Connect with us

Pyrzyce

Mielęcin do kapitalnego remontu, ale chętnych brak

Opublikowano

dnia


Fiaskiem zakończył się piąty przetarg na remont budynku Szkoły Podstawowej w Mielęcinie. Do pyrzyckiego ratusza nie wpłynęła żadna oferta.

Przypomnijmy, że w skład inwestycji podany na BIPie ratusza wchodziły m.in.: ocieplenie ścian w kontakcie z gruntem, odwodnienia terenu bezpośrednio przylegającego do murów, ocieplenie ścian wewnętrznych wydzielających schody i poddasze, -stropów pod poddaszem, przy wejściu głównym i tarasu, a także wymianę instalacji elektrycznej, okien i ogrzewania. Inwestycja miała zakończyć się pod koniec przyszłorocznych wakacji.

Tymczasem stan budynku jest coraz gorszy. Zgodnie z informacją przekazaną na zapytanie w sprawie stanu technicznego budynku, do tej pory nie wykonano pokontrolnych zaleceń inspektora nadzoru budowlanego z 2016 roku związanych z zabezpieczeniem zagrzybionych elementów budynku środkiem grzybo- i pleśniobójczym. Częściowo wykonano naprawę i zabezpieczenie mleczkiem cementowym zniszczonych elementów murków, zwieńczeń i gzymsów. Również częściowo skuto zmurszałe elementy tynku oraz częściowo przemurowano wystające ponad dach kominy.

Z zaleceń pokontrolnych po przedłożeniu ekspertyzy z kontroli instalacji elektrycznej nie dostosowano rozdzielni głównej i tablicy bezpiecznikowej na piętrze i piwnicy do obecnych norm i wymogów. Nie wyposażono też wszystkich tablic bezpiecznikowych w przewód ochronny PE zgodny z normami. Również nie wykonano zastosowania w instalacji elektrycznej odpowiedniej ochrony przeciwprzepięciowej. Nie wyposażono instalacji w wyłącznik przeciwpożarowy oraz nie dostosowano oświetlenia do panujących norm.

Ponadto w łazience dla nauczycieli często brakuje wody w kranie, sanitariat dla przedszkolaków wymaga wymiany podłogi, a w dwóch sanitariatach dla dzieci i personelu w części piwnicznej jest zbyt mało kabin, ściany są popękane i jest niskie ciśnienie wody. Często ulegają one awariom.

Ze względu na zbyt grube mury wi-fi nie działa w każdej klasie. Tablice interaktywne często się psują ze względu na wahania napięcia w sieci elektrycznej. Kserokopiarki są przestarzałe i wymagają ciągłych kosztownych napraw.

Stan zarówno sieci wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej jak i stolarki okiennej i drzwiowej jest określany jako zły. Rury są skorodowane i zakamienione. Zapychają się rury kanalizacyjne i brakuje szamba. W instalacji elektrycznej często dochodzi do awarii. Szyby w oknach często pękają. W budynku nie ma też odpowiedniej wentylacji. Dach jest naprawiany doraźnie ze względu na to, że po dłuższych ulewach dochodzi do zlania i zacieków sufitów w salach na piętrze. Jak napisano w udzielonej informacji: planowana termomodernizacja pokryje tylko część zapotrzebowania, bo nie obejmuje chociażby wymiany sieci wodno-kanalizacyjnej, wymiany dachu czy odrestaurowania elewacji.

Na bieżąco wykonywane są zalecenia Sanepidu. Z zaleceń inspektora budowlanego naprawiono opierzenia blacharskie, rynny i rury spustowe oraz odprowadzanie wód opadowych z dachu w taki sposób, by nie zamakały ściany. Wymieniono też przewód zasilający budynek, naprawiono instalację odgromową, osprzęt w pomieszczeniach „mokrych” wymieniono na posiadający wyższą klasę ochronności. Zapewniono także oddzielne zabezpieczenie i wymieniono przewód zasilający przepompownię.

Do szkoły w Mielęcinie uczęszcza obecnie 153 uczniów (kl. 0-VIII). Rejon szkoły obejmuje 125 uczniów. 74 z nich do niej uczęszcza, natomiast 51 uczniów z jej „rejonu” uczy się w innych szkołach gminy Pyrzyce (19), szkołach niepublicznych w gminie Pyrzyce (2) lub realizuje obowiązek szkolny poza gminą Pyrzyce (30).

(ps)Kontynuuj czytanie
Reklama

Pyrzyce

Skromnie, ale z ambicjami

Opublikowano

dnia

Autor

Mimo trudnych warunków w pierwszy weekend września odbyła się premierowa edycja „Jarmarku Ottonowego”. Na wydarzenie złożyły się dwa panele dyskusyjne, rozpoczęcie zbiórki funduszy na renowację zabytków, targ promujący lokalną przedsiębiorczość i organizacje pozarządowe oraz wieczorny pokaż filmowy.

