł. Więcej otrzymały mniejsze terytorialnie Lubelskie (371 mln) i Świętokrzyskie  (202 mln zł).

Niższe fundusze oznaczają mniej wyremontowanych kilometrów dróg w zachodniopomorskich gminach. W Pyrzycach przy wsparciu środków rządowych udało się zrealizować pierwszy etap remontu ulicy Staromiejskiej oraz trwa remont drogi osiedlowej przy ulicy Mickiewicza. Na remont czekają zapomniane przez lata osiedla, takie jak te przy ulicy Kwiatowej czy Ogrodowej. Niestety – nawiązująca do czasów poprzedniego ustroju polityka remontów dróg preferująca wielkie inwestycje, kompletnie ignoruje mniejsze osiedla. Wyższe środki w ramach FDS pozwoliłyby nieco ten trend odwrócić.

(wzp)

Kontynuuj czytanie

Artykuł sponsorowany

Rowery w regionie coraz popularniejsze

Opublikowano

dnia

Autor

Samorząd województwa zwraca uwagę, że mimo epidemii wzrasta zainteresowanie turystyką rowerową. Region konsekwentnie inwestuje w promocję istniejących i budowę nowych tras rowerowych.

– Turystyka rowerowa to tuż po wypoczynku nad wodą najpopularniejsza forma aktywnego spędzania wolnego czasu. Rozpoczynając budowę sieci tras rowerowych na Pomorzu Zachodnim mieliśmy świadomość, że z oddaniem każdego nowego odcinka, z każdymi nowymi kilometrami, będzie rosło zainteresowanie naszymi szlakami. Widzimy, że zainteresowanie turystyką na rowerze wzrasta po wybuchu pandemii. Rower kojarzy się z wolnością i przygodą, do takiego wypoczynku zachęcamy w ramach naszej kampanii #BezpiecznieJakwDomu –mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Największe wzrosty ruchu rowerowego odnotowano na trasie Blue Velo w Chwarstnicy. W maju br. przejechało tam ponad dwa razy więcej rowerzystów niż w roku ubiegłym. Zainteresowanie prowadzącym z Gryfina szlakiem na poziomie ponad 5 tysięcy przejazdów miesięcznie utrzymywało się również w czerwcu.

Zgodnie z koncepcją głównej sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego przez Ziemię Pyrzycką ma przebiegać trasa Doliny Płoni, która w założeniu ma połączyć Szczecin z Barlinkiem. Jej częścią miałaby być istniejąca już droga z Pyrzyc do Brzeska. Choć dalsza budowa połączenia pozostaje na razie w planach, to dzięki zaangażowaniu lokalnych samorządów i społeczności będzie można odpowiednio przygotować się do utworzenia nowych tras. Warto przypomnieć, że w okolicy Pyrzyc kilka miesięcy temu otwarto rowerowe połączenie ze Starego Czarnowa przez Kołbacz do Szczecina.

Kontynuuj czytanie

Partnerzy

Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

No images found!
Try some other hashtag or username
Reklama

Popularne