Connect with us

Opinie

Mamy różne poglądy, ale łączy nas Polska

Opublikowano

dnia

W samo południe przed kościołem pw. Wniebowzięcia NMP razem zaśpiewaliśmy hymn. Przyszło wielu mieszkańców, a od rana przez miasto biegli wspaniali grupowicze z „Pyrzyce Biegają”. Obserwując świąteczne wydarzenia i czytając różne programy obchodów naszła mnie refleksja.

Obchody świąt narodowych powinny służyć budowaniu wspólnoty wśród lokalnej społeczności. To już nie czasy, w których wystarczy zorganizować przemówienia dygnitarzy na których tłumnie stawi się klaszcząca ludność, ustawić pod pomnikiem rząd delegacji składających kwiaty i wszyscy będą zadowoleni. Owszem, oficjalne państwowe uroczystości są wskazane i potrzebne, dodają świątecznym dniom odpowiednią rangę, ale święta te są dla całego społeczeństwa, a nie tylko po to, aby wąska grupa przedstawicieli samorządu mogła wziąć udział w często przydługich apelach.

Od kilku lat obserwujemy, że patriotycznych, świątecznych inicjatyw jest coraz więcej. I bardzo dobrze. Dni te możemy przecież uczcić także przez turnieje sportowe, wspólne biegi, kameralne spotkania dyskusyjne czy wspólne śpiewanie. Co zresztą i u nas dostrzegamy. Dlatego będę działać w tym kierunku, aby przed takimi dniami jak 3 maja czy 11 listopada odpowiednio wcześniej organizowane były spotkania przedstawicieli organizacji, grup społecznych i samorządu, abyśmy mogli razem przygotowywać tak ważne dla nas dni, ustalić wspólny harmonogram obchodów i podzielić zadania.

Pierwsza możliwość współpracy czeka nas już w maju. Mam nadzieję, że radosna wiosenna atmosfera udzieli się nam wszystkim i wspólnie zorganizujemy obchody święta Konstytucji 3-go Maja. Myślę też, że jest szansa, aby wspólnymi siłami przygotować przyszłoroczne obchody Święta Niepodległości, które z racji długiego weekendu będą mogły trwać nawet pięć dni (11 listopada wypada w środę). Może więc większy pyrzycki marsz niepodległości przechodzący m.in. ulicą o rzeczonej nazwie?

Remigiusz Pajor-Kubicki, fot. Martyna Wysocka

Kontynuuj czytanie
Reklama
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Opinie

R. Sójka o pyrzyckich pieniądzach na przestrzeni wieków

Opublikowano

dnia

Autor

O tym kiedy zaczęły być bite w Pyrzycach pierwsze pieniądze, jak ich historia kształtowała się w kontekście historii całego regionu i ile wzorów banknotów wydanych było w Pyrzycach opowiada Robert Sójka – historyk, kolekcjoner, dyrektor ZS nr 1. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Rozmowa z Robertem Sójką – cz. 1
Rozmowa z Robertem Sójką – cz. 2
Rozmowa z Robertem Sójką – cz. 3
Kontynuuj czytanie

Opinie

E. Gąsiorowska-Nawój: Chcemy połączyć nasz powiat z sąsiadami trasami rowerowymi

Opublikowano

dnia

Autor

Gościem radia „Non Stop 74-200” była Ewa Gąsiorowska-Nawój, wicestarosta powiatu. W rozmowie poruszone zostały trzy zagadnienia: funkcjonowanie urzędu w czasie obecnej fali epidemii, działalność organizacji pozarządowych w roku 2022 i rozwój turystyki i sieci tras rowerowych w powiecie pyrzyckim.

Wicestarosta nie ukrywa, że trasy rowerowe, w tym połączenie powiatu z istniejącymi już trasami u sąsiadów to priorytet dla samorządu w nowym okresie projektów ze zintegrowanych inwestycji terytorialnych. Wpływ na to, w szczególności na doprowadzenie kończącej się obecnie za Brzeskiem ścieżki rowerowej do Barlinka może mieć istnienie wojewódzkiego ośrodka w ogrodzie w Przelewicach.

Więcej informacji na temat tras rowerowych i turystyki w powiecie usłyszycie w trzeciej części rozmowy.

(rpk), fot. archiwum

Część 1
Część 2
Część 3
Kontynuuj czytanie

Popularne