Tegoroczna, pierwsza, edycja „Jarmarku Ottonowego” mogła odbyć się dzięki wsparciu samorządu województwa zachodniopomorskiego. Jego dwa główne aspekty stanowiły promocja przedsiębiorczości i działalności pozarządowej wśród mieszkańców.

W ramach wydarzenia odbyły się dwa panele dyskusyjne on-line. Piątkowy panel „Wyzwania dla społeczności”, dotyczący działalności organizacji pozarządowych obejrzało 480 osób. Głównym jego tematem było zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby współczesnych rodzin, w których realizacji może pomóc działalność stowarzyszeń, a także perspektywy możliwości w działaniu. Zwrócona została również uwaga na możliwości, jakie w zakresie działalności społecznej przewiduje samorząd województwa, w tym program „Społecznik”.

Panel dyskusyjny "Wyzwania dla społeczności"

Zapraszamy na panel dyskusyjny na temat aktywności społecznej i działalności organizacji pozarządowych.#PomorzeZachodnie

Opublikowany przez Ziemia Pyrzycka Piątek, 4 września 2020

Panel sobotni „Na Pyrzyc rachunek” dotyczył promocji idei przedsiębiorczości oraz przedsiębiorców, którzy swoją działalnością skupiają się na województwie. Panel miał 420 widzów. W jego trakcie między innymi przedstawione zostały możliwości, jakie dla osób przedsiębiorczych, zarówno prowadzących firmy jak i dopiero zastanawiających się nad podjęciem działalności, oferują urzędy pracy i inne organizacje, w tym lokalne grupy działania. Dyskutowano również na temat perspektyw kształcenia zawodowego w województwie zachodniopomorskim.

Panel dyskusyjny "Na Pyrzyc rachunek"

O 20:30 rozmowa na temat przedsiębiorczości, biznesu i miejsca pyrzyckiej gospodarki w regionie. Zapraszamy!#PomorzeZachodnie

Opublikowany przez Ziemia Pyrzycka Sobota, 5 września 2020

Również w sobotę, na mini-targu pyrzyckim można było otrzymać materiały informacyjne dotyczące działalności organizacji pozarządowych i regionalnych przedsiębiorców oraz możliwości wsparcia dla przedsiębiorców i podejmujących działalność gospodarczą oferowanego przez urząd pracy.

Ostatnim wydarzeniem, ale i ważnym akcentem Jarmarku był pokaz nakręconego przed pięciu laty filmu „Opowiem Wam Pyrzyce”. Film można było obejrzeć w niedzielny wieczór na boisku Zespołu Szkół nr 1, a okazją do ponownego jego wyświetlenia był Dzień Osadnika przypadający w roku 75-lecia polskiej administracji na Ziemi Pyrzyckiej.

Ogłoszone zostały też dwa konkursy: fotograficzny „#MłodziMająGłos”, w którym nagrodę ufundowała burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska, a także konkurs na „Pyrzycki Smak Roku” z nagrodą ufundowaną przez wicemarszałka Olgierda Kustosza.

Jarmark patronatem honorowym objęli: wicemarszałek zachodniopomorski Olgierd Kustosz, burmistrz Pyrzyc Marzena Podzińska oraz starosta pyrzycki Stanisław Stępień.

(ps)

Kontynuuj czytanie

Pyrzyce

Nowy proboszcz u chrystusowców

Opublikowano

dnia

Autor

W niedzielę odbyło się wprowadzenie w posługę nowego proboszcza parafii pw. św. Ottona. Ks. Piotr Kurzaj SChr obowiązki proboszcza w farze objął 1 września.

Nowy proboszcz dotychczas pełnił analogiczną funkcję w Szczecinie-Zdrojach, zaś święcenia kapłańskie przyjął 25 lat temu.

Wprowadzenia nowego proboszcza w imieniu biskupa dokonał dziekan pyrzycki ks. Grzegorz Harasimiak, w obecności wikariusza generalnego Towarzystwa Chrystusowego – ks. Bogusława Burgata SChr. Ks. Piotr Kurzaj złożył wyznanie wiary i ślubował m.in. troskę o wspólnotę parafialną. W imieniu parafian nowego proboszcza powitali przedstawiciele rady parafialnej. Okolicznościowe życzenia złożyła też służba liturgiczna i róże różańcowe.

(ps)

Kontynuuj czytanie

Partnerzy

Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

Reklama

Popularne