Connect with us

Pyrzyce

Remont Staromiejskiej zacznie się jeszcze w tym roku

Opublikowano

dnia

Jeszcze w tym roku rozpocznie się długo wyczekiwany remont ul. Staromiejskiej w Pyrzycach. Pierwszy etap od skrzyżowania z ul. Warszawską do skrzyżowania z ul. Polną ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

We czwartek starosta Stanisław Stępień i wicestarosta Ewa Gąsiorowska-Nawój podpisali umowę z firmą Maldrobud na wykonanie inwestycji. Oprócz nowej nawierzchni mieszkańcy otrzymają także między innymi nowe chodniki i zjazdy do posesji oraz zmodernizowaną kanalizację deszczową. Inwestycja zostanie wykonana na prawie 600 metrach drogi, a jej koszt wyniesie ponad 2 miliony 200 tysięcy złotych i będzie współfinansowany z Funduszu Dróg Samorządowych. Przewidywany termin zakończenia prac to koniec listopada przyszłego roku.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że już po wyremontowaniu drogi powinien zostać na niej ograniczony tonaż pojazdów, które mogą się nią poruszać. W przeciwnym razie droga może ulec szybkiej degradacji.

Stan dróg powiatowych to jedna z największych bolączek nie tylko zmotoryzowanych mieszkańców, ale również pieszych, którzy często zwracają uwagę na wołający o pomstę do nieba stan chodników. W samej gminie Pyrzyce powiat we współpracy z władzami gminnymi prowadził m.in. modernizację drogi w Ryszewku z dotacją gminy w wysokości 300 tysięcy złotych oraz w Nowielinie z gminną dotacją w wysokości ponad 50 tysięcy złotych.

Należy przy tym zwrócić uwagę, że remontu wymaga wiele metrów chodników na drogach powiatowych w mieście Pyrzyce i pozostaje liczyć na to, że w przyszłorocznym budżecie pojawią się odpowiednie środki i będzie wola porozumienia z powiatem i przekazania przez miasto wysokiego wkładu w remont chodników.

(ps), fot. Starostwo Powiatowe

Kontynuuj czytanie
Reklama

Pyrzyce

Na razie trzy płyty, ale będzie więcej

Opublikowano

dnia

Autor

Po raz pierwszy na pyrzyckim cmentarzu zorganizowano akcję odszukiwania i ratowania pozostałości po przedwojennych nagrobkach. W ramach pierwszej akcji udało się uratować trzy należące do młodych mieszkańców tablice, ale w najbliższej przyszłości planowane są kolejne poszukiwania, a wiosną przygotowanie wraz z gminą lapidarium na tzw. nowym cmentarzu.

Prace związane ze znalezieniem płyt wykonane zostały przez grupę miłośników historii, wśród których byli między innymi reprezentacji Grupy Historyczno-Eksploracyjnej „Pomerania”. Przewiezienie płyt na miejsce ich tymczasowego złożenia zostało zapewnione przez Pyrzyckie Przedsiębiorstwo Komunalne. – Oczywiście to dopiero początek. Na przewiezienie czeka jeszcze kilkanaście płyt, więc powoli będziemy starali się podejmować kolejne działania w tym zakresie. – mówi Remigiusz Pajor-Kubicki z „Inicjatywy Ziemia Pyrzycka”. – Przyda się również wsparcie przy tych działaniach, dlatego liczę na zaangażowanie miłośników Pyrzyc w przyszłości. – dodaje.

Akcja została zorganizowana przez stowarzyszenie „Inicjatywa Ziemia Pyrzycka” w ramach realizacji projektu „#BudzimyPyrzyce: Polecam poczytać Karpowskiego!” dofinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO. Dzięki kolejnym pozyskanym grantom w przyszłym roku „Inicjatywa” między innymi zorganizuje pilotażowy cykl zajęć pozalekcyjnych dla uczniów szkół średnich oraz zatroszczy się o pamięć Osadników Ziemi Pyrzyckiej.

Kontynuuj czytanie

Pyrzyce

W Mielęcinie rada sołecka organizuje „Mikołaja”

Opublikowano

dnia

Autor

Jak na swoim społecznościowym profilu informuje Sołectwo Mielęcin – dzieci do 12. roku życia 5-go grudnia mogą spodziewać się wizyty Mikołaja.

Ze względu na ciągły stan epidemii nie odbędzie się zabawa mikołajkowa, a Mikołaj będzie „kolędował” po domach. Akcja rozpocznie się o godz. 14:00, a organizatorami są sołtys i rada sołecka Mielęcina.

(ps), fot. pixabay

Kontynuuj czytanie
Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

No images found!
Try some other hashtag or username
Reklama

Najnowszy numer

Popularne