Connect with us

Powiat

Rada Gminy Przelewice nie przyjęła budżetu. Na sekretarza jeden kandydat.

Opublikowano

dnia

Rada Gminy w Przelewicach nie przyjęła proponowanego przez wójta Mieczysława Mularczyka projektu budżetu na rok 2020. Sesja budżetowa obyła się 30 grudnia, zaś wyniki wstępnej selekcji kandydatów na kontrowersyjne stanowisko opublikowano 7 stycznia.

Temat budżetu był szeroko dyskutowany na wspólnym posiedzeniu komisji. Głos radni zabrali również w czasie sesji. – Nie ma praktycznie żadnych środków na inwestycje. (…) Jest taki budżet stagnacji. Nie wiem czym to jest spowodowane, ale jest to budżet mało ambitny. – mówił przewodniczący Marian Świderski.

– Nie wiedzieliśmy o pewnych sprawach organizacyjnych. Pierwszą sprawą jest zmiana na stanowisku wicewójta, ma być sekretarz gminy. Konkurs ma się rozstrzygnąć prawdopodobnie 31-go (grudnia – dop. red.), więc nie wiemy nic szczególnego o tym, kto będzie sekretarzem. – zwracał uwagę radny Henryk Nawój, dodając, że wójt przez ostatnie cztery lata dawał sobie radę w rządzeniu gminą wraz z zastępcą wójta, więc jego zdaniem powoływanie sekretarza jest zbędne. – Jeśli takie stanowisko będzie, to nie rozumiem rozmowy o wydatkach na oświatę. (…) Jeżeli będzie takie stanowisko to nie będzie to kwota mała. – zaznaczył radny. Zwrócił uwagę również na wydatki ogrodu dendrologicznego oraz nieprzedłużenie umowy dyrektor ośrodka kultury, które nie przyniosło ze sobą żadnych zmian w działalności ośrodka.

O roczne wynagrodzenie sekretarza i zabezpieczoną na nie w budżecie sumę pytał radny Waldemar Pender. Wójt lakonicznie odpowiedział, że nie ma konkretnej sumy. – Przecież jakieś szacunkowe obliczenia pewnie były robione? – dziwił się radny.

W sprawie sekretarza głos zabrał również radny Krzysztof Margiel – To wszystko jest w tajemnicy. Dowiadujemy się zza kulis. W dobie, kiedy próbujemy szukać oszczędności (…) pan chce stworzyć nowe stanowisko pracy.

– Gmina Przelewice nie jest małą gminą. Jesteśmy na przykład gminą większą, niż gmina Kozielice. (…) Nawet sobie nie zdajecie sprawy ile jest pracy przed tym wszystkim, a z drugiej strony sami słyszycie „to jest niedopilnowane, to jest niedopilnowane”. Obciążenie naszych pracowników sięga zenitu, ale skąd wy możecie o tym wiedzieć, skoro chcecie tak naprawdę dyrygować i mówić „bo to, bo tamto”. – próbował odeprzeć zarzuty radnych wójt. Stwierdził też, że nie wie jeszcze czy sekretarz w gminie będzie, czy też nie.

Czas na składanie dokumentów w konkursie na stanowisko sekretarza był do 31 grudnia. Wyniki wstępnej selekcji ogłoszono 7 stycznia. Do dalszego postępowania zakwalifikował się Zbigniew Kupisz, dotychczasowy zastępca wójta.

Ostatecznie projekt budżetu został odrzucony. Przeciw zagłosowało 10 radnych (Anna Benka, Agnieszka Czogała, Ewa Migdalska, Henryk Nawój, Waldemar Pender, Bogusław Pokorski, Emilian Skwarek, Józef Swat, Franciszek Trzaskowski, Krzysztof Żywicki), za 3 (Zyta Durka, Grzegorz Paplicki, Ewa Połczyńska), zaś 2 wstrzymało się od głosu (Krzysztof Margiel, Marian Świderski).

(ps), fot. nagranie sesji RM Przelewice

Kontynuuj czytanie
Reklama

Powiat

Tragiczny wypadek koło Cieszysławia

Opublikowano

dnia

Autor

W niedzielny wieczór na drodze pomiędzy miejscowościami Stary Przylep a Cieszysław doszło do tragicznego w skutkach wypadku.

 Jak informuje stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat” Oficer Prasowy KP PSP Pyrzyce ogn. Bartłomiej Czarnof przed godziną 20.00 doszło do śmiertelnego wypadku pomiędzy Starym Przylepem a Cieszysławiem. Kierowca samochodu osobowego podróżujący sam, zjechał z drogi, obtarł się o przydrożne drzewo. Podczas dachowania wypadł z pojazdu i znalazł się poza samochodem w przydrożnym rowie. Na miejscu ciągle pracuje Policja, ZRM, Straż Pożarna.

tekst i fot: Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat

Kontynuuj czytanie

Powiat

W Urzędzie Marszałkowskim o ogrodzie w Przelewicach

Opublikowano

dnia

Autor

Propozycja przejęcia przez Samorząd Województwa kompleksu pałacowo-folwarcznego w Przelewicach była tematem spotkania radnych województwa  i radnych gminnych, które odbyło się dzisiaj (w środę, 12 sierpnia br)., w siedzibie zachodniopomorskiego sejmiku. To kolejny krok do tego, by ośrodek tak ważny dla turystyki i dziedzictwa kulturowego regionu pozostał w gestii samorządu i mógł jak najlepiej służyć jego mieszkańcom.  

