Connect with us

Pyrzyce

Zagrożenie koronawirusem. Informacje z powiatu pyrzyckiego

Opublikowano

dnia

Do godziny 10:00 w czwartek 12 marca nie stwierdzono na terenie powiatu zakażenia koronawirusem. Wprowadzone są jednak nadzwyczajne środki ostrożności.

Pyrzycki magistrat apeluje o załatwianie spraw w miarę możliwości poprzez internet oraz rezygnację z płatności gotówką na rzecz płatności kartą lub przelewami.

Nie odbędzie się zaplanowana na 26 marca sesja Rady Miejskiej. Nad tematami sesji marcowej radni będą obradować w kwietniu.

Odwołane są zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach. Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną informuje, że nie będą się odbywały również zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Mielęcinie.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy zaleca osobom mającym umówione wizyty w marcu telefoniczne lub mailowe przełożenie ich na inny termin. Osoby chcące się zarejestrować, a posiadające profil zaufany mogą tego dokonać przez internet.

Nie odbywają się również wydarzenia w placówkach kulturalnych. Pyrzycki Dom Kultury zawiesił wszelką działalność do końca marca. Zwroty pieniędzy za odwołane seanse filmowe można odbierać w kasie domu kultury. Nie odbędą się również próby Zespołu Pieśni i Tańca „Pyrzyce”.

Pyrzycka Biblioteka Publiczna zamknięta będzie do 27 marca. Odwołane są wszystkie wydarzenia odbywające się w Kaplicy św. Ducha.

Stowarzyszenie „Inicjatywa Ziemia Pyrzycka” i Powiat Pyrzycki odwołały zaplanowany między 20, a 22 marca „Festiwal Siewów”. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w innym terminie. Władze gminy przenoszą na inny termin „Pyrzycką Szybką Dychę”. Nie odbędzie się także zaplanowany 28 marca „Pyrzycki Festiwal Smaków Świata”.

MLKS Sokół Pyrzyce informuje, że odwołane zostają treningi grup dziecięcych i młodzieżowych.

Do 29 marca kościół katolicki udziela dyspensy od obecności na niedzielnej mszy:

a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Ponadto w czasie liturgii:

a. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
b. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
c. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
d. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
e. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
f. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
g. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

(rpk)

Kontynuuj czytanie
Reklama

Pyrzyce

Marzena Podzińska z wotum i absolutorium

Opublikowano

dnia

Autor

Tradycyjnie w czasie czerwcowych obrad Rady Miejskiej, radni głosowali nad udzieleniem wotum zaufania dla burmistrza oraz absolutorium za wykonanie budżetu. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku Marzena Podzińska otrzymała wymaganą ilość głosów.

Dyskusję nad raportem o stanie gminy poprzedziła około 40-minutowa prezentacja burmistrz na temat ubiegłego roku. Żaden z mieszkańców nie skorzystał z możliwości zabrania głosu w debacie. Sama dyskusja również nie była w tym roku burzliwa.

W kwestii wotum zaufania, za jego udzieleniem głosowało 10 radnych (Iwona Ksel, Artur Kurowski, Hubert Łuszczyk, Mariusz Majak, Remigiusz Pajor-Kubicki, Małgorzata Piotrowska, Tomasz Posyniak, Paweł Retecki, Grażyna Słodkowska i Jerzy Wroński), przeciw było 4 radnych (Przemysław Golczyk, Mariusz Ogrodnik, Mirosław Stasiak i Mariusz Szymkowicz), zaś wstrzymał się 1 radny (Damian Błażejewski).

Zarówno sprawozdanie z wykonania budżetu, jak i uchwała o udzieleniu absolutorium za jego wykonanie spotkały się z poparciem wszystkich obecnych na sali radnych.

(ps)

Kontynuuj czytanie

Pyrzyce

Jak Pyrzyczanie głosowali w 1989?

Opublikowano

dnia

Autor

Przypadająca dziś 32. rocznica tzw. wyborów czerwcowych, zachęca do zagłębienia się w historię współczesną i sprawdzenie, jak w wyborach do ostatniej kadencji Sejmu PRL głosowali mieszkańcy gm. Pyrzyce.

Gmina Pyrzyce wchodziła w skład okręgu wyborczego nr 93 z siedzibą w Stargardzie Szczecińskim. Do obsadzenia były trzy mandaty z listy okręgowej o numerach: 364 – dla kandydata bezpartyjnego, 365 – dla kandydata Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i 366 – dla kandydata Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. W pierwszej turze wyborów obsadzono tylko mandat bezpartyjny, ponieważ w skali okręgu Artur Balazs uzyskał poparcie rzędu prawie 65%. Po drugiej turze wyborów mandat PZPR przypadł Bolesławowi Suchodolskiemu, a mandat ZSL Jerzemu Rosiakowi.

W gminie Pyrzyce funkcjonowało 5 komisji wyborczych w mieście (Hotel robotniczy przy ul. 1-go Maja, Szkoła Podstawowa nr 3, Zespół Szkół im. Aleksandra Zawadzkiego, spółdzielnie mieszkaniowe przy ul. Dąbrowskiego i ul. Słonecznej) oraz 6 komisji na wsiach (Mielęcin, Krzemlin, Żabów, Ryszewko, Okunica, Brzesko). Pogrubiono nazwiska wybranych posłów.

  MIASTOWIEŚRAZEM
364Artur Balazs362817295357
Bezp.Adam Kornel266122388
 Jan Wołek9155751490
Źródło: Archiwum Państwowe w Szczecinie/o Stargard
365Boleslaw Suchodolski13787422120
PZPRAlfred Szefer11894411630
 Antoni Walczak7784771255
Źródło: Archiwum Państwowe w Szczecinie/o Stargard
366Zbigniew Luter526315841
ZSLIgnacy Maćkowiak7605091269
 Jerzy Rosiak448253701
 Ryszard Szunke539158697
 Józef Woroszczak314120434
Źródło: Archiwum Państwowe w Szczecinie/o Stargard

Artur Balazs uzyskał w gminie Pyrzyce wynik aż o 10% wyższy, niż w skali całego okręgu. Był to też wynik o ponad 300 głosów wyższy, niż uzyskany w gminie przez całą listę PZPR oraz przez listę ZSL. Ogólnie na oddanie głosu w mandacie bezpartyjnym zdecydowało się 7325 wyborców. Znacznie mniej osób zagłosowało na mandaty przysługujące PZPR (5005 osób) i ZSL (3942 osoby).

Jeśli chodzi o mandat który starali się kandydaci PZPR, to o ile w gm. Pyrzyce najwięcej głosów podobnie jak w okręgu dostał Bolesław Suchodolski, o tyle Alfred Szefer, inaczej niż w całym okręgu, pokonał Antoniego Walczaka. Podobnie w kwestii ZSL – najwięcej głosów uzyskał mieszkający na Ziemi Pyrzyckiej Ignacy Maćkowiak, który w skali okręgu zajął dopiero 4 miejsce.

Oprócz listy okręgowej 4 czerwca 1989 roku można było oddać głos również na sejmową listę krajową oraz zagłosować w pierwszych wyborach do Senatu. O tych wynikach przyjdzie nam jednak jeszcze napisać.

(rpk), fot. Wikimedia Commons, kampania wyborcza na ulicach Gdyni (wstawiamy ze względu na brak zdjęć kampanijnych z Pyrzyc)

Kontynuuj czytanie

Partnerzy

Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

No images found!
Try some other hashtag or username
Reklama

Popularne