Connect with us

Kultura

Publiczność chciała bisu

Opublikowano

dnia

„Autumn Sounds” (ang. jesienne dźwięki) – pod takim tytułem w pyrzyckiej Kaplicy św. Ducha w sobotni wieczór odbył się akustyczny koncert młodych muzyków. Niesamowita atmosfera miejsca oraz kameralny nastrój, a przede wszystkim ogromna energia młodych wykonawców ożywiły kaplicę do tego stopnia, że przybyli pytali kiedy następne wydarzenie.

Repertuar koncertu, który odbywał się w ramach pierwszego „Festiwalu Żniw” obejmował utwory wokalne i instrumentalne różnych gatunków. Przybyli mogli usłyszeć m.in. utwory filmowe (temat „Piratów z Karaibów”), muzyki światowej („Mamma Mia” z repertuaru zespołu ABBA) czy też muzyki polskiej („Lubię wracać tam gdzie byłem” z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego).

Cały koncert przygotowali młodzi związani z Pyrzycami artyści – zespół „Old Timers” w składzie: Joanna Maduzia, Martyna Prajzendanc, Hanna Rojek, Wiktor Jaszcz, Michał Szydło i Wiktor Zarębski oraz wokalistki: Aleksandra Mierzwiak, Sandra Niekorek i Oliwia Soroka. Zaangażowanie młodych artystów zostało dostrzeżone przez publiczność, która na sam koniec poprosiła ich o bis. Tym samym pyrzycka Kaplica św. Ducha okazała się miejscem idealnym nie tylko do organizacji spotkań autorskich, ale również kameralnych koncertów.

Na zakończenie, w podziękowaniu za uczestnictwo, wicestarosta Ewa Gąsiorowska-Nawój oraz prezes „Inicjatywy Ziemia Pyrzycka” Remigiusz Pajor-Kubicki, które jednostki były współorganizatorami „Festiwalu Żniw”, wręczyli występującym skromne upominki.

(ps), fot. R. Pajor-Kubicki

Kontynuuj czytanie
Reklama

Kultura

Coolturalni z nowymi działaniami

Opublikowano

dnia

Autor

Stowarzyszenie Coolturalni uzyskało dotację na realizację dwóch projektów skierowanych do mieszkańców naszej gminy. Projekty są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. O ile dla dzieci są organizowane jakieś formy aktywności – funkcjonują chociażby świetlice środowiskowe, to dla seniorów oferta jest dosyć uboga.

Pierwszy projekt pod nazwą „Coolturalna Akademia Rozwoju” współfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020. Kwota dotacji to prawie 120 tys. zł. Przedsięwzięcie to jest skierowane do 100 dzieci w wieku 7-14 lat. Zajęcia będą odbywały się w świetlicach wiejskich w miejscowościach: Brzesko, Nieborowo, Nowielin, Obojno, Pstrowice, Ryszewko, Żabów oraz w Klubie Młodzieżowym w Pyrzycach. Dzieci będą uczestniczyć w zajęciach typu: mały majsterkowicz, mały konstruktor, rękodzieło, warsztaty ekologiczne, zajęcia profilaktyczne, sportowe, przewidziany jest również trzydniowy obóz edukacyjno-historyczny i nasadzenia krzewów, drzewek w miejscowościach realizacji projektu. Projekt potrwa do listopada 2020 r.
Drugi projekt „Coolturalni seniorzy” współfinansowany jest ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS 2014-2020. Wartość dotacji to 117 tys. zł.. Przedsięwzięcie będzie miało charakter działań wspierających, aktywizujących i samoorganizujących osoby starsze w wieku powyżej 60 r.ż. z obszarów wiejskich gminy Pyrzyce. Grupy zostaną utworzone w Brzesku, Giżynie, Krzemlinie, Nieborowie, Nowielinie, Ryszewku i Stróżewie. Celem głównym projektu jest utworzenie grup samopomocowych oraz asystenckich oraz zwiększenie kompetencji osób w wieku powyżej 60 r.ż. Beneficjentów zadania podzielono na dwie grupy:

80 osób, które utworzą grupy wsparcia i które będą uczestniczyć w zajęciach,

15 osobowa grupa osób dotkniętych chorobami, o różnym stopniu sprawności ruchowej, ograniczonej samodzielności, wymagających opieki osób trzecich.

W ramach projektu będą odbywać się zajęcia z zakresu wolontariatu, wzmocnienia kondycji psychicznej, zdrowego odżywiania się, pierwszej pomocy, wykłady z fizjoterapeutą, warsztaty z decoupage i plecionkarstwa, porady prawne, zajęcia sportowe, przewidziany jest wyjazd do teatru oraz trzydniowy wyjazd studyjny. Działania zakończą się w grudniu br.
Podczas realizacji obydwu projektów możemy liczyć na pomoc gminy. Na zajęcia są bezpłatnie udostępniane świetlice, angażują się sołtysi, opiekunki świetlic środowiskowych, czy pracownicy Urzędu Miejskiego, za co serdecznie dziękuję. Musieliśmy zapewnić wkład własny do projektów i na szczęście nie musiał to być wkład finansowy, bo o taki dosyć trudno. Dlatego naszym wkładem jest praca wolontariuszy – członków Stowarzyszenia,
a także rodziców, nauczycieli, czy społeczności lokalnej.
Jako koordynator podobnych projektów w innych gminach w latach ubiegłych (np. Stare Czarnowo czy Warnice), wiem, że podobają się one i dzieciom, ich rodzicom, seniorom. Fantastyczne jest to, kiedy nie mogą doczekać się harmonogramu zajęć na następny miesiąc, kiedy widać efekty ich pracy podczas warsztatów. Zajęcia i wyjazdy będą oczywiście odbywać się z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa i higieny. Realizacja zadań, o których mowa wyżej, miała rozpocząć się wcześniej, jednak niestety ze względu na stan, jaki panował w kraju, nie mogliśmy zacząć w założonym terminie. Mam nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna nie pokrzyżuje nam planów i nie zostaną ponownie zamknięte m.in. świetlice

Ewa Hancz, Prezes Stowarzyszenia Coolturalni

Kontynuuj czytanie

Kultura

„Zeszyty Pyrzyckie” inspiracją dla „Magazynu Brama”

Opublikowano

dnia

Autor

Już w tym roku po raz pierwszy ukaże się czasopismo dla miłośników Ziemi Pyrzyckiej. „Magazyn Brama”, bo o nim mowa zostanie wydany w połowie roku przez stowarzyszenie „Inicjatywa Ziemia Pyrzycka”, zaś prace przygotowawcze pełną parą ruszą już w lutym.

– Inspiracją do przygotowania „Magazynu Brama” były dla nas wydawane na przełomie lat 60. i 70. „Zeszyty Pyrzyckie”, które wciąż są ważnym źródłem materiałów o historii naszego regionu, a także magazyny „Sedina.pl” i „Szczeciner” wydawane w ostatnich latach przez miłośników Szczecina. – mówi Remigiusz Pajor-Kubicki z „Inicjatywy Ziemia Pyrzycka”. – To właśnie w podobnej, magazynowej i przystępnej dla czytelnika formie wydamy „Magazyn Brama”. – dodaje.

Trudno na razie szczegółowo powiedzieć, jakie tematy będą przedstawione w pierwszym wydaniu. Na pewno pojawi się dużo zdjęć, szczególnie z życia Pyrzyczan po roku 1945, które zbierane są w ramach akcji „Niezapomniana Ziemia Pyrzycka”. Prawdopodobnie zamieszczone zostaną również kroniki polityczna i społeczno-kulturalna za ubiegły rok.

Wydanie „Magazynu Brama” będzie możliwe dzięki środkom zewnętrznym o które aplikuje stowarzyszenie. Już wiadomo, że przyznana zostanie dotacja w ramach programu „Społecznik”, realizowanego przez zachodniopomorski Urząd Marszałkowski. Dzięki temu magazyn nie będzie płatny.

(ps)

Kontynuuj czytanie

Partnerzy

Reklama

Kursy walut

kursy walut Kursy dostarcza ekantor.pl | Odświeżenie za 60

#Pyrzyce na Instagramie

No images found!
Try some other hashtag or username
Reklama

Popularne