Pierwsza oferta przejęcia przez Samorząd Województwa parku dendrologicznego została przedstawiona wójtowi Gminy Przelewice jeszcze w 2017 roku. Była to reakcja na sygnalizowane przez wójta problemy z utrzymaniem i zagospodarowaniem zabytkowych obiektów z powodu braku wystarczających środków na ten cel. Zarząd Województwa stał od początku na stanowisku, że jest to ośrodek niezwykle cenny dla regionu ze względu na walory turystyczne, ale także historyczne i edukacyjne. Dlatego rozpoczęto analizy formalno – prawne, które miały dać odpowiedź, w jaki sposób ma wyglądać cały proces.   Przejęcie kompleksu przez Samorząd Województwa pozwoli zaplanować środki na jego utrzymanie, a także nowe inwestycje, które w pełni wykorzystają ogromny potencjał tego miejsca. Wśród nowych pomysłów znalazło się m.in. utworzenie tam centrum edukacyjnego dla dzieci i młodzieży czy muzeum wsi Pomorza Zachodniego.   Efektem tych prac jest aktualna oferta przejęcia ogrodu, omawiana na dzisiejszym spotkaniu. Ma ona gwarantować samorządowi Przelewic współpracę na rzecz dalszego rozwój arboretum oraz stabilizację finansową kompleksu. W ten sposób budżet gminy zostałby odciążony, przy jednoczesnym zagwarantowaniu mieszkańcom dostępu do ogrodu na dotychczasowych zasadach. Z punktu widzenia jakości zarządzania i atrakcyjności turystycznej regionu ważne jest, by ośrodek pozostał w gestii samorządu.  

– Wierzę, że jako samorządowcy wyznajemy zasadę budowania inicjatyw od samego dołu, najbliżej nas. Dlatego składając w imieniu samorządu województwa ofertę pomocy Ogrodowi wyznaje zasadę im bliżej tym lepiej. Trudnościom gminy w utrzymaniu obiektu możemy wspólnie zaradzić tu na niwie lokalnej i na pewno spojrzeć z naszej perspektywy lepiej niż z pozycji Warszawy, bo jak wiemy są plany, aby kompleks przejął resort rolnictwa – mówił marszałek Olgierd Geblewicz. – W propozycji, z jaką wyszliśmy chcemy nadać Przelewicom wyższą rangę, bo drzemie tu ogromny potencjał – dodał.   

Podczas środowego spotkania przedstawiono wstępną koncepcję wykorzystania potencjału Ogrodu w ramach Centrum Ekologii i Kultury Obszarów Wiejskich, które m.in. dzięki środkom unijnym mogłoby służyć jako centrum edukacyjne, konferencyjne, targowe, muzeum, zespół folwarczny, a także szkółka drzew i krzewów. Radni zapoznali się z harmonogramem dalszych działań uwzględniających w najbliższym czasie podpisanie listu intencyjnego, inwentaryzację majątku, doprecyzowanie koncepcji dalszego funkcjonowania kompleksu, podjęcie uchwał o współpracy i przejęcie obiektu. W Polsce funkcjonują podobne ogrody, jak choćby arboretum w Bolestraszycach koło Przemyśla, które jest instytucją kultury podległą Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podkarpackiego.  

– Jestem głęboko przekonany w sens tego rozwiązania, bo kompleks to perła przyrodnicza regionu. To piękno warto z tego miejsca wydobyć. Angażując wsparcie, także to unijne, można stworzyć punkty targowe, może mały hotelik. Warto ustanowić w obiekcie centrum dedykowane zachodniopomorskiej wsi czy edukacji ekologicznej. Decyzja należy do radnych gminy Przelewice, którzy muszą zdecydować, jaka oferta jest korzystniejsza dla mieszkańców – powiedział wicemarszałek Olgierd Kustosz.   Przelewicki Ogród Dendrologiczny to perła przyrodnicza Pomorza Zachodniego i jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce.

Bogata kolekcja drzew i krzewów ze strefy klimatu umiarkowanego całego świata na powierzchni 30 ha przyciąga tysiące turystów. W odbudowanym w 2006 r. XIX wiecznym pałacu mieszczą się sale konferencyjne, szkoleniowe, laboratoria i pokoje gościnne. Od 1976 roku wpisany jest do rejestru zabytków. Jest własnością Gminy Przelewice, która w ostatnim czasie sięgała po eurofundusze RPO WZ 2014-2020 na inwestycje w obiekcie, m.in. na adaptację dworu na Regionalne Centrum Tradycji w Przelewicach.

Biuro Prasowe Województwa Zachodniopomorskiego

Kontynuuj czytanie

Partnerzy

Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

Reklama

Popularne