Connect with us

Artykuł sponsorowany

Pogranicze czeka na otwarcie

Opublikowano

dnia

Sytuacja związana z COVID-19 mocno odbiła się na regionach przygranicznych. Zamknięcie granic sprawiło, że ruch turystyczny i handlowy na polsko-niemieckim pograniczu praktycznie zamarł. Ma to bardzo negatywny wpływ na kondycję gospodarczą przedsiębiorstw zarówno po wschodniej, jak i zachodniej stronie Odry. Dlatego władze przygranicznych regionów Polski i Niemiec postanowiły wystosować do swoich rządów apel o jak najszybsze przywrócenie ruchu granicznego.

W sprawie granic list do premiera Mateusza Morawieckiego wystosował marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Zwracam się do Pana jako gospodarz regionu, który ze względu na swoją specyfikę ponosi olbrzymie koszty, materialne i wizerunkowe, związane z epidemią Covid-19. Nasze szczególne uwarunkowania wiążą się z faktem, iż nie tylko jesteśmy regionem przygranicznym, ale dodatkowo – w odróżnieniu od bardziej uprzemysłowionego południa Polski – turystyka jest jednym z najważniejszych motorów gospodarki Pomorza Zachodniego – pisze marszałek.

Zwraca on również uwagę na turystyczny charakter regionu, co sprawia, że od turystów, również tych z zagranicy, uzależniony jest byt takich nadmorskich kurortów jak Świnoujście czy Kołobrzeg. Ponadto prawie 97% przedsiębiorstw działających w zachodniopomorskiem to mikro, małe i średnie firmy – łącznie to ponad 200 tys. podmiotów. Dla znacznej części z nich, przedłużający się okres zamknięcia granic utrudnia lub wręcz uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej. Przywrócenie regularnego ruchu granicznego byłoby wręcz zbawienne dla wielu ośrodków handlowych w zachodniej części województwa, z których korzystają w dużej mierze klienci zza Odry. Ponadto marszałek podkreśla, że w Meklemburgii Pomorzu Przednim oraz Brandenburgii ilość aktywnych chorych jest bardzo niewielka. Potrzebna jest także wiedza, kiedy i na jakich zasadach będzie w pełni odmrażana granica polsko-niemiecka.

Podobny apel wystosowały również władze Brandenburgii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego do rządu niemieckiego. – Zdajemy sobie sprawę jakie problemy przeniosło zamknięcie granic. Wielu pracowników musi nadkładać kilometrów, by przekraczać jedyne przejście graniczne. Sytuacja nie będzie dobra, dopóki małe przejścia są zamknięte. Mamy nadzieję, że to się szybko zmieni, wspieramy te dążenia – powiedziała dr Jutta Jahns-Böhm, Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Kraju Związkowego Brandenburgia przy Rządzie Federalnym.

(red)

Artykuł sponsorowany

Kozielice ze środkami na kanalizację w Załężu

Opublikowano

dnia

Autor

Ponad 55 mln zł to środki z PROW 2014-2020, które przeznaczone zostaną na inwestycje w zakresie rozwoju infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na obszarach wiejskich województwa zachodniopomorskiego. Wspierana będzie m.in. budowa, przebudowa lub doposażenie oczyszczalni ścieków, również tych przydomowych, ujęć wody, instalacji do osadów ściekowych. Swoje inwestycje w tym zakresie będą miały również miejscowości z powiatu pyrzyckiego.

– Czas epidemii jest trudny dla nas wszystkich, jednak zdając sobie sprawę, jak ważne dla lokalnych społeczności są te działania – nie odkładamy ich na później. Inwestycje wpłyną na podniesienie standardu życia mieszkańców obszarów wiejskich. Dzięki nim zachowane zostanie bezpieczeństwo sanitarne i ekologiczne, polepszy się jakość wody pitnej – mówi wicemarszałek województwa Olgierd Kustosz.

Z powiatu pyrzyckiego dofinansowanie otrzyma gmina Kozielice. Za dofinansowanie w kwocie prawie 2 milionów złotych zostanie zrealizowana budowa kanalizacji sanitarnej w Załężu wraz z przyłączeniem jej do sieci w Tetyniu.

Inwestycje w infrastrukturę komunalną są w opinii ankietowanych przez lokalne organizacje społeczne jednymi z tych najbardziej potrzebnych. Ponad 40 procent z nich wskazało, że w zakresie gospodarki komunalnej, w tym wodociągowej i kanalizacyjnej zmiany są pilnie potrzebne, z kolei jedna czwarta uczestników uważa, że wymagane są jakiekolwiek zmiany w tym zakresie.

Minimalna wartość dofinansowania projektu to ok. 130 tys. zł, maksymalna wynosi prawie 2 mln zł. Łączna pula środków dla tego zadania w drugim naborze to ponad 55 mln zł. W wyniku przeprowadzonego w 2016 r. pierwszego naboru wniosków na działania związane z gospodarką wodno-ściekową dotacje przyznano 36 inwestycjom na łączną kwotę ok. 43 mln zł. Razem na inwestycje wodno-kanalizacyjne w województwie zachodniopomorskim z udziałem PROW 2014-2020 przeznaczono prawie 100 mln zł.

Kontynuuj czytanie

Artykuł sponsorowany

Lokalne samorządy z marszałkowskim wsparciem na modernizację infrastruktury sportowej

Opublikowano

dnia

Autor

Samorządy powiatu pyrzyckiego skorzystają ze środków Urzędu Marszałkowskiego przeznaczonych na modernizację bazy sportowej. Pomoc trafi na inwestycje zaplanowane na obiektach w Lipinach i Pyrzycach. Boiska sportowe w tych miejscowościach wzbogacą się m.in. o pompę wodną czy studnię głębinową. 

W 2020 roku Marszałek Województwa na remonty infrastruktury sportowej przeznaczył 1,5 miliona złotych. To o 150 tys. zł więcej niż przed rokiem.

– Pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów, wstrzymała mnóstwo działań i inicjatyw. Cieszy fakt, że w tym trudnym czasie włodarze gmin i powiatów podjęli odważne decyzje i inwestują. Przyznane zachodniopomorskim samorządom środki mają ułatwić oraz przyśpieszyć modernizację lokalnej infrastruktury sportowej – zaznacza marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

O fundusze aplikowały samorządy gminne lub powiatowe z województwa zachodniopomorskiego. Maksymalne wsparcie wyniosło do 50% wartości kosztów inwestycji, lecz nie więcej jednak niż 20 tysięcy złotych. Każdy samorząd mógł ubiegać się o dofinansowanie jednego projektu. Dotacja musi być wykorzystana do końca grudnia br.

W powiecie pyrzyckim pomoc została przyznana na zakup pompy wodnej na stadion w Lipianach oraz budowę studni głębinowej na stadionie w Pyrzycach i modernizację boiska przy Zespole Szkół nr 1 w Pyrzycach. Na ostatnim z wymienionych obiektów – dzięki wsparciu samorządu województwa – będzie można skakać w dal oraz pchać kulą. Warto przy tym zwrócić uwagę, że z przeprowadzonych przez lokalne organizacje społeczne ankiet,  prawie 35 procent ich uczestników wskazało, że pyrzyckiej młodzieży brakuje miejsc uprawiania sportu. Poszerzenie bazy sportowej znajdującego się w centrum miasta „ogólniaka” z pewnością więc wpłynie na zwiększenie aktywności fizycznej wśród młodych mieszkańców.

(wz)

Kontynuuj czytanie

Partnerzy

Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

 • Wczoraj dotary do mnie pierwsze materiay promocyjne ramki na tablice
 •   sad sadstorys poland polish polishgirl girl
 • budowa budownictwo okna drzwi rolety szczecin stargard gorzow pyrzyce fenster
 • tattoo tattooing tattoowork tattooed tattoos blackandgraytattoo cheyennetattooequipment tattooworld horrortattoo pennywise
 • Liczyem na bardziej spektakularny zachod ale ostatnio pogoda pata figle
 • Dobrze wyszkolony sprzedawca jest motorem napdowym sprzeday My klienci kupujemy
 •   levispoland trecwear rayban
 • Kolor idealny na munita socem skr Szykowny prosty krj subtelne
 • A wam jakie pyny najbardziej przypady do gustu w te
 • Kosmetyki naturalne prosto z naszych piknych polskich k ! Rcznie
 • Madzia i jej magiczne spojrzenie makeupartist makeup makijawieczorowy mua
 • Pasemkapasemka ombre sombre selectiveprofessionalofficial selektive colorevo Pyrzyce Szczecin powergirl koloryzacjawosw
Reklama

Popularne

Copyright © 2018 Pyrzyce24.eu. